reklama

Ústecký kraj si vzal před volbami obří úvěr. Zastupitelé ho přijali na poslední schůzi

Zastupitelé Ústeckého kraje v čele s KSČM odhlasovali na posledním zasedání záměr vzít si úvěr ve výši 1,5 miliardy korun. Peníze hodlá kraj využít na pokrytí propadu daňových příjmů v souvislosti s koronavirovou pandemií nebo také na rekonstrukci Lužické nemocnice v Rumburku, kterou před několika týdny kraj koupil.

reklama

Podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM) majetkový odbor zpracoval postupný plán finančních prostředků, které budou potřeba napumpovat do tří budov rumburské nemocnice.

K tématu

„Počítáme, že zhruba třetina z toho úvěru by šla právě do Lužické nemocnice. Peníze půjdou na postupné opravy, ať už jde o vnitřní rekonstrukce, sítě, výměnu oken, nebo bezbariérové prostředí. Když si vezmete ten obrovský daňový propad, který je něco málo přes miliardu, tak si myslím, že pokud kraj chce dobře hospodařit do budoucna, je ten úvěr nezbytný,“ uvedl Bubeníček.

Pro záměr bylo 40 zastupitelů, pět se jich hlasování zdrželo. Například i opoziční zastupitel, senátor a primátor Teplic Hynek Hanza (ODS).

„O tomto má rozhodovat zastupitelstvo v první polovině svého volebního období, protože tam je podepsáno nějaké programové prohlášení a koalice by měla jasně říci, co chce dělat. A ne na posledním zastupitelstvu: ,Tak teď si tady šoupneme 1,5 miliardy minusu, on to zaplatí někdo po nás.‘ Pokud se z úvěru kompenzují záležitosti z provozu, je to potvrzení toho, že to není dobře. Úvěr má být čistě investiční,“ reagoval Hanza.

Peníze z úvěru hodlá hejtmanství využít například i na rekonstrukci mostu v Roudnici nad Labem nebo na opravy škol v majetku kraje. V současnosti Ústecký kraj splácí ještě další úvěry, dohromady za zhruba 1,2 miliardy korun.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama