reklama

Ústecký kraj si vzal před volbami obří úvěr. Zastupitelé ho přijali na poslední schůzi

Zastupitelé Ústeckého kraje v čele s KSČM odhlasovali na posledním zasedání záměr vzít si úvěr ve výši 1,5 miliardy korun. Peníze hodlá kraj využít na pokrytí propadu daňových příjmů v souvislosti s koronavirovou pandemií nebo také na rekonstrukci Lužické nemocnice v Rumburku, kterou před několika týdny kraj koupil.

reklama

Podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM) majetkový odbor zpracoval postupný plán finančních prostředků, které budou potřeba napumpovat do tří budov rumburské nemocnice.

K tématu

„Počítáme, že zhruba třetina z toho úvěru by šla právě do Lužické nemocnice. Peníze půjdou na postupné opravy, ať už jde o vnitřní rekonstrukce, sítě, výměnu oken, nebo bezbariérové prostředí. Když si vezmete ten obrovský daňový propad, který je něco málo přes miliardu, tak si myslím, že pokud kraj chce dobře hospodařit do budoucna, je ten úvěr nezbytný,“ uvedl Bubeníček.

Pro záměr bylo 40 zastupitelů, pět se jich hlasování zdrželo. Například i opoziční zastupitel, senátor a primátor Teplic Hynek Hanza (ODS).

„O tomto má rozhodovat zastupitelstvo v první polovině svého volebního období, protože tam je podepsáno nějaké programové prohlášení a koalice by měla jasně říci, co chce dělat. A ne na posledním zastupitelstvu: ,Tak teď si tady šoupneme 1,5 miliardy minusu, on to zaplatí někdo po nás.‘ Pokud se z úvěru kompenzují záležitosti z provozu, je to potvrzení toho, že to není dobře. Úvěr má být čistě investiční,“ reagoval Hanza.

Peníze z úvěru hodlá hejtmanství využít například i na rekonstrukci mostu v Roudnici nad Labem nebo na opravy škol v majetku kraje. V současnosti Ústecký kraj splácí ještě další úvěry, dohromady za zhruba 1,2 miliardy korun.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí. V některých okresech se ven nedostanou lidé bez negativního testu na koronavirus. Platit budou i další výjimky. Kromě toho se také od pondělí až do 27. listopadu zavřou druhé stupně základních a střední školy. Otevřené zůstanou jesle, mateřské školy a první stupeň základek.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama