reklama

Uvolňování pandemických opatření: Koupit si občerstvení v kině ano, jíst ho v sále ne

Ve středu v České republice přibylo 73 nových případů nemoci COVID-19, což je nejvyšší nárůst za poslední týden. Aktuálně je u nás 2 374 lidí s prokázanou nákazou. V nemocnicích je 111 pacientů, 10 ve vážném stavu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by ale nové případy neměly mít vliv na uvolňování opatření, která se budou týkat například provozu divadel a kin.

reklama

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška má koronavirus u většiny nově zachycených případů mírný průběh. „Nedochází k žádnému masivnímu nárůstu hospitalizovaných,“ řekl.

Nákaza se v rámci lokálních ohnisek šíří zejména ve firmách nebo nemocnicích, koronavirus se ale šíří i v rámci sportovních utkání. Výskyt lokálních ohnisek nákazy ale na rozvolňování podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vliv mít nebude.

Akce do 1000 účastníků od 22. června

Ještě před další vlnou uvolnění plánovanou na 22. června chce vláda zařadit další. Ta se dotkne kulturních zařízení. „Od 15. 6. bychom povolili bufety v rámci divadel a kin, ale nikoliv pojídání čehokoliv v hledišti. Tam považujeme stále velké riziko,“ sdělil Vojtěch. O týden později se pak zřejmě budou smět konat akce do tisíce účastníků. O povinnosti nosit roušku epidemiologové dál jednají.

Otázkou, kterou se teď odborníci budou také zabývat, je přesný počet pacientů, kteří zemřeli na COVID-19. Počet nakažených sice v posledních týdnech klesá, na druhou stranu výrazně poklesl i počet testů provedených za den. Podle Adama Vojtěcha už plošné testování není efektivní. Testovat se tak bude jen v ohniscích nákazy.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama