CNN Prima News nosorožec

nosorožec

Výpis příspěvků ke štítku „nosorožec“

Úspěch světového měřítka. Ve Dvoře Králové se narodilo další mládě ohroženého druhu nosorožce

Za jeden rok se v Safari Parku Dvůr Králové narodilo již třetí mládě nosorožce dvourohého, začali mu říkat Magashi. Představuje to polovinu ze všech samců i samiček tohoto druhu narozených v zajetí během posledního roku. Dvůr Králové se díky tomu v jejich chovu řadí mezi světovou špičku. Informaci přinesl web Safari Park Dvůr Králové.

Předčasné Vánoce ve Dvoře Králové. V tamní zoo se narodilo mládě ohroženého nosorožce

V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se 13. prosince narodilo nosorožec dvourohého černého východního poddruhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je samice a jde o druhý tamní letošní přírůstek. Prvním byl v březnu sameček, který dostal jméno Kyjev. V úterý to řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková. Dvorský safari park patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.

Nosorožci na prahu vyhynutí: Populaci vzácného druhu má zachránit umělé oplodnění

Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařil další významný krok k záchraně téměř vyhynulých nosorožců bílých severních. Z tohoto živočišného druhu zbývají na světě už jen poslední dvě samice. Experti v říjnu a v lednu získali nová embrya, která by měla pomoci obnovit existenci tohoto druhu téměř vyhubeného kvůli pověrám. Vložení oplodněných vajíček ale nechtějí uspěchat a metodu si ověří nejprve u příbuzného poddruhu.

Stav planety zcela zrcadlí úroveň vědomí lidstva! Říká autorka knihy Putování za zvířaty

Vydejte se společně s autorkou do míst, kde probíhá každodenní boj o záchranu divokých gepardů, nosorožců, šimpanzů, slonů a dalších divokých zvířat. Dozvíte se mnoho o zvířatech, jejich ochraně v praxi, ale i silné lidské příběhy těch, kteří zasvětili svůj život divočině. V neposlední řadě jsou součástí knihy také krátká zamyšlení o tom, co dnešní stav planety a podoba vztahu ke zvířatům vypovídá o nás lidech a co vše můžeme pro sebe získat, pokud svůj vztah s divočinou obnovíme.

Záchrana nosorožců bílých. Zabránit jejich vyhynutí by mohlo umělé oplodnění

Mezinárodnímu týmu vědců v německém safariparku se podařilo odebrat dvanáct vajíček samici nosorožce bílého jižního a vytvořit z nich čtyři embrya. To by mohlo pomoci při záchraně mnohem více ohroženého poddruhu nosorožců bílých severních. Aplikovat umělé oplodnění u dvou posledních samic žijících v Keni se pokouší tým vědců pod vedením Safari Parku Dvůr Králové.

Záchrana nosorožců bílých severních kvůli koronaviru stagnuje

Práce na záchraně nosorožce bílého severního, na které se podílí i čeští odborníci, se kvůli pandemii COVID-19 zastavily. Konkrétně chystaný program na odnošení embryí kriticky ohroženého druhu náhradními matkami běžnějších nosorožců bílých jižních přerušila omezení v mezinárodní dopravě. Soukromá rezervace Ol Pejeta v Keni, kde se nacházejí poslední dvě samice nosorožce bílého severního, se navíc potýká s velkou ztrátou příjmů z turismu.

Virus komplikuje záchranu nosorožců, vědci se bojí o přežití druhu

Dlouholetý pokus o záchranu téměř vyhynulých nosorožců tuponosých severních se komplikuje. Kvůli koronavirové krizi nemohou evropští odborníci pod taktovkou Safari Parku Dvůr Králové odcestovat do Keni, kde se snaží odebrat dvěma posledním žijícím samicím vajíčka. Čím méně bude pokusů o nové odběry, tím nižší je šance zabránit vyhlazení celého druhu. Mnohaletá práce by mohla přijít vniveč.