reklama

Uvolňování pandemických opatření: Koupit si občerstvení v kině ano, jíst ho v sále ne

Ve středu v České republice přibylo 73 nových případů nemoci COVID-19, což je nejvyšší nárůst za poslední týden. Aktuálně je u nás 2 374 lidí s prokázanou nákazou. V nemocnicích je 111 pacientů, 10 ve vážném stavu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by ale nové případy neměly mít vliv na uvolňování opatření, která se budou týkat například provozu divadel a kin.

reklama

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška má koronavirus u většiny nově zachycených případů mírný průběh. „Nedochází k žádnému masivnímu nárůstu hospitalizovaných,“ řekl.

Nákaza se v rámci lokálních ohnisek šíří zejména ve firmách nebo nemocnicích, koronavirus se ale šíří i v rámci sportovních utkání. Výskyt lokálních ohnisek nákazy ale na rozvolňování podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vliv mít nebude.

Akce do 1000 účastníků od 22. června

Ještě před další vlnou uvolnění plánovanou na 22. června chce vláda zařadit další. Ta se dotkne kulturních zařízení. „Od 15. 6. bychom povolili bufety v rámci divadel a kin, ale nikoliv pojídání čehokoliv v hledišti. Tam považujeme stále velké riziko,“ sdělil Vojtěch. O týden později se pak zřejmě budou smět konat akce do tisíce účastníků. O povinnosti nosit roušku epidemiologové dál jednají.

Otázkou, kterou se teď odborníci budou také zabývat, je přesný počet pacientů, kteří zemřeli na COVID-19. Počet nakažených sice v posledních týdnech klesá, na druhou stranu výrazně poklesl i počet testů provedených za den. Podle Adama Vojtěcha už plošné testování není efektivní. Testovat se tak bude jen v ohniscích nákazy.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Sjezdovky na českých horách zaplněné turisty nebo lidé scházející se v potají otevřených restauracích. Jiní se zase před týdnem tísnili bez roušek a rozestupů na demonstraci. Oproti jaru, kdy celý národ z domovů spořádaně a vyděšeně sledoval nastupující covidovou hrůzu, je to velikánský rozdíl. Proč se teď chováme jinak? Pro CNN Prima NEWS o tom v rozhovoru mluví Jiří Brančík, primář oddělení klinické psychologie Vojenské nemocnice Brno.

Noste roušky i doma. Ochráníte tím rodiče, vyzývají zdravotníky úřady v Los Angeles
Velkostatkář Gates? Miliardář se stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA
Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování
Česká trampka rýžovala zlato na Klondiku. Medvědy grizzly zaháněla husitskými chorály
reklama
reklama
Jsme v pandemické válce. Začněte pracovat a přestaňte kritizovat, tepe Havlíček opozici

Partie

Domácí zpravodajství

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky
Kolik vakcín přijde příští týden, Babiš neví. Očkování druhé dávky chce odložit
Další články
reklama
reklama