Lidé si berou na mušku ruské názvy ulic kvůli Ukrajině. Policie je zatím shovívavá

Některá města v rámci podpory Ukrajiny mění názvy ulic. V Praze dokonce někdo samovolně upravil název ulice Ruská, správní orgány tomu zatím nevěnují pozornost. Něco jiného ale je, když někdo takzvaně vylepší dopravní značky. Jeden takový „umělec“ řádí na Plzeňsku. A v případě, že ho policisté dopadnou, mu hrozí tučná pokuta.

Název se změnil například v Ruské ulici v pražských Vršovicích. Nově je na popisných štítech napsáno Ruská válečná lodi, jdi do pr*dele. „Myslím, že to je hrozně ubohé vyjádření. Takhle se snad neřeší situace, která teď je,“ popsala jedna z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS.

Nejde ale o jediné vyjádření nesouhlasu s vpádem ruských vojsk na Ukrajinu změnou označení ulice. Nápis ulice Moskevská někdo přelepil ukrajinskou vlajkou. To v Plzni se pro změnu názvu ulice rozhodlo samo zastupitelstvo města.

Sirková ulice byla přejmenována na Ukrajinskou před několika dny. Zajímavostí je, že jde o místo vzdálené jen několik desítek metrů od krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, kde denně stovky Ukrajinců žádají o vízum. „Rozhodli jsme se zvolit tuto ulici, jelikož tam nejsou žádní obyvatelé hlášení k pobytu,“ popsala mluvčí plzeňského městského úřadu Alena Marešová. „Větší deb*litu jsem neslyšel. Dnes se i boty budou jmenovat po ukrajinsku, to jim fakt pomůže,“ rozčiloval se v anketě jiný z dotazovaných.

V případě upravování cedulí s názvem ulic policie nezasahuje, neboť jde o značku informační. To by ale neplatilo, pokud by někdo zatoužil „vylepšit“ dopravní značení. Tam hrozí, že zmatený řidič způsobí nehodu. Na internetu už kolují koláže například upravené značky Stop, kterou někdo upravil na „Stop Putin“. Upravené značky právě teď řeší na Plzeňsku, neznámý umělec si ovšem místo války vybral úplně jinou tématiku a na značku zákaz vjezdu nasprejoval padajícího chodce.

Zatím neznámý umělec pravděpodobně pracuje po setmění a za pomoci štaflí. Riskuje, že se dostane do problémů. „V případě jeho dopadení by mu hrozila pokuta ve výši 20 tisíc korun,“ popsala mluvčí Policie ČR Eva Červenková.

Tagy:
Vladimir Putin ulice Ukrajina Plzeň CNN Prima NEWS Plzeňský kraj Praha Vršovice správní úřad dopravní značka značky Policie České republiky