reklama

Uklízeč zachránil z Dvojčat stovky lidí. Se zážitky 11. září se nikdy nevyrovnal

Ve Dvojčatech William Rodriguez pracoval jako uklízeč. Použitím univerzálního klíče zachránil ze severní věže stovky uvězněných lidí. Pro rodiny obětí poté vybral miliony dolarů. CNN Prima NEWS přiznal, že se se zážitky toho dne nikdy nevyrovnal. Přišel o dvě stě přátel. Za hrdinu se ale nepovažuje.

reklama

Přestože od tragického útoku uplynulo dvacet let, William Rodriguez se s ním stále nevyrovnal. „Pořád ještě trpím posttraumatickou stresovou poruchou, kterou mi události 11. září způsobily. Snažíme se žít normálně, ale to trauma si s sebou neseme navždy,“ přiznal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS a dodal, že je to pro něj těžší, protože poté, co se mu podařilo zachránit stovky lidí, se stal aktivistou a k událostem se neustále vrací. Řekl také, že není den, kdy by na 11. září nepomyslel.

Na pomoc přeživším se mu podařilo vybrat 120 milionů dolarů. Sám si z částky nevzal ani cent. Ovšem když potřeboval pomoci on, odmítli ho. Nakonec skončil jako bezdomovec pod mostem. „Pomoc obětem v žádném případě nebyla plošná, nedostala se ke všem, kdo ji tehdy potřebovali. Mně řekli, že jsem prý příliš slavný, a tak mi může pomoct někdo jiný,“ popsal svůj problém Rodriguez a dodal, že o nouzovou pomoc žádal třináctkrát a vždy neúspěšně.

Nemohl odejít, chtěl pomáhat

11. září ho prý naučilo, co je skutečně důležité. Peníze a kariéra jsou pro něj druhotné a hlavní jsou rodina a přátelé. „Přímo z World Trade Centra jsem si telefonoval s mámou a říkal jsem jí, že nemůžu odejít, protože pomáhám hasičům s evakuací,“ vysvětlil zachránce a posteskl si, že ten den přišel o dvě stě kamarádů, které už nikdy neuvidí.

Rodriguez ve Světovém obchodním centru tenkrát ani neměl být. „Nelituji ale, že jsem tam byl. Měl jsem k dispozici něco, co zachránilo stovky životů – univerzální klíč. Nebýt něj, zemřelo by mnohem více lidí,“ řekl uklízeč. Klíčů bylo prý celkem pět. V ten moment byl na místě Rodriguez, který na nic podobného nebyl trénovaný. „Byl jsem jen uklízeč. Ale podařilo se mi díky klíči zachránit stovky lidí,“ uvedl.

Celé to trvalo 102 minut. Potom se budova zřítila a zachránce byl zaživa uvězněn pod troskami. Trvalo několik hodin, než ho vyprostili. Když se dostal ven, ukázalo se, že je zcela v pořádku. Nešel ale domů. Zůstal na místě a pomáhal. „Byl jsem tak nabitý adrenalinem, že jsem nemohl přestat,“ popsal.

Za hrdinu se nepovažuje

Lidé ho mají za hrdinu. Dostal mnoho oficiálních poděkování. On sám se ale tak nevidí. „Podle mě jsou hrdinové ti, kdo 11. září zahynuli ve snaze zachránit sebe a další lidi. Já jsem jen člověk, který měl univerzální klíč,“ řekl skromně uklízeč.

Pro Rodrigueze je hovor o útocích formou terapie. „Média mi nedala prostor, abych se s tím vypořádal v soukromí. Při rozhovoru v televizi jsem plakal. Své emoce jsem prožíval před zraky ostatních,“ vysvětlil a dodal, že si uvědomil, že za nic nemůže, protože šlo o teroristický útok. Podle něj spousta lidí cítí pocit viny. „Já cítím vinu coby přeživší – říkám si, proč jsem přežil, když tolik mých kamarádů tam zemřelo,“ dodal Rodriguez.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama