Severní Korea se pokusila vyslat do vesmíru špionážní vojenskou družici, uvedla podle agentury Reuters tamní státní média. První pokus za posledních sedm let ale podle nich skončil neúspěchem, když se porouchal druhý stupeň rakety nesoucí satelit a systém se zřítil do Žlutého moře. Start rakety předtím spustil krátký poplach v Jižní Koreji a Japonsku, úřady a média obou zemí rovněž hovořily o selhání rakety. Její pád si podle nich nevyžádal na jejich území žádné škody.
KLDR už dříve oznámila, že se pokusí o testovací start vojenského průzkumného satelitu. Start družice se nicméně nezdařil kvůli nestabilitě raketového motoru a palivového systému, uvedla ve středu severokorejská státní agentura KCNA při neobvykle rychlém přiznání neúspěchu, jak prohlášení Pchjongjangu komentovala agentura AP. Test byl podle agentury Reuters šestým pokusem KLDR o vypuštění družice na oběžnou dráhu a první od roku 2016.
Záběry drsného úderu ukrajinského konvoje. Tank zmasakroval úkryt okupantů
Ukrajinská 102. brigáda územní obrany se na sociálních sítích pochlubila úspěšným úderem na ruské jednotky v Záporožské oblasti. O protiútok se postaral ukrajinský konvoj, který vedla posádka jednoho z tanků. Na videu je vidět zdrcující úder na zákopovou síť okupantů. Ruští vojáci, kteří přežili, uprchli pryč po lesní cestě. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je složité nezávisle ověřit.
ČTĚTE TAKÉ: Tragédie při zápase dětských fotbalistů: V Rusku se zřítila tribuna, jeden mrtvý, 26 zraněných
O startu rakety zhruba dvě hodiny před oficiálním prohlášením Severní Koreje informoval Soul a Tokio. Příslušné úřady obou zemí nyní zkoumají podrobnosti o letu a dráze severokorejského nosiče. Jihokorejská armáda uvedla, že se jí podařilo patrně část havarované rakety vylovit z moře. Raketu Severní Korea odpálila ve středu v 6:29 místního času (úterý 23:29 SELČ) z kosmodromu na svém západním pobřeží, uvedla podle agentury Kjódó Jižní Korea. Kosmická nosná raketa pak letěla nad Žlutým mořem, do jehož vod se následně zřítila, uvedla podle Reuters jihokorejská média s odkazem na své zdroje z armády.
Japonsko krátce po odpálení rakety vydalo varování pro ostrov Okinawa jižně od japonské pevniny, poplašné sirény se rozezněly i napříč jižní částí Korejského poloostrova. Výstraha vyzývající k přípravě na možnou evakuaci se objevila na telefonech obyvatel Soulu a zněla i v ulicích metropole, napsala agentura AP – jihokorejské ministerstvo vnitra nicméně následně upřesnilo, že se jednalo o chybné hlášení.
Japonsko ani Jižní Korea bezprostředně nehlásily žádné škody. Japonský premiér Fumio Kišisa podle agentury Kjódó uvedl, že na japonském území projektil nenapáchal žádné škody. O testu telefonicky hovořili představitelé Spojených států, Japonska a Jižní Koreje, kteří vyslání satelitu důrazně odsoudili, uvedla japonská diplomacie. Incident odsoudil také generální tajemník OSN António Guterres, uvedl jeho mluvčí.
KLDR zvyšuje tlak na USA. Kim Čong-un si prohlédl novou špionážní družici a schválil použití
Vůdce KLDR Kim Čong-un si prohlédl první severokorejskou vojenskou špionážní družici a schválil její budoucí použití. S odvoláním na severokorejská státní média o tom informovala agentura AFP. Kim Čong-un už v polovině letošního dubna prohlásil, že se podařilo konstrukci satelitu dokončit a nařídil jeho vypuštění. Kdy jej chce Pchjongjang dostat na oběžnou dráhu, ale není jasné.
Jihokorejská agentura Jonhap v úterý uvedla, že KLDR informovala Mezinárodní námořní organizaci o svém plánu na test vojenské průzkumné družice v období mezi 31. květnem a 11. červnem. Soul a Tokio proti tomu protestovaly a poukázaly na to, že by šlo o porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.
V údajích poskytnutých mezinárodním úřadům Severní Korea uvedla, že raketa bude po startu směřovat na jih a očekává se, že její stupně a další trosky spadnou do Žlutého moře a Tichého oceánu.
Na vyslání satelitu do vesmíru potřebuje Severní Korea podle AP využít technologii balistických raket, což jí rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují. Na vysílání družic KLDR se i v minulosti pohlíželo jako na raketové testy, které se země tímto způsobem snaží maskovat.