reklama

Úřady ve Wu-chanu považují zvládnutí pandemie za úspěch. Místní však mají jiný názor

Čínské město Wu-chan, epicentrum pandemie koronaviru, se po roce od kompletního uzavření vrátilo téměř k normálnímu rytmu života. Tamní úřady považují zvládnutí nemoci ve městě za svůj velký úspěch. Ze zahraničí i od místních ale zní kritika. Tím, že úřady z počátku nemoc tajily, přispěly k jejímu šíření.

reklama

Před rokem, 23. ledna 2020, se jedenáctimilionový Wu-chan proměnil v město duchů. Poté, co tamní trh čínská vláda označila za zdroj šíření nákazy, se na 76 dní kompletně odřízl od světa. „Teď se obchody znovu otevřely. Roušky už ale na veřejnosti nosit nemusíte, pokud jste v dostatečné vzdálenosti od ostatních lidí,“ uvedl reportér CNN David Culver.

V ulicích města, kterému se nyní onemocnění daří držet pod kontrolou, se obyvatelé procházejí a cvičí bez omezení, děti si opět hrají venku. I v noci Wu-chan ožívá. Většina obyvatel si reakci úřadů pochvaluje. „Tehdy jsem byla nervózní. Vláda a národ se nám ale hodně věnovaly. Dostali jsme potřebnou podporu,“ uvedla obyvatelka města paní Wanová.

Mimo objektivy kamer ale prý někteří mluví jinak. „Mezi těmi, kteří někoho ztratili, je cítit hluboká bolest. Spousta z nich se zlobí na místní úřady, že ze začátku nereagovaly dostatečně,“ vysvětlil Culver.

Ve Wu-chanu zemřely více než čtyři tisíce lidí. Ve městě se teď tým mezinárodních odborníků Světové zdravotnické organizace snaží zjistit původ nemoci COVID-19.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění
Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Praktičtí lékaři: Pokud se chcete nechat očkovat u svého lékaře, hlaste se přímo u něj
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Další články
reklama
reklama