Už se nemusím bát, že bych kvůli ocenění z Hradu přišel o práci, říkal Uzel

Jeden z nejznámějších českých gynekologů, popularizátor sexuologie Radim Uzel, který zemřel ve věku 82 let, v posledních letech poskytl několik rozhovorů pro CNN Prima News. Co nejzajímavějšího v nich řekl?

Přežil covid, strach z něj neměl

Krátce po svých 80. narozeninách onemocněl koronavirem. Vzhledem ke svému věku patřil k nejvíce ohrožené skupině lidí, obavy o život ovšem neměl. „Už týden se cítím blbě, mám horečky, trpím nechutenstvím, ale jinak nic zásadního. Přestože mám pokročilý věk, myslím, že tohle ještě přežiju. Covid jako strašák neberu. Myslím si, že je v tom kus hysterie. Nicméně je zapotřebí být opatrný,“ prozradil v době své nemoci Radim Uzel.

O vztahu s prezidentem a kandidatuře do Senátu

Když obdržel státní vyznamenání, objevily se názory, že ho dostal jen díky přátelství s hlavou státu Milošem Zemanem. On sám to ale odmítal. Vážil si toho, že ho na vyznamenání navrhla Gynekologicko-porodnická společnost a Obec spisovatelů.

„S panem prezidentem jsem se osobně seznámil někdy v roce 1993. Jako předseda ČSSD mi tenkrát jako předsedovi jiné politické strany – Nezávislé iniciativy – nabídl sloučení našich stran. Já jsem proti tomu nic neměl, vždyť už i můj dědeček lékař byl členem sociální demokracie. Ostatní členové naší strany s tím však nesouhlasili, takže ke sloučení nedošlo. Jménem strany jsem však Miloši Zemanovi poslal gratulaci k získání Lidového domu. Osobně jsme se pak setkali při senátní kampani, kdy pan prezident podpořil mou kandidaturu na Břeclavsku. Myslím, že bych nebyl špatným senátorem. Bohužel jsem však nebyl zvolen, takže jsem se stal vlastně politickou mrtvolou. Dodnes to Břeclavanům tak trochu vyčítám,“ sdělil Uzel.

O Danielu Hůlkovi, který státní vyznamenání vrátil

Když se zpěvák Daniel Hůlka po čtyřech letech rozhodl vrátit Miloši Zemanovi státní vyznamenání, což odůvodnil tím, že ho prezident zklamal svými výroky v době pandemie koronaviru, neměl Uzel pro jeho úmysl pochopení.

„Hůlka pravděpodobně dodatečně sebekriticky přiznal, že to jeho zpívání za moc nestálo. I pan prezident se někdy může splést. Vracení vyznamenání patří bohužel k současnému trendu získávání klesající pozornosti veřejnosti. Hůlkovi se to podařilo, dostal se znovu dokonce i do České televize, kterou měl jako prezidentem vyznamenaný zakázanou,“ kritizoval sexuolog zpěváka.

O státním vyznamenání, které obdržel

Kritické reakce veřejnosti na fakt, že mu prezident Zeman udělí státní vyznamenání, nesledoval: „Všechny ty facebooky a soukromé stránky různých šílenců jsou mi lhostejné. Dostal jsem desítky telefonátů a SMS zpráv s gratulacemi. V osmdesáti letech už naštěstí nejsem nikde zaměstnán, takže mě v důsledku vyznamenání nemůže nikdo vyhodit, jak se to stalo třeba panu profesorovi Jaroslavu Šestákovi z Akademie věd krátce po vyznamenání.“

O partnerských vztazích a sexu v době karantény

Karanténní opatření přijatá po celém světě proti šíření koronaviru před dvěma lety přinesla značná omezení i pro sexuální život lidí. Některé vlády svým občanům tehdy doporučily, aby se nestýkali s nikým jiným než s partnerem, s nímž sdíleli domácnost.

On sám měl na to názor jasný. „Sexuální vztahy jsou už od pradávna pořád stejné. Stačí se podívat na nástěnné fresky starověkého bordelu v Pompejích. Za dva tisíce let se v sexu nezměnilo nic. Partnerské vztahy pak nemění koronavirus, ale moderní internetová doba. Místo sexuální aktivity lidé raději ťukají do svých počítačů. Ale jak někdo tvrdí, že se díky pandemii, kdy je řada lidí doma, bude rodit více dětí, to se nedomnívám. Díky spolehlivé antikoncepci už intenzita pohlavního styku nemá nic společného s množstvím potomků. Moderní člověk sexualitu od rozmnožování dokázal oddělit. Znám několik lidí, kterým setkání s milovaným protějškem znemožnilo uzavření hranic. Ten vztah to vesměs upevňuje. A skutečnost, že nejlepším sexuálním partnerem je člověk sám sobě, řekl už Sigmund Freud a ostatně to potvrdila i moderní sexuologie. Pohlavní styk v maskách působí poněkud kuriózně. Myslím, že nejúčinnější by byla osobní karanténa. I nejnáruživější sexuální maniak vydrží nějakou dobu pohlavní abstinenci, kterou ostatně může kompenzovat onanií,“ radil Uzel.

Tagy: