Úspěch světového měřítka. Ve Dvoře Králové se narodilo další mládě ohroženého druhu nosorožce

Za jeden rok se v Safari Parku Dvůr Králové narodilo již třetí mládě nosorožce dvourohého, začali mu říkat Magashi. Představuje to polovinu ze všech samců i samiček tohoto druhu narozených v zajetí během posledního roku. Dvůr Králové se díky tomu v jejich chovu řadí mezi světovou špičku. Informaci přinesl web Safari Park Dvůr Králové.

„V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se v sobotu 4. března narodilo mládě nosorožce dvourohého černého východního poddruhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je samec. Za poslední rok jde už o třetí narozené mládě. Loni 4. března se narodil sameček, který dostal jméno Kyjev. V prosinci se narodila samice,“ uvedla mluvčí zoo Zuzana Boučková.

ČTĚTE TAKÉ: Chraňte svého mazlíčka: Prevence proti klíšťatům je důležitější, než se může zdát

Kvůli plánovaným rekonstrukcím pobývají dvě dříve narozená mláďata v uzavřených výbězích. To se však netýká nejmladšího samečka, který by se měl společně s matkou ukázat v expozičním výběhu, jakmile to bude možné. Návštěvníci budou mít možnost pozorovat mládě tohoto ohroženého druh na vlastní oči poprvé po pěti letech.

‼️ Narodilo se třetí mládě nosorožce dvourohého východního za jediný rok! Malý samec, kterému chovatelé říkají Magashi...

Posted by Safari Park Dvůr Králové on Sunday, March 5, 2023

„Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce, který váží 36 kilogramů,“ sdělil na webu Safari Parku Dvůr Králové zoolog Jiří Hrubý.

Čerstvě narozený nosorožec je prvním potomkem nového chovného samce Embua, který do safari parku přibyl na podzim 2020 z anglického Chesteru. Matkou je sedmnáctiletá Maisha, jež se narodila ve Dvoře Králové a v minulosti již mláďata měla.

Safari park chová 21 nosorožců

Dvorský safari park se dlouhodobě snaží navracet ohrožený druh dvourohých nosorožců zpět do přírody a zabránit jejich vyhynutí. V této snaze je zoo světovou velmocí, a i proto nově narozenému samci začali vychovatelé říkat Magashi – jméno totiž odkazuje na místo v rwandské Akageře, kam se v minulosti dvorští nosorožci vrátili.

Safari park nyní chová 21 nosorožců, z nichž 15 je černých východního poddruhu a zbylých šest nosorožců je jižních bílých. Druh černých východních je ohrožen vyhynutím, v přírodě jich žije posledních zhruba 900. Nosorožců bílých jižních žije v Africe přibližně 20 tisíc.

Dvorský safari park je nejvýznamnějším chovatelem nosorožců černých východního poddruhu mezi zoologickými zahradami na celém světě. Ve Dvoře Králové se jich narodilo již 49. Do divočiny ve Rwandě a v Tanzanii se dosud vrátilo devět z nich.

Tagy: