reklama

Sledujte ŽIVĚ pokračování jednání Sněmovny po incidentu poslance Volného

Situace se nelepší, vláda volá po prodloužení nouzového stavu, který nechá Česko uzavřené v lockdownu. Vyhoví Sněmovna její žádosti o prodloužení po 22. lednu o dalších 30 dnů? Sledujte živě v tomto článku. Jednání Sněmovny pokračuje i po incidentu s poslancem Volným.

reklama

Vláda žádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 21. února. Jako první v úvodu středeční debaty vystoupil premiér. „Stále máme velký počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče,“ řekl.

„Náš hlavní problém je, že nemáme dostatek vakcíny. Poptávka je obrovská, dodávky váznou,“ přiznal premiér. Evropská agentura pro léčivé přípravky má podle něj urychleně schválit vakcínu britské firmy AstraZeneca. Touto vakcínu se očkuje například už ve Velké Británii. Schválení vakcíny pro EU má proběhnout na konci ledna.

Nouzový stav v ohrožení?

Část opozice už se nechala slyšet, že nouzový stav nepodpoří. „Jsme si vědomi toho, jak situace vypadá, jaký je tlak na zdravotníky, kteří bojují v první linii, jsou v těžké situaci. Vláda jim to nijak neulehčuje, nepomáhá jim. Nejsme spokojeni s tím, jak vypadá očkovací strategie,“ kritizoval šéf ODS Petr Fiala.

„V nouzovém stavu už žijeme kolem 180 dnů, někteří podnikatelé mají už pět měsíců uzavřeny provozovny a nemohou si vydělávat. Žádáte nás, milá vládo, o spoluzodpovědnost. Pokud má někdo převzít spoluzodpovědnost, musí být součástí řešení a jeho návrhy musí být vyslyšeny, aby s ním byla vedena diskuse a nebylo to jen naoko,“ prohlásila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vláda se tak bude muset opět spolehnout na hlasy komunistů, ANO a ČSSD totiž nemají dostatek hlasů. KSČM však dala kabinetu ultimátum. Podporu nouzového stavu podmiňuje otevřením prvního stupně základních škol, posledních ročníků základních škol a maturitních ročníků od února. Od 29. ledna by se pak podle komunistů měly otevřít lyžařské areály.

Další podrobnosti pro vás připravujeme.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Už několik let se jeden ze synů režiséra Ladislava Smoljaka domáhá autorských práv a z nich pramenících odměn za svého zesnulého otce. Vede několik soudních sporů, kde proti němu častokrát stojí Zdeněk Svěrák, který s jeho tatínkem dlouhá léta spolupracoval a založil s ním divadlo Járy Cimrmana. Dřív byli skoro jako rodina, dnes si nemohou přijít na jméno. Svůj boj ovšem vede Filip Smoljak sám, jeho sourozenci od něj dali ruce pryč.

Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Jurečka odsoudil výhrůžky Babišovi. I mě chtěli podříznout jako ovci, popsal exministr
Přibylo přes devět tisíc nakažených. Jde o třetí nejvyšší víkendový nárůst
Revoluce v očkování se zatím nekoná. Vakcíny přitom nechybí, jen se nestačí vyočkovat
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan
Další články
reklama
reklama