Útok na Kapitol OBRAZEM: Jak Trumpovi nohsledi ukázali na kolaps americké společnosti

Přesně před rokem 6. ledna se stovky příznivců tehdy dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa shromáždily před Bílým domem, aby si vyslechli projevy o údajně zmanipulovaných volbách. Posilněni rétorickými prohlášeními se posléze někteří z demonstrantů vydali k budově Kapitolu. Tak začal jeden z nejčernějších dnů amerických dějin.

Demonstranti vedeni výstředním mužem s přezdívkou Q-Šaman, který měl na hlavě helmu s rohy, vtrhli do budovy Kongresu. Ochranka na ně byla krátká. Nebyla přitom žádná půlnoc, ale krátce po poledni a v Kapitolu byli přítomni politici z obou komor. Rozběhla se tak kvapná evakuace.

Kapitol hlídalo jen pár členů ostrahy a demonstranti si do příjezdu pořádkových sil mohli na místě dělat, co se jim zlíbilo. Rabovali, rozbíjeli, pronášeli proslovy. V totálním chaosu přišlo o život pět lidí.

Málokdo vnímá zpětně útok na Kapitol jen jako ojedinělou událost. Incident ve skutečnosti ukázal na to, jak silně je americká společnost polarizovaná a kolik zastánců konspiračních a alternativních hnutí se v ní uhnízdilo.

Současný prezident považuje za strůjce „masakru“, jak Joe Biden útok na Kapitol označil, svého předchůdce Donalda Trumpa. Právě on měl při svém projevu nepřímo protestující vyzvat, aby vyrazili na Kapitol. Podle zpravodajských služeb se ale útok připravoval na sociálních sítích delší dobu a Trumpova promluva už mohla být jen konečnou jiskrou, která zažehla roznětku.

Tagy: