Vzkaz ukrajinského vojáka Čechům: Jste super, děkujeme. Štábu exkluzivně ukázal úkryt zbraní

Vaše země je super, děkujeme za pomoc. Takový vzkaz poslal českým divákům ukrajinský voják, který v minulosti pracoval v Rozvadově a nyní bojuje na frontě v Donbasu. V dějišti války natáčel štáb CNN Prima NEWS – reportér Matyáš Zrno a kameraman Petr Židek.

Blízkost fronty poznáte na Ukrajině snadno – cesty jsou rozježděné od tanků, městečka a vesnice se postupně vylidňují, na silnicích je čím dál méně osobních aut a čím dál více vojenské techniky. Ruské rádio prokládá západní hity údajnými příběhy zajatých ukrajinských vojáků. „Životy vašich podřízených závisí jen na vašem rozhodnutí. Ukončete nesmyslný odpor,“ zní z éteru.

Přímo k frontě už v autě štáb CNN Prima NEWS nemůže, a tak přesedá do prastaré sovětské dodávky, naložené protitankovými střelami. Končí těsně před frontou kdesi v polích. „Vojáky narychlo odvolali s tím, že zatím máme počkat. Ukázali nám, kterým směrem jsou Rusové a kde je nejbližší kryt,“ popsal reportér Matyáš Zrno.

Když už se skoro setmělo, ukrajinští vojáci se vrátili. Ale jen, aby řekli, že reportéři mají ještě chvíli vydržet. Štáb se nakonec dočkal a skončil v místě, kde má ukrajinská armáda schované zbraně, munici a vozový park. Ten toho pamatuje dost. „Tohle je z roku 1988, darovali nám ho dobrovolníci a opravujeme to za vlastní peníze,“ popisuje jedno z aut jeho řidič. Vozidla dostávají pořádně zabrat. Třeba nesmrtelná Lada Niva přežila i dělostřelecký útok.

Jednou z věcí, které se v armádě každý naučí, je kouřit. „Dvě krabičky denně,“ popisuje velitel jednotky dronů Sirhij svou spotřebu.  A další věcí, kterou válka lidi učí, je nemilosrdnost. „Já nikoho z nich nevezmu do zajetí. Nikoho. Ty hrozné věci, co udělali, to je prostě hrozné,“ líčil Serhij.

Z vesnice, kde je základna, většina lidí před boji uprchla. „Jídlo máme, dostáváme humanitární pomoc a armáda se taky stará. Obchody jsou všechny zavřené,“ popisovala místní obyvatelka. K vodce se ale zjevně někteří místní dostanou i přes to, že jsou zavřené obchody. Pro vojáky ale platí přísná prohibice. I když někteří by si české pivo dali... „Rozvadov, Tachov, tam jsem pracoval. Čechy jsou super. Díky moc, že nám pomáháte,“ vzkázal ukrajinský voják.

Tagy:

Hlavní zprávy

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola
Prezidentské volby

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola

Kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali k 27. září přes 55 tisíc podpisů občanů. Tyto podpisy má podle něho už tým fyzicky v rukou. Další mají v terénu podporovatelé. Ke kandidatuře potřeboval coby nezávislý kandidát získat minimálně 50 tisíc. Podle svých slov by chtěl dosáhnout hranice 70 tisíc podpisů, sběr tak bude pokračovat. Podpisové archy musí kandidáti odevzdat na ministerstvu vnitra do 8. listopadu do 16 hodin, následně je prověří kontrola.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:55

ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky, ošetřování vojáků, odminování Ukrajiny, shodli se ministři obrany.

10:30

Kazachstán ochrání Rusy, kteří do země utečou před nedávno vyhlášenou vojenskou mobilizací, oznámil kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

10:03

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, řekl Medveděv

09:26

Plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři byly po poklesu tlaku v pondělí večer poškozeny. Podle německých úřadu mohlo jít o sabotáž

Čech bojující na Ukrajině: Mobilizace záložáků? Každý ozbrojený Rus může znamenat naši smrt

Ruská mobilizace pravděpodobně zpomalí postup ukrajinských vojsk. I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl redakci CNN Prima NEWS jeden z Čechů bojujících na Ukrajině. Další ruské posily podle něj prodlouží válku, s blížící se zimou proto bude klíčová podpora západních zemí, ať už v podobě vojenského materiálu, či zásob na nadcházející chladné měsíce.

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Zelené brzdové světlo? Slováci testují převratný vynález, má pomoct zvýšit bezpečnost

Díky přednímu zelenému brzdovému světlu chodci včas zjistí, zda je přijíždějící auto před přechodem registruje a zpomaluje. Zelená přední brzdová světla se budou testovat na slovenských autobusech, taxících či donáškových a jiných vozidlech. Součástí testování bude i průzkum veřejného mínění účastníků silničního provozu. Projekt realizuje Žilinská univerzita.

Domácí zpravodajství

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.