V Česku jsou skvělé party. Šlapeme na paty evropské špičce, pochvaluje si slavný DJ z Prahy

NobodyListen v pořadu Nový den

Česká klubová scéna se za poslední roky změnila k lepšímu a dohání evropské metropole, nastínil uznávaný DJ NobodyListen, vlastním jménem Jakub Strach. Ten v pořadu CNN Prima NEWS představil časosběrný dokument o sobě a zároveň přiznal, že začátky neměl v branži vůbec jednoduché. Ve studiu došla řeč i na baletní představení v Národním divadle, ke kterému složil hudbu, a i díky jeho jménu na něj dorazilo do hlediště nadmíru mladých lidí.

Před nedávnem šel do kin nový snímek Generace A: Ať si každej dělá, co chce, který sleduje soukromí Jakuba Stracha, známého spíše jako NobodyListen. Pro českého producenta se rozhodně jednalo o vybočení z normálu. Bylo to pro něj zcela nové a nestandardní.

ČTĚTE TAKÉ: Mohutný požár ve vile slavného hudebníka. Hasiči se museli prosekat střechou, ukazují snímky

„Jde o časosběrný dokument, který se věnuje asi čtyřem rokům mého života. Nejvíc nestandardní pro mě byly všechny premiéry. Poprvé to šlo do kin během dokumentárního festivalu v Jihlavě, což je asi nejprestižnější akce v rámci tohoto žánru. Tam jsem byl hodně nervózní. Musel jsem pak radši odejít pryč, když na mě koukal plný vyprodaný sál,“ přiznal NobodyListen v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Jedním dechem DJ ovšem dodal: „Ale je to zajímavé. Je to jiný vhled do života a věcí, které dělám. Jsou tam osobní momenty, které jsou pro mě citlivé. Je zvláštní, když na vás kouká 700 cizích lidí a vytváří si o tom nějakou představu, takže jsem šel raději poslouchat za dveře.“

Dýdžejem se stal, aby mohl platit složenky

Profesionálem se stal proto, aby zaplatil složenky a nájem. „Je to tak,“ svěřil Strach a zároveň přiznal, že v Česku se tím není úplně jednoduché uživit. „Není to tady tolik rozšířené. Nevzniklo tu moc světových DJs, kteří by cestovali po světě a vyprodávali by velké haly,“ nastínil třicetiletý Jakub Strach, který se začal hudbě věnovat ve čtrnácti letech.

Šel do toho po hlavě a nakonec mu to vyšlo. „Věděl jsem, že mě to baví, že to chci dělat. Měl jsem ale plán B. Rodiče z toho určitě v jednu chvíli byli víc nervózní, než jsem byl já. Pak jsem zase znervózněl já, když jsem zjistil, kolik všechno stojí. Teď už bych řekl, že se to nějak vyrovnalo,“ prozradil Jakub Strach, který byl v roce 2020 českým časopisem Forbes zařazen do žebříčku 30 pod 30.

Když se před lety rozhodl vydat se na dráhu dýdžeje, všechno bylo mnohem složitější než nyní. „Posunula se doba. Když jsem se začínal před patnácti lety učit řemeslo produkce, začínal YouTube, nebyl Facebook, nebyly návody, vyměňovali jsme si harddisky a kazety, na kterých byly nahrané zvuky. Dneska je to úplně jiné, kdokoliv se může dvěma kliknutími dostat k návodu,“ vysvětlil producent.

Česká klubová scéna se posouvá kupředu

NobodyListen má v oblibě zahraniční metropole, jako jsou Kodaň nebo Berlín. Podle jeho slov se jim Česko v rámci nabídky parties už pomalu rovná. „Strašně se to za poslední roky u nás posunulo. Vzniklo tady spousta zajímavých klubových nocí, které se vymykají normálu. Za normál já osobně považuji diskotéku, něco, kam se o víkendu masa lidí jde zabavit a nepotřebuje vytříbený hudební program. Protipól, který se nachází ve větších metropolích, jako jsou Berlín, Londýn, Kodaň, se u nás opravdu rozvinul. Myslím, že jim šlapeme na paty. I sem jezdí spousta lidí z Evropy za účelem chodit na tyto akce a bavit se,“ zdůraznil s tím, že je to hlavně o programu a pozvaných hostech.

„Posunuli jsme se v tom, že u nás hrají světová jména největšího kalibru. Za posledních šest let se to rozrostlo,“ zamyslel se Strach, kterému není cizí ani svět módy. Nejenomže složil hudbu na zakázku mnohým světovým značkám jako jsou Nike, Dior, Louis Vuitton, BVLGARI, Red Bull či Jägermeister, ale také se stal modelem Dioru.

15 let na scéně, úspěchy sklízí i v Národním divadle

Nyní se chystá k oslavě patnácti let na hudební scéně. Nejvíce ho fanoušci vnímají skrze hudební party zvanou Addict. „Název vyjadřuje tu závislost na hudbě,“ podotkl a doplnil, že na konci února chystá speciální Addict party, kde oslaví oněch 15 let v branži.

„Chystám velkou halu ve vlastní produkci. Stavím zajímavou stage, která pracuje s návštěvníky. Lidi budou všude kolem mě, což bude super. Moc se na to těším. Mám tam pestrý program. Bude tam špička české rappové scény. Lístků je posledních 400,“ připomněl.

Jako DJ patří NobodyListen k vládcům české klubové scény. Jeho umělecký zásah je ale mnohem širší. Na kontě má dokonce i hudbu k baletnímu představení v Národním divadle, kam se díky němu vydala řada mladých návštěvníků.

Na hudbě pro baletní představení spolupracoval s choreografem Yemim A.D. „Byl to jeden z nejhezčích zážitků mé kariéry. Přesun do jiné sféry a posunutí mého zvuku do Národního divadla bylo strašně neobvyklé. Nejvíce mě na tom těší to, že za mnou přišli ředitel Národního divadla a ředitel Czech National Ballet a potvrdili mi, že tolik mladých lidí na balet nikdy nechodilo. Za což jsem strašně rád, že jsme tam mladé lidi dostali,“ pochlubil se hudební skladatel.

Tagy: