CO ČECH, TO TRENÉR! - 11.9. v 10:00
Celý svět si v sobotu připomíná 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001. V americkém New Yorku – přímo v místě, kde stálo Světové obchodní centrum zvané Dvojčata, jsou přítomny tisíce lidí. Na vzpomínkové akci se čtou jména všech obětí, kterých celkově byly téměř tři tisíce. Události se mimo jiné účastní i americký prezident Joe Biden. Ten Američany již před tím vyzval k jednotě.
Tisíce lidí se účastní piety v New Yorku u památníku obětí 11. září. Došlo zde na dvě minuty ticha. První se konala ve 14:46 středoevropského času, druhá pak v 15:03 středoevropského času. Právě 11. září před dvaceti lety narazily dva letouny nejprve do severní a poté do jižní věže Světového obchodního centra.
Pozůstalí obětí zde čtou jména lidí, kteří při útocích zahynuli. Každý přečte 20 jmen, přičemž závěrem řekne jméno svého mrtvého příbuzného, o kterém může říci pár slov. Obřad zahájila americká hymna a rozvinutí státní vlajky.
Piety se účastní i prezident Joe Biden. Od toho se zde neočekává žádný projev, ale již během dne vyzval Američany k jednotě. Na sociálních sítích pak současná americká hlava státu napsala, že Američané nesmí nikdy zapomenout na ty, které při „nejtemnějších momentech historie“ ztratili.
Svůj komentář připojila i první dáma USA Jill Bidenová, podle níž události z 11. září Američany navždy pozměnily. I ona zmiňuje jednotu. „Před dvaceti lety jsme v naší společné zkušenosti šoku, smutku a odhodlání, nalezli jednotu. Opřeli jsme se jeden o druhého a uvědomili jsme si, že jsme silnější společně než každý zvlášť,“ napsala.
Twenty years ago, nearly 3,000 lives were cut short by an unspeakable act of cowardice and hatred on 9/11. As a nation, we must never forget those we lost during one of the darkest moments in our history and the enduring pain of their families and loved ones.
— Joe Biden (@JoeBiden) September 11, 2021
Obama: Nikdy na ten den nezapomeňme
Kromě Bidena jsou na místě neštěstí například bývalí prezidenti Barack Obama a Bill Clinton či bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, který město vedl právě v době útoku.
Obama vzdal prostřednictvím sociálních sítích hold všem, kteří se i v současnosti snaží zachraňovat životy. „Dnes uctíváme památku téměř 3 000 mužů, žen a dětí, kteří zahynuli 11. září 2001, a hrdinů, kteří vždy běželi vstříc nebezpečí, aby udělali to, co je správné. Nikdy na ten den nezapomeňme a nikdy jej neberme jako samozřejmost,“ napsal bývalý americký prezident.
Today we honor the nearly 3,000 men, women, and children who died on September 11, 2001, and the heroes who have always run towards danger to do what’s right. Let’s never forget that day, and let’s never take them for granted. pic.twitter.com/VkN11wZAMh
— Barack Obama (@BarackObama) September 11, 2021
Další vzpomínková akce probíhá také v Pentagonu nedaleko hlavního města USA Washington, D.C. Teroristé z Al-Káidy totiž třetím letadlem narazili právě do budovy, která slouží jako americké ministerstvo obrany.
Symbol boje proti terorismu
Teroristé Al-Káidy unesli 11. září 2001 čtyři letadla, se kterými zaútočili na významné budovy v USA. Dvě letadla naletěla přímo do Dvojčat neboli dvojice budov Světového obchodního centra v New Yorku. Záběry z tohoto útoku se staly symbolem 11. září i boje proti terorismu.
Další letadlo teroristé navedli na Pentagon. Při nárazu zemřelo celkem 184 lidí, z toho 125 v zacílené budově, zbytek pak v letadle. Posledním letadlem chtěli únosci z Al-Káidy zaútočit ve Washingtonu, D.C., a to na Bílý dům či Kapitol. Cestující na palubě se ovšem vzbouřili a teroristům plány překazili. Letadlo se nakonec zřítilo na poli ve městě Shanksville v Pensylvánii.
Při teroristických útocích 11. září zemřely téměř tři tisíce lidí včetně všech únosců. USA zareagovaly vyhlášením války proti terorismu. Následovaly invaze do Afghánistánu, kde se v té době měl skrývat vůdce Al-Káidy – Usáma bin Ládin, a do Iráku. Bin Ládina nakonec Američané zabili v květnu roku 2011 při útoku speciálních sil na rezidenci v Pákistánu, kde se vůdce teroristické organizace skrýval.