Úklid po povodních je náročný. A pohřešovanou seniorku hledají už i potápěči

Bleskové záplavy, které v noci z neděle na pondělí zasáhly část Šumperska a Olomoucka, podle prvotních odhadů způsobily na majetku vodohospodářů škody nejméně 50 milionů korun. Do pátrací akce po čtyřiasedmdesátileté ženě z Oskavy na Šumpersku se ve středu zapojili i policejní potápěči. Dvě desítky policistů znovu prohledávají zhruba osmikilometrový úsek.

Oskava je jednou z obcí, kterou ničivé záplavy v noci na pondělí postihly nejvíce. Následkem přívalových dešťů se utrhl i most mezi Oskavou a Bedřichovem. Třetím dnem pokračuje také úklid v obcích na Uničovsku. Těžká technika a stovky hasičů, policistů a dobrovolníků pracují především v Oskavě, Dlouhé Loučce a Šumvaldu.

Reportér CNN Prima NEWS Robert Heč sleduje situaci právě v Šumvaldu, kde těžká technika odváží veškeré zničené vybavení a odklízí nánosy bahna. Některé domy budou možná muset být strženy, situaci bude ještě posuzovat statik.

Škody se v Šumvaldu zatím pouze odhadují, podle starosty by na veřejném majetku mohly představovat zhruba 250 milionů korun a zhruba stejné sumy by mohly dosahovat na majetku soukromém.

Pomáhají dobrovolníci

Největší nánosy bahna a naplavenin z ulic už zmizely, jenže další úklidové práce budou podle starostů pokračovat ještě celé týdny. Nejsložitější situace přetrvává v Šumvaldu a jeho místní části Břevenec. Přes den je obec uzavřená, aby se po silnici mohla pohybovat těžká technika odvážející bahno a zničený majetek.

Mnozí místní lidé už jsou po třech dnech minimálního spánku a těžké dřiny na pokraji sil. Zároveň ale oceňují pomoc dobrovolníků, kteří se do zasažených obcí sjeli z celé republiky. Patří mezi ně i Jakub Míča z Řídče, kterého za týden čekají státnice na brněnské univerzitě. Místo učení ale pomáhá kamarádce ze Šumvaldu. „Je tady práce jak na kostele, jak se lidově říká, je mi těch lidí upřímně líto a prosím všechny, kteří mají tu možnost, aby nám přijeli pomoct,“ řekl CNN Prima NEWS Míča.

Pomoc teď do postižených obcí míří ze všech stran. Své hokejky například vyměnili za lopaty i olomoučtí florbalisté. „Jenom dobrovolných hasičů je tady přibližně 140. Další více než stovka dobrovolníků je tady od Vojenské policie a Policie české republiky. Teď je spíš potřeba poděkovat všem. Ta solidarita je mimořádná,“ řekl starosta obce Šumvald Josef Šenk.

Asi nejvýstižněji vyjádřil vděk zdejších obyvatel za nezištnou pomoc pan Antonín, který ráno přivezl k obecnímu úřadu plné tašky jídla. „Tady jsem dovezl jidlo. Dvě tašky špekáčků, chleba, hořčici, něco na posilnění, protože sám to vím, sám jsem do půl jedenácté v noci čerpal doma vodu a vím, jak to je,“ sdělil pan Antonín a utíral si u toho slzy.

O několik kilometrů dál mezitím policisté opět spustili pátrací akci po ženě, kterou v noci na pondělí v Oskavě strhl proud. Zapojili se do ní potápěči i policejní psovodi. Celkem ve středu policisté prohledávají asi osm kilometrů dlouhý úsek řeky Oskavy od místa, kde žena spadla do vody, až téměř po Novou Hradečnou.

Tagy: