Uprchlický tábor na Lesbu znovu hoří. Požár zřejmě zavinily protesty proti nařízení

Řecký uprchlický tábor Moria ve středu večer opět zachvátily plameny, informovala agentura AP. Také předešlou noc zde vypukly požáry, které připravily tisíce migrantů o střechu nad hlavou. Nově byl oheň zaznamenán v částech tábora, které neshořely během první noci. Podle řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise zavinili první noc požárů sami žadatelé o azyl, kteří se bouřili proti koronavirové karanténě.

Oheň zatím nezpůsobil žádná zranění, ale vyvolal vlnu kritiky vůči evropské migrační politice. V areálu žilo v nevyhovujících podmínkách přes 12 tisíc lidí, jeho kapacita byla více než čtyřnásobně překročená. Různé organizace na špatné podmínky v Morii upozorňovaly dlouhodobě a zařízení se podle kritiků stalo symbolem evropského selhání při řešení migrační a uprchlické krize. V táboře se nacházeli lidé, kteří prchli před násilím a chudobou z Blízkého východu, Afriky a Afghánistánu.

Moria byla v době vypuknutí prvního požáru v uzávěře kvůli tomu, že se zde koronavirus prokázal u 35 lidí. Podle řeckých zdravotníků někteří z lidí s pozitivním testem uprchli. Řecké úřady se dříve v reakci na událost rozhodly vyhlásit na ostrově čtyřměsíční nouzový stav.

Dění na Lesbu sleduje Evropská komise a chystá se financovat přesun 400 dětí a nezletilých, kteří v táboře byli bez dospělého doprovodu, na pevninu. Podle ministra Mitarakise nyní kvůli požárům postrádá střechu nad hlavou 3 500 obyvatel tábora. Asi 2 000 z nich má nalézt dočasné útočiště na trajektu a dvou lodích řeckého námořnictva. Ministerstvo pro migraci také hovořilo o možnosti prozatímního ubytování ve stanech.

Na ostrov dříve dorazily policejní posily, aby pomohly zabránit uprchlíkům dostat se do města Mytilini, kam mnozí směřovali. Podle řeckých médií vytvořili policisté dva kordony. Jeden byl ve vzdálenosti asi 400 metrů od tábora. V této oblasti je nyní asi 4 000 uprchlíků. Další blokáda je kolem tábora Kara Tepe, který se nachází blíž k Mytilini.

Německo coby nynější předsednická země EU požádalo, aby se unijní státy o uprchlíky postaraly. „Musíme co nejrychleji rozhodnout, jak Řecku pomoci,“ řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Jednou z možností je podle něj, že si členské státy uprchlíky z tábora rozdělí.

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas v ranním rozhovoru ujistil, že Komise je připravena Řecku „v této těžké chvíli pomoci na jakékoli úrovni“. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová už kontaktovala příslušné členy řecké vlády a jedná s nimi o konkrétní formě pomoci. „Prioritou je zajistit bezpečí a přístřeší všem lidem z Morie,“ napsala komisařka na Twitteru. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozornil na nebezpečí potenciálního konfliktu mezi uprchlíky a obyvateli Lesbu.

Tagy: