Severní Korea se chystá na válku. Urychlete přípravy, vyzval armádu vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil armádě a zbrojnímu průmyslu urychlit přípravy na válku v důsledku podle něj bezprecedentních konfrontačních kroků ze strany Spojených států. Ve čtvrtek o tom informovala severokorejská státní média, podle nichž Kim hovořil o prioritách pro příští rok na setkání vládnoucí komunistické strany. Diktátor rovněž prohlásil, že KLDR rozšíří strategickou spolupráci s „protiimperialistickými nezávislými zeměmi“.

Podle agentury AP Kimova slova naznačila, že Pchjongjang bude i nadále pokračovat v testech nových zbraní ve snaze modernizovat svůj arzenál včetně jaderného.

K TÉMATU: Kimovy slzy: Roďte víc dětí, je to vaše povinnost, vyzýval ženy. Při setkání matek plakal

KLDR v poslední době posílila vazby mimo jiné s Ruskem, kterému podle Washingtonu dodává zbraně potřebné pro pokračování invaze na Ukrajině, zatímco Moskva pomáhá Pchjongjangu s vývojem modernějších vojenských kapacit.

Pozorovatelé se podle AP domnívají, že Kim může chtít využít případné posílení arzenálu jako páku při vyjednávání s USA, které by mohlo nastat po amerických prezidentských volbách pořádaných za necelý rok.

KLDR letos provedla již pět testů mezikontinentálních balistických raket s doletem přes 15 tisíc kilometrů, které jsou schopny zasáhnout celé území USA. Podle jihokorejské agentury Jonhap je to vůbec nejvíce těchto testů, které režim uskutečnil za jediný rok.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V moři plavou desítky těl, tvrdí Ukrajinci po útoku na Krym. Moskva zuří a hledá šéfa letectva

Tagy: