reklama

Úřady ve Wu-chanu považují zvládnutí pandemie za úspěch. Místní však mají jiný názor

Čínské město Wu-chan, epicentrum pandemie koronaviru, se po roce od kompletního uzavření vrátilo téměř k normálnímu rytmu života. Tamní úřady považují zvládnutí nemoci ve městě za svůj velký úspěch. Ze zahraničí i od místních ale zní kritika. Tím, že úřady z počátku nemoc tajily, přispěly k jejímu šíření.

reklama

Před rokem, 23. ledna 2020, se jedenáctimilionový Wu-chan proměnil v město duchů. Poté, co tamní trh čínská vláda označila za zdroj šíření nákazy, se na 76 dní kompletně odřízl od světa. „Teď se obchody znovu otevřely. Roušky už ale na veřejnosti nosit nemusíte, pokud jste v dostatečné vzdálenosti od ostatních lidí,“ uvedl reportér CNN David Culver.

V ulicích města, kterému se nyní onemocnění daří držet pod kontrolou, se obyvatelé procházejí a cvičí bez omezení, děti si opět hrají venku. I v noci Wu-chan ožívá. Většina obyvatel si reakci úřadů pochvaluje. „Tehdy jsem byla nervózní. Vláda a národ se nám ale hodně věnovaly. Dostali jsme potřebnou podporu,“ uvedla obyvatelka města paní Wanová.

Mimo objektivy kamer ale prý někteří mluví jinak. „Mezi těmi, kteří někoho ztratili, je cítit hluboká bolest. Spousta z nich se zlobí na místní úřady, že ze začátku nereagovaly dostatečně,“ vysvětlil Culver.

Ve Wu-chanu zemřely více než čtyři tisíce lidí. Ve městě se teď tým mezinárodních odborníků Světové zdravotnické organizace snaží zjistit původ nemoci COVID-19.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sport

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

A zase Glen Kamara. Na sociálních sítích koluje video, na kterém slaví hráči Rangers titul ve skotské fotbalové lize. Hlouček zpívá známý ostrovní hit Sweet Caroline, kterému ale změnil text a zakomponoval do něho urážku papeže. Mezi zúčastněnými je vidět i finský fotbalista Glen Kamara, který obvinil stopera Slavie Ondřeje Kúdelu z rasismu. Případem se už zabývá policie.

ON-LINE: Zahrádky vítají zpět své hosty, kontrolám neuniknou. Kde už se popíjí?
Rotační výuka na druhém stupni v pondělí skončí. Na VŠ se obnoví přednášky
Korupce je nebezpečnější než terorismus Hamásu. Vládne tu anarchie, tvrdí izraelský agent
Pěsti a kopance. Rozzuřený dav fotbalových fanoušků napadl policii, hlídka ujela
reklama
reklama
Barevné kamínky zaplavily Česko. Je to víc cool než lovení pokémonů, tvrdí děti i rodiče

Reportáž

Domácí zpravodajství

Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo
Češi očkovaní v USA se nevyhnou karanténě. Absurdní, tepou experti ministerstvo
Další články
reklama
reklama