reklama

Ultimátum KSČM vládě. Otevřete skiareály a školy, jinak nepodpoříme nouzový stav

Vláda chce prodloužit nouzový stav do 21. února, k čemuž potřebuje hlasy komunistů. Ti si však podporu nouzového stavu podmiňují tím, že se od února otevřou první stupně základních škol. Do lavic by měly jít i poslední ročníky ZŠ a maturanti. Podle komunistů by se měly otevřít i skiareály.

reklama

Komunisté budou také navrhovat prodloužení nouzového stavu jen do 14. února. „Za splnění určitých podmínek jsme připraveni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu,“ řekl ve čtvrtek ráno na tiskové konferenci šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

„Předložili jsme některé podmínky, které jsou pro nás nepřekročitelné,“ dodal poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Jednou z nich je návrat do lavic dětí 1. stupně základních škol, posledních ročníků základních škol a maturantů.

Druhou podmínkou je otevření lyžařských areálů. „Když jsou lidé zavření, dochází k frustraci. Pobyt v přírodě pomůže,“ uvedl Ondráček. Skiareály by se měly podle komunistů otevřít od 29. ledna.

Nouzový stav už od října

Nouzový stav v Česku platí od 5. října, bez souhlasu Sněmovny by nyní skončil 22. ledna. Vláda žádá o jeho prodloužení o 30 dní do 21. února.

Vláda muže rozhodnout o prvních 30 dnech nouzového stavu, pak je nutný souhlas Sněmovny. Zjednodušeně se dá říct, že nouzový stav dává vládě větší pravomoci něco přikázat, omezit provoz restaurací a obchodů, omezit volný pohyb osob.

Opozice dlouhodobě kritizuje vládu za to, že omezuje základní práva a svobody, přitom neumí dlouhé trvání nouzového stavu dobře zdůvodnit a vysvětlit.

To, že si komunisté kladou podmínky, není novinkou. Například při schvalování rozpočtu vláda musela KSČM vyhovět s tím, že sebrala 10 miliard korun armádě.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama