CNN Prima News jablko

jablko

Výpis příspěvků ke štítku „jablko“

Za sběr ovoce u silnice hrozí vysoké pokuty. Podívejte se, kde můžete plody trhat bez obav

Pokuta až tisíc korun. I taková může být cena za trhání ovoce podél cest. Každý strom má svého vlastníka, i když není za plotem. A různí majitelé mají různá pravidla. Někdo lidi přímo vybízí, aby si natrhali kolik plodů chtějí, jinde na česáče ovoce bez povolení volají policii. Existuje ale mapa s místy, kdy můžete plody včetně ořechů trhat bez obav.

V Česku se kácí jabloně, které by ještě rodily. Nevyplácí se je pěstovat, litují sadaři

Soumrak českých jablek se podle všeho stává realitou. Tak jak Ovocnářská unie a Agrární komora předpovídaly, sadaři museli v celém Česku během uplynulé zimy a jara vykácet osm procent jabloní. Nevyplácí se jim totiž pěstovat jablka v takové míře jako v minulosti. Tvrdí, že za to může nízká výkupní cena řetězců kvůli levnému dovozu, a to hlavně z Polska.

Stal se ze mě lump, tak jsem tak i vypadal. Křížek popsal budování prestiže za mřížemi

Návrat do rockových let, obavy ze žloutenky i podpora veřejnosti a známých osobností. Jachtař David Křížek se v rozhovoru pro Showtime na CNN Prima NEWS rozpovídal o zážitcích z vězení. Přiznal, že jídlo bylo hrozné, ale ví, že se za mříže nechodí za odměnu. Nastínil také, zda z deníku, jenž si ve vězeňském mundúru psal, vznikne publikace.

Česko ve velkém vyváží banány. Paradoxy trhu snižují kvalitu a zvyšují ceny potravin

Česko se řadí mezi světovou špičku ve vývozu banánů do ostatních zemí. Není to ale způsobené pěstitelskou schopností, ale reexporty. Opakované vývozy totiž pomáhají dostat zboží i do států, které měly v minulosti nedostatek. Tato strategie má ale i svou odvrácenou stranu. Zvyšuje se například cena některých potravin a také dochází ke snížení kvality surovin. Zákazníky navíc může v obchodech mást hned několik vysvětlujících tabulek, odkud daná potravina skutečně pochází.

PŘEHLEDNĚ: Máslo i cukr. Cena základních potravin konečně klesá, expert ale brzdí nadšení

Základní potraviny po několika měsících zlevňují, od ledna například velmi výrazně klesla cena másla nebo eidamské cihly. V meziročním srovnání je ale stále vidět prudké zdražení většiny produktů. Agrární analytik Petr Havel navíc varuje, že ceny některých základních potravin opět porostou. A i když se v následujících měsících očekává stabilizace, s levnými potravinami, které jsme v tuzemských obchodech mohli vidět před válečným konfliktem na Ukrajině, se můžeme rozloučit.

Konec českých jablek? Ovocnáři kácí své sady, nahradí je řepkou a obilím

V českých sadech jde podle ovocnářů k zemi milion stromků a zemědělci se chystají raději pěstovat obilí nebo řepku. Drtí je nízké výkupní ceny a levnější konkurence z Polska. Řetězce ale tvrdí, že nemají povinnost zachraňovat neefektivní zemědělce. Problémy mají hlavně ovocnáři, kteří neinvestovali do modernizace a obnovy sadů, tvrdí Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Ostatní dodavatelé prý naopak expandují, nedostatek tuzemských jablek na pultech obchodů proto podle něj nehrozí.

Jablka pod cenou? Zemědělci jen pláčou, řekl Prouza. Nastínil, kdy se bude zlevňovat

Zemědělci nejsou schopni zvýšit cenu, za kterou prodávají jablka obchodníkům, a proto se jim vyplatí nesklízet a nechat je shnít. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Cenu jablek podle něj výrazně zvyšují obchodníci. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza ale míní, že „plačtivé příběhy, které zemědělci vyprávějí, nejsou tak smutné, protože jsou dlouhodobě v zisku“.