Ukrajinský velitel: České pancéřovky jsou skvělé. Slabí Rusové zahazují zbraně a utíkají

Rozhovor s velitelem roty pluku Azov o českých zbraních

České pancéřovky jsou skvělé. Řekl to Serhij Tysčenko, velitel roty ukrajinských vojáků v Dnipropetrovské oblasti, kde natáčel štáb CNN Prima NEWS — reportér Matyáš Zrno a kameraman Petr Židek. Voják ale dodal, že Ukrajinci potřebují víc těžkého dělostřelectva. A vítá také zahraniční dobrovolníky. Přijme kohokoliv, kdo chce bojovat.

Jak se jmenujete?
Jmenuji se Serhij Tyščenko a jsem velitelem roty v 98. praporu Teritoriální obrany AZOV Dnipro.

Byl jste vojákem i před válkou?
Ano, mám bojové zkušenosti v letech 2014 až 2015.

Jak jsou na tom Rusové vojensky?
Tak různě. Zatím jsme měli zkušenost jen s těmi slabými, kteří utíkají, zahazují zbraně a opouštějí techniku. Ale je jasné, že se jednou budeme muset setkat i s těmi profesionály. Tohle je válka dělostřelectva a letectva.

Myslíte si, že ještě někdy dojde k bojům tváří v tvář?
Ano. Zrovna včera jsme takový boj měli. Posílají na nás velké množství mužů ve snaze zničit naše pozice. Pracují bez rozvědky, takže nemají dostatečné informace. Ve výsledku mají jen velké ztráty na životech a zničenou techniku.

Máte dostatek výzbroje? Co ještě potřebujete, abyste se mohli efektivně utkat s Rusy?
Myslím, že je potřeba víc dělostřeleckých radarů, které zjistí postavení protivníka. Jejich pěchota je slabá, ale jejich dělostřelectvo nás bije. Hodně bije. Když budeme moci zacílit jejich dělostřelecké pozice, bude to pro nás o dost snazší.

Máte nějaké vybavení z Česka?
Ano. Zrovna včera nám dodali české granátomety RPG75. Jsou krátké, dají se rozložit, zničí obrněná vozidla a lehce pancéřované cíle. Mají dosah 400 metrů. Je to skvělá zbraň. Na začátku války bylo mnoho našich skladů zničeno, takže jakákoliv dodaná zbraň nás může zachránit.

Máte nějaké dobrovolníky ze zahraničí?
V naší jednotce nikdo ze zahraničí není, ale v kyjevském Azovu mají dobrovolníky z Norska nebo Anglie.

Preferujete dobrovolníky s vojenskými zkušenostmi nebo jste rádi za každého, kdo chce jít bojovat?
Rádi přijmeme každého, kdo chce bojovat.

Tagy: