Ukrajina bojuje za nové vítězství. Válku s Ruskem vyhrajeme, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zvítězíme i tentokrát, vzkázal Zelenskyj

Ukrajina bojuje za nové vítězství a válku s Ruskem vyhraje, řekl v pondělí v Kyjevě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při příležitosti oslav vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Ukrajince v poselství ale také upozornil, že cesta k porážce Ruska bude obtížná.

„Vyhráli jsme tehdy, vyhrajeme i teď,“ řekl podle agentury Unian Zelenskyj v projevu. Ukrajina čelí od 24. února ruské ozbrojené agresi, ruská armáda se nyní snaží postupovat především na východě země.

Zelenskyj popřál ke dni vítězství Ukrajincům ve videu zveřejněném na Telegramu, na kterém prochází hlavní kyjevskou třídou. Ulice je až na barikády prázdná.

„Bojujeme za svobodu našich dětí, a proto vyhrajeme. Nikdy nezapomeneme na naše předky bojující ve druhé světové válce, která si vyžádala životy více než osmi milionů Ukrajinců. A velmi brzy bude Ukrajina slavit dva Dny vítězství,“ řekl Zelenskyj s tím, že slavnostní průvod brzy projde i středem Kyjeva.

Výročí vítězství Sovětského svazu ve druhé světové válce si v pondělí připomíná při přehlídce v Moskvě a za přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina i Rusko. Kreml dříve odmítl úvahy, že by oslavy byly nevhodné vzhledem k pokračující ruské válce proti Ukrajině.

Tagy:
válka výročí Vladimir Putin prezident vítězství Ukrajina Den vítězství poselství Volodymyr Zelenskyj vzkaz Rusko Kyjev Telegram Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ozbrojené síly Ruské federace Druhá světová válka Nacistické Německo