Od května do června letošního roku vzrostl počet vražd ve dvaceti velkých amerických městech v čele s Chicagem, Philadelphií a Milwaukee o 37 procent. Vyplývá to podle webu CNN z údajů nepartajního think tanku Rada pro trestní právo (Council on Criminal Justice; CCJ). Podle expertů mohou být důvodem jak nedávné nepokoje napříč zemí, tak stres kvůli koronavirové pandemii.
O 35 procent se zvýšil počet napadení s přitěžujícími okolnostmi. Jenom v Chicagu bylo o minulém víkendu třicet lidí postřeleno a tři zavražděni, uvedla tamní policie. Mezi zraněnými během různých střeleckých incidentů pak byli i dvanáctiletý, čtrnáctiletý a dva šestnáctiletí chlapci.
Zločin je komplikovaný, vražda je komplikovaná
V New York City bylo postřeleno během osmačtyřicetihodinového časového úseku čtyřicet lidí, uvedlo o minulém víkendu newyorské policejní oddělení. Data CCJ přicházejí krátce poté, co Gallup uveřejnil nová data o veřejném mínění, která naznačují, že důvěra občanů ve vymáhání práva klesla na nejnižší úroveň za posledních 27 let, přičemž pozitivní pohled na příslušníky s odznakem má 48 procent dotazovaných.
Špatné zprávy pro policii v USA. Důvěřuje jí nejméně lidí za posledních téměř 30 let
Důvěra občanů USA v tamní policii je nejnižší za posledních téměř třicet let. Uvedla to americká společnost Gallup, která se zabývá výzkumem veřejného mínění. Důvodem je prý zvětšující se názorový rozdíl napříč etnikem, zejména po květnovém usmrcení Afroameričana George Floyda.
Jak akademičtí výzkumníci, tak policejní experti se shodují na tom, že identifikace konkrétního důvodu náhlého nárůstu násilného zločinu je zatím nemožná. Jde zřejmě o důsledek několika sbíhajících se faktorů v době, kdy se národ potýká s několika krizemi veřejné bezpečnosti.
„Zločin je komplikovaný. Vražda je komplikovaná. Musíte se zeptat sami sebe, co se odehrává v těchto čtyřech, pěti měsících, abyste mohli indikovat nějakou teorii, proč se to děje,“ uvedl Chuck Wexler, ředitel Výzkumného fóra – neziskové výzkumné organizace zaměřující se na policejní výzkum.
Sociální stres kvůli koronaviru i nedávné nepokoje
Ačkoliv i sami výzkumníci z CCJ, kteří sledovali nedávné výkyvy v počtu vražd a násilných útoků, tvrdí, že na vyvozování závěrů o konkrétních faktorech je příliš brzy, určitě by se měl dle nich brát v potaz sociální stres způsobený pandemií COVID-19 a restriktivními opatřeními spojeným8 s nákazou a rovněž nedávné celostátní nepokoje.
„Je to čas jako žádný jiný v americké historii,“ dodal Wexler rovněž s tím, že jak koronavirová pandemie, tak nedávná volání po policejní reformě měly vliv na vymáhání práva. Podle něj měl koronavirus negativní dopad na kriminalitu při zasažení policejních řad, a tedy omezení počtu příslušníků v ulicích. Stejně tak mohlo k nárustu přispět kumulování policejních sil do oblastí rabování a nepokojů a jejich nedostatek na jiných místech.