reklama

Útok na Kapitol nebyl žádný extrém, má jasno většina amerických republikánů

Útok příznivců amerického exprezidenta Donalda Trumpa na Kapitol plný zákonodárců nebyl příliš násilný. Takto o přesně rok starých násilnostech smýšlí většina republikánských voličů. Vyplývá to z průzkumu agentury AP. Při útoku, kterým chtěli Trumpovi příznivci dát najevo nesouhlas s jeho prohrou v prezidentských volbách, zemřelo pět lidí a desítky dalších byly zraněny.

reklama

Podle průzkumu agentury AP označuje útok Trumpových fanoušků na Kapitol za „extrémní“ či „velmi násilný“ celých 64 % dospělých. Do výčtu jsou ovšem započítáni jak voliči republikánů, za které kandidoval Trump, tak i demokratů, kteří nyní mají svého prezidenta v osobě Joea Bidena.

Při rozdělení skupin je vidět značný rozdíl v názoru. Za mimořádně násilný považuje útok na Kapitol hned 87 % demokratických voličů a dalších 11 % pak jen za „relativně“ násilný. Zbytek demokratů incident za násilí vůbec nepovažuje.

U republikánů je situace naprosto jiná. Extrémně násilná byla zmíněná akce jen podle 39 % oslovených voličů strany, díky které se Donald Trump dostal až do Bílého domu. Dalších 32 % republikánů považuje útok na Kapitol za „relativně“ násilný, ale celých 29 % hlásí, že o násilnou akci nešlo.

Americký konzervativec Paul Bender pro AP uvedl, že incident vnímal jako „poměrně klidný“. „Viděl jsem video lidí, kteří pouze pochodovali přes uzávěry,“ popsal svůj pohled dotázaný Američan. Sám nicméně připustil, že útok na Kapitol v době, kdy se udál, příliš nesledoval. „Určitě tam byly jisté výjimky u lidí, kteří se klidně nechovali a dostávali se do budovy zničením oken, ale nevšiml jsem si nějakého přehnaného násilí,“ dodal Bender.

Pět mrtvých a řada zraněných

Průzkum AP přichází přesně rok od samotného útoku na Kapitol. Několik tisícovek příznivců tehdy končícího prezidenta Donalda Trumpa vzalo vládní budovu útokem, aby kongresmanům a senátorům uvnitř zamezili potvrzení Joea Bidena jako nového amerického prezidenta.

Trumpovi příznivci se přitom střetli s policií i ochrankou Kapitolu. Značně ho poničili a dokonce uvnitř rabovali. Do budovy vtrhli i přesto, že v ní byl Trumpův viceprezident Mike Pence a další prominentní republikáni. Při násilnostech zemřelo pět lidí a desítky utrpěly zranění – mezi nimi nejen demonstranti, ale i celá řada policistů.

Pochod na Kapitol zahájil v ten samý den právě Trump, který před útokem promluvil ke svým příznivcům. Mimo jiné prohlásil, že s nimi zamíří na místo a potvrzení Bidena, se kterým prohrál na podzim 2020 v prezidentském klání, zabrání. Po incidentu však odmítal, že by volal po násilnostech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

reklama