Útok na Kapitol nebyl žádný extrém, má jasno většina amerických republikánů

Útok příznivců amerického exprezidenta Donalda Trumpa na Kapitol plný zákonodárců nebyl příliš násilný. Takto o přesně rok starých násilnostech smýšlí většina republikánských voličů. Vyplývá to z průzkumu agentury AP. Při útoku, kterým chtěli Trumpovi příznivci dát najevo nesouhlas s jeho prohrou v prezidentských volbách, zemřelo pět lidí a desítky dalších byly zraněny.

Podle průzkumu agentury AP označuje útok Trumpových fanoušků na Kapitol za „extrémní“ či „velmi násilný“ celých 64 % dospělých. Do výčtu jsou ovšem započítáni jak voliči republikánů, za které kandidoval Trump, tak i demokratů, kteří nyní mají svého prezidenta v osobě Joea Bidena.

Při rozdělení skupin je vidět značný rozdíl v názoru. Za mimořádně násilný považuje útok na Kapitol hned 87 % demokratických voličů a dalších 11 % pak jen za „relativně“ násilný. Zbytek demokratů incident za násilí vůbec nepovažuje.

U republikánů je situace naprosto jiná. Extrémně násilná byla zmíněná akce jen podle 39 % oslovených voličů strany, díky které se Donald Trump dostal až do Bílého domu. Dalších 32 % republikánů považuje útok na Kapitol za „relativně“ násilný, ale celých 29 % hlásí, že o násilnou akci nešlo.

Americký konzervativec Paul Bender pro AP uvedl, že incident vnímal jako „poměrně klidný“. „Viděl jsem video lidí, kteří pouze pochodovali přes uzávěry,“ popsal svůj pohled dotázaný Američan. Sám nicméně připustil, že útok na Kapitol v době, kdy se udál, příliš nesledoval. „Určitě tam byly jisté výjimky u lidí, kteří se klidně nechovali a dostávali se do budovy zničením oken, ale nevšiml jsem si nějakého přehnaného násilí,“ dodal Bender.

Pět mrtvých a řada zraněných

Průzkum AP přichází přesně rok od samotného útoku na Kapitol. Několik tisícovek příznivců tehdy končícího prezidenta Donalda Trumpa vzalo vládní budovu útokem, aby kongresmanům a senátorům uvnitř zamezili potvrzení Joea Bidena jako nového amerického prezidenta.

Trumpovi příznivci se přitom střetli s policií i ochrankou Kapitolu. Značně ho poničili a dokonce uvnitř rabovali. Do budovy vtrhli i přesto, že v ní byl Trumpův viceprezident Mike Pence a další prominentní republikáni. Při násilnostech zemřelo pět lidí a desítky utrpěly zranění – mezi nimi nejen demonstranti, ale i celá řada policistů.

Pochod na Kapitol zahájil v ten samý den právě Trump, který před útokem promluvil ke svým příznivcům. Mimo jiné prohlásil, že s nimi zamíří na místo a potvrzení Bidena, se kterým prohrál na podzim 2020 v prezidentském klání, zabrání. Po incidentu však odmítal, že by volal po násilnostech.

Tagy: