Asi 80 afrických migrantů se podařilo zachránit ze Sahary poté, co je převaděči v poušti okradli a nechali na pospas osudu. Pašeráci předtím dostali zaplaceno za zprostředkování cesty do Libye. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM), která získala podrobnosti o události přímo od zachráněných lidí.
Řidiči zanechali bez jakýchkoli zásob jídla nebo vody čtyři nákladní vozy s migranty z Nigérie, Toga, Mali a Ghany asi 230 kilometrů severně od nigerského městečka Dirkou ležícího na jedné ze saharských křižovatek, když si všimli armádních vozidel.
Skupinu migrantů, mezi nimiž byly i děti, nalezl 3. září, tedy o tři dny později, záchranný tým IOM. Mnozí lidé ve skupině byli dehydrovaní, měli zranění a potřebovali okamžitou zdravotní pomoc.
Mluvčí IOM Paul Dillon sdělil Reuters, že podobné chování u pašeráků není výjimkou. Převaděči si podle něj většinou od migrantů nechávají platit předem a pak je opustí, pokud mají obavy z chycení. „Pašeráci se někdy vrátí sami bez svých klientů, není to tak vzácné. Vědí, co se stane, když nechají lidi napospas osudu v poušti. Tahle neúcta k lidskému životu je velmi znepokojivá,“ řekl Dillon.
V minulosti se našla i těla pohřbená v písku
Od roku 2016 se organizace IOM podílela na záchraně více než 20 tisíc migrantů ze saharské pouště, což je jedna z nejnebezpečnějších etap na cestě, kterou podnikají migranti ze západní Afriky. Ti na poušti riskují život s vidinou, že v Evropě naleznou práci. V letošním roce pomohl záchranný tým mimo uvedené skupiny dalším 321 lidem.
Někdy však záchranáři přijedou pozdě. „Při nedávných záchranných operacích jsme nalezli těla pohřbená v písku,“ okomentoval Dillon operace, které IOM uskutečňuje společně s nigerskými úřady. „Je to rozsáhlé území, které protíná opravdu mnoho silnic vedoucích na sever, a na hlídky nemáme dost prostředků,“ vysvětlil Dillon.