reklama

Užijte si podzim plnými doušky a ochutnejte ta nejlepší jablka roku

Podzim nejsou pouze dožínky, zvěřinové hody a oslava vína, ale také slavnosti jablek. Vždyť právě jablka patří k tomu nejtradičnějšímu českému ovoci. Pokud tedy máte rádi jablka i farmářské trhy, myslíme si, že byste Slavnosti jablek rozhodně měli navštívit.

reklama

Slavnosti jablek patří k Česku

Slavnosti jablek – nebo také jablečné slavnosti – jsou tradiční podzimní slavnosti, kde se pěstitelé ze všech koutů země chlubí svými výpěstky. Slavnosti jablek se totiž snaží o propagaci sadařství, ovocnářství a zemědělství. Jde o jedinečné propojení slavností, farmářských trhů i tradičních řemesel.

Vidět tu tak můžete i to, co jste ještě neviděli. A co více, nejde pouze o výstavu, jablka si můžete nejen prohlédnout, ale i ochutnat a také koupit. Nutno také říct, že Slavnosti jablek nejsou pouze o jablkách jako takových, ochutnat tu můžete i jiné jablečné dobroty, napít se můžete různých nápojů z jablek a velmi často tu natrefíte i na pochoutky z medu. Celou akci doprovází řemeslné trhy a nechybí zde ani různé ukázky ze škol nebo řemesel. Součástí je rovněž i zajímavý kulturní program. Slavnosti jablek jsou obvykle rodinně laděné.

Kam na Slavnosti jablek vyrazit?

Slavnosti jablek se konají tradičně od počátku září až do konce října na různých místech Česka. Některé tedy již nestihnete, ale na některé stále ještě můžete vyrazit.

A to třeba na 19. ročník Slavností jablek, který se bude konat na návrší nad Bezdružicemi, odkud budete mít krásný výhled na vrch Krasíkov, Hradišťský vrch i zámek Bezdružice. Akce se koná 2. 10. 2021 a těšit se můžete nejen na jablečné dobroty, ale třeba také na Jablkoň a pro děti si místní nachystali loutkové divadlo, tvůrčí dílny, flašinet a ve tři hodiny odpoledne se tu potom koná i drakiáda.

Lázeňský festival jablek se v Mariánských lázních koná 10. 10. 2021 již podesáté a i zde se můžete těšit na jarmark místních výrobců a řemeslníků a prezentaci regionálních odrůd ovoce a zahrádkářských výpěstků místních zahrádkářských organizací. Celá akce se koná na Kolonádě a zpestří ji tvůrčí dílny pro děti i dospělé a chybět nebude ani hudební produkce. Celý festival bude probíhat od 10 do 17 hodin.

Podobné slavnosti probíhají 2. 10. 2021 i na zámku v Krásném Dvoře, kde návštěvníky zvou na 10. ročník Jablečných dnů, na nichž proběhne nejen jarmark a prezentace jablek, ale i soutěž o to nejkrásnější jablíčko a nejkrásnější jablečný stánek.

Na zámeckém nádvoří se můžete pobavit s akrobaty Cirkusu TeTy a Žongléros. Poslechnout si můžete hudební produkci Ireny Budweiserové a Filipa Richieho. Podívat se můžete i na taneční vystoupení. V zámecké zahradě pak zahraje Divadélko Koloběžka. Chybět nebudou koně, lanové překážky a workshopy. Akci můžete spojit i s prohlídkou zámeckých interiérů.

23. 10. 2021 se od 9 hodin budou v Chelčicích konat tradiční Slavnosti plodů. Tedy venkovský jarmark, jehož součástí budou i soutěže o jablko roku, nejlepší pekařský a cukrářský výrobek i o nejlepší slivovici nebo ovocný destilát. Na akci vystoupí děti z místních škol a školek. Hudební doprovod zajistí Maxim Turbulenc, Pozor vizita, Uriah Heep revival a Seven’s unplugged. Pestrý program je završen večer taneční zábavou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama