Unikátní záběry bojů o Bachmut. Včera se Rusů každý bál, dnes je tlačíme, říká Zelenského muž

Postup ukrajinské armády u Bachmutu

Ukrajinské armádě se daří postupně osvobozovat vesnice v okolí Bachmutu v Doněcké oblasti, o něž se vedou tuhé boje. Každá vztyčená vlajka nad oblastí stojí Ukrajinu mnoho lidských životů i materiálu. Jestliže se jednotkám podaří obsadit důležité strategické uzly, odstřihnou ruské síly od zásobování, uvedla americká televize CNN ve svém vysílání.

Velké pozemní boje změnily oblast na východě Ukrajiny v naprostou pustinu. Jednotky ukrajinské armády zveřejnily video, na němž je zachycen jejich postup na frontě, uvedla televize CNN.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bezpečnost Záporožské elektrárny se mírně zlepšila. Podle expertů je ale situace stále křehká

Na záběrech je ukrajinský voják, který volá směrem ke svým spolubojovníkům, aby ho kryli, zatímco v dálce se ozývá střelba z kulometů a následně z minometu. Vedení ukrajinské armády tvrdí, že jejich úspěchy jsou sice menšího rozsahu, zato velmi důležité.

„Nezapomínejme, že hovoříme o armádě, které se ještě včera všichni báli. Dnes se bavíme o ukrajinské ofenzivě postupující všemi směry,“ uvedl Mychajlo Podoljak, poradce prezidenta Zelenského.

Rusové zase demonstrují svou sílu a schopnost odolávat. Tamější média zveřejnila záběry ruských vojáků, kteří se pohybují po ruinách budov v Bachmutu a tvrdí, že protiútok zadrží. „Ostřelujeme je z minometů a známe jejich pozice,“ říká jeden z nich.

Záběry totální zkázy. Z osvobozené Andrijivky nezbylo nic, okolí Bachmutu je spálené na kost. Podívejte se v přiloženém videu:

Zatímco prezident Zelenskyj se chystá v USA jak na Valné shromáždění OSN, tak na schůzku s americkým protějškem Joem Bidenem a členy Kongresu, ukrajinské špičky na Spojené státy apelují, aby pokračovaly v dodávkách zbraní a munice. Kromě taktických raket delšího doletu, které mohou zasáhnout ruské zásobovací linie, potřebují více dělostřelecké munice. Jejich vojáci nemají dost výbavy, i když se snaží odvážně postupovat vpřed.

„Bráníme hodnoty celého světa, přičemž ukrajinský lid za to platí nejvyšší cenu. Bojujeme za svou svobodu a během toho umíráme,“ uvedl Zelenskyj v rozhovoru pro stanici CBS. Pozemní boje jsou těžké a pomalé. Ukrajinská armáda se snaží získávat další pozice a slibuje, že se jen tak nezastaví. Jejím jasným cílem je vyhnání okupačních sil ze svého území.

Tagy:
armáda OSN fronta Ukrajina Joe Biden USA Rusko Kyjev zásobování Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Kongres Spojených států amerických Doněcká oblast ruská invaze na Ukrajinu Bachmut