V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se 13. prosince narodilo nosorožec dvourohého černého východního poddruhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je samice a jde o druhý tamní letošní přírůstek. Prvním byl v březnu sameček, který dostal jméno Kyjev. V úterý to řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková. Dvorský safari park patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.
V zázemí Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě kriticky ohroženého nosorožce černého neboli dvourohého východního. „Malá samice po narození vážila na svůj druh průměrných 28 kilogramů. Nedlouho po porodu začala matka Molly mládě kojit a to dodnes dobře prospívá,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý, který má v safari parku chov nosorožců na starosti. Otcem je chovný samec Davu. Návštěvníci zoo mládě zatím neuvidí – zůstává ve stáji. Jeho přesun do expozice nebyl možný, protože kapacita chovného zařízení je z důvodu plánované rekonstrukce dalšího z pavilonů plná.
„Samice se narodila přesně před týdnem, a to v úterý 13. prosince v 0:05,“ píše Safari Park na svém Facebooku.
Narodilo se nám mládě kriticky ohroženého nosorožce černého! Malá samička je už 48. mládě svého druhu ve Dvoře...
Posted by SAFARI PARK DVŮR KRÁLOVÉ on Tuesday, December 20, 2022
„Odchov zatím probíhá bez problémů. Chovatelé proto využili příležitosti a samici Molly, která je díky tréninku ochotná spolupracovat, pravidelně odstřikují mléko, které mrazí. To by mohlo posloužit v případě problémů s odchovy v budoucnu nejen v safari parku, ale také některé z dalších partnerských zahrad,“ píše Safari Park na svém webu.
Safari Park nyní chová 20 nosorožců, z nichž 14 je nosorožců černých východního poddruhu a šest je nosorožců jižních bílých. Nosorožci černí jsou ohroženi vyhynutím, v přírodě jich žije posledních zhruba 900 jedinců. Nosorožců bílých jižních žije v Africe přibližně 20 000.
Malý kočkodan rozzářil pražskou zoo. Kdy se roztomilý přírůstek představí veřejnosti?
Z pražské zoologické zahrady přišla radostná novina. Obavy ze smrtelného sloního viru na čas zastínilo mládě kočkodana Brazzova, které přišlo na svět minulou středu v časných ranních hodinách. Dle chovatelů se mu daří dobře. Připravovaný nový pavilon goril zvaný Rezervace Dja, který bude otevřen již koncem září, tak má svého prvního zde narozeného obyvatele.
V Safari Parku se dosud narodilo 48 mláďat nosorožců
Dvorský safari park je nejvýznamnějším chovatelem nosorožců černých východního poddruhu mezi zoologickými zahradami na celém světě. Celkem se jich ve Dvoře Králové dosud narodilo, včetně poslední samice, 48. Ze Dvora Králové se do divočiny ve Rwandě a v Tanzanii dosud vrátilo devět nosorožců černých východního poddruhu.
Základ chovu nosorožců ve Dvoře Králové byl položen před 50 lety. Zvířata z afrických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976. Z 60 dosud narozených nosorožců v zoo bylo 48 dvourohých černých. Dále se narodilo pět nosorožců severních bílých, tři jižní bílí, kříženec jižního a severního bílého a tři nosorožci indičtí.
V roce 2009 zoo poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce. Po úhynu samců Suniho a Sudána zbývají nyní v Keni dvě samice, které jsou posledními zvířaty svého druhu na světě. Druh se vědci pokoušejí zachránit pomocí umělých technik reprodukce, protože zvířata v Ol Pejetě se už přirozeně rozmnožit nedokážou.