reklama

Úklid po povodních je náročný. A pohřešovanou seniorku hledají už i potápěči

Bleskové záplavy, které v noci z neděle na pondělí zasáhly část Šumperska a Olomoucka, podle prvotních odhadů způsobily na majetku vodohospodářů škody nejméně 50 milionů korun. Do pátrací akce po čtyřiasedmdesátileté ženě z Oskavy na Šumpersku se ve středu zapojili i policejní potápěči. Dvě desítky policistů znovu prohledávají zhruba osmikilometrový úsek.

reklama

Oskava je jednou z obcí, kterou ničivé záplavy v noci na pondělí postihly nejvíce. Následkem přívalových dešťů se utrhl i most mezi Oskavou a Bedřichovem. Třetím dnem pokračuje také úklid v obcích na Uničovsku. Těžká technika a stovky hasičů, policistů a dobrovolníků pracují především v Oskavě, Dlouhé Loučce a Šumvaldu.

Reportér CNN Prima NEWS Robert Heč sleduje situaci právě v Šumvaldu, kde těžká technika odváží veškeré zničené vybavení a odklízí nánosy bahna. Některé domy budou možná muset být strženy, situaci bude ještě posuzovat statik.

Škody se v Šumvaldu zatím pouze odhadují, podle starosty by na veřejném majetku mohly představovat zhruba 250 milionů korun a zhruba stejné sumy by mohly dosahovat na majetku soukromém.

Pomáhají dobrovolníci

Největší nánosy bahna a naplavenin z ulic už zmizely, jenže další úklidové práce budou podle starostů pokračovat ještě celé týdny. Nejsložitější situace přetrvává v Šumvaldu a jeho místní části Břevenec. Přes den je obec uzavřená, aby se po silnici mohla pohybovat těžká technika odvážející bahno a zničený majetek.

Mnozí místní lidé už jsou po třech dnech minimálního spánku a těžké dřiny na pokraji sil. Zároveň ale oceňují pomoc dobrovolníků, kteří se do zasažených obcí sjeli z celé republiky. Patří mezi ně i Jakub Míča z Řídče, kterého za týden čekají státnice na brněnské univerzitě. Místo učení ale pomáhá kamarádce ze Šumvaldu. „Je tady práce jak na kostele, jak se lidově říká, je mi těch lidí upřímně líto a prosím všechny, kteří mají tu možnost, aby nám přijeli pomoct,“ řekl CNN Prima NEWS Míča.

Pomoc teď do postižených obcí míří ze všech stran. Své hokejky například vyměnili za lopaty i olomoučtí florbalisté. „Jenom dobrovolných hasičů je tady přibližně 140. Další více než stovka dobrovolníků je tady od Vojenské policie a Policie české republiky. Teď je spíš potřeba poděkovat všem. Ta solidarita je mimořádná,“ řekl starosta obce Šumvald Josef Šenk.

Asi nejvýstižněji vyjádřil vděk zdejších obyvatel za nezištnou pomoc pan Antonín, který ráno přivezl k obecnímu úřadu plné tašky jídla. „Tady jsem dovezl jidlo. Dvě tašky špekáčků, chleba, hořčici, něco na posilnění, protože sám to vím, sám jsem do půl jedenácté v noci čerpal doma vodu a vím, jak to je,“ sdělil pan Antonín a utíral si u toho slzy.

O několik kilometrů dál mezitím policisté opět spustili pátrací akci po ženě, kterou v noci na pondělí v Oskavě strhl proud. Zapojili se do ní potápěči i policejní psovodi. Celkem ve středu policisté prohledávají asi osm kilometrů dlouhý úsek řeky Oskavy od místa, kde žena spadla do vody, až téměř po Novou Hradečnou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář
360°

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama