
Vémola o Krampolově smrti: Nemůžu tomu uvěřit. Obdivoval jsem jeho elán, nestačili mu ani mladí
Ceny některých základních potravin se stále drží vysoko a výrazně nezlevňují. Týká se to například másla nebo vepřového masa. Zdražení se projevuje jak meziročně, tak i meziměsíčně. Zemědělce také trápí špatná úroda, která může být letos podprůměrná. V celkových cenách by se ale nakonec mohla projevit jen mírně. Potraviny totiž zdražují další vlivy.
Většina ovoce a zeleniny bude letos levnější než loni. Obzvlášť meruněk se urodilo víc než jindy. Po bídné loňské sklizni jablek, za kterou mohly jarní mrazy, očekávají letos sadaři výrazně lepší výsledky. Podobné to má být také u zeleniny – třeba u cibule a mrkve.
Malajsijská herečka dostala od novozélandských úřadů pokutu 400 novozélandských dolarů (v přepočtu asi pět tisíc korun) za to, že úřady neinformovala o jablku v kabelce. Informoval o tom malajsijský web New Straits Times. V ostrovním státě platí přísné zákony chránící jeho zemědělství a životní prostředí.
Jahody, třešně, hrášek nebo třeba meruňky. Kdo si je nemůže nasbírat na zahradě, volí samosběry. Ty nabízejí nejen zaručeně čerstvé plody, ale také mírnější ceny než v supermarketech.
Vrcholem adventu a vůbec celých Vánoc je Štědrý den. I když si většina vybaví především tradiční štědrovečerní večeři a rozbalování dárků, je s tímto dnem spojeno i mnoho dalších tradic, zvyků a pověr. Znáte všechny?
Dovozy potravin mnohonásobně zvyšují uhlíkovou stopu, vyplývá z nové studie, kterou si nechal vypracovat Zemědělský svaz ČR. Například v případě importu vepřového ze Španělska je stopa až devítinásobná ve srovnání s dodávkami tuzemských farmářů.
Za máslo si lidé v říjnových slevách meziročně připlatili 43 procent. Kilogram stál průměrně 207,60 koruny, což v přepočtu na běžnou kostku o 250 gramech činilo zhruba 52 korun. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců v ČR od společnosti Česká distribuční. Cena se podle ní výrazněji zvedla také za balení deseti vajec, a to ve srovnání s loňskem o 14 procent na v průměru 30,23 koruny.
Tři roky Piráti tvrdili, že vláda je super a všechno se jí daří. Jejich náhle opoziční role po vyhazovu z vlády byla proto solidní asi jako mýdlová bublina, a to až do posledního dějství tzv. důchodové reformy – neboli parametrických změn.
Stát stále brání levnějšímu dovozu potravin, stěžují si obchodníci. A to i přesto, že ministerstvo zemědělství nově snížilo počet druhů potravin, jejichž dovoz musí čeští dodavatelé hlásit. Podle zástupců supermarketů ovšem tato úprava nic neřeší a stát prý nadále chrání velké české potravináře. Ministerstvo namítá, že mu jde o zdraví spotřebitelů.
Zahradničení — jedna největších vášní Čechů. Vlastní ovoce a zeleninu si pěstuje více než polovina českých domácností. A právě mnozí z nadšených pěstitelů už určitě netrpělivě vyhlížejí další ročník výstavy Zahrada Čech. Akce, kterou zkušení návštěvníci neváhají označit jako svátek všech zahrádkářů, se v Litoměřicích koná už půl století. A přípravy na letošní ročník, který začíná 13. září na místním výstavišti, právě vrcholí.
Pěstitelské palírny a moštárny na severu Čech očekávají nejhorší sezónu za poslední desetiletí. Jablek se v regionu urodilo jen zlomek obvyklé úrody, zatímco třešně nebo švestky pozdní mráz na jaře spálil kompletně. Tamní výrobci si tak budou muset dovézt ovoce z moravských sadů, kde byla úroda lepší. Nepříznivý stav i přesto nehodlají promítnout do cen.
Najít české jablko na pultech obchodů bude v příštích měsících obtížné. Mohou za to silné jarní mrazy, které poškodily většinu úrody. Zástupci obchodníků ovšem tenkrát ujišťovali, že chybějící produkci nahradí tou z dovozu. Ovšem podle odhadů se méně jablek urodí i v jiných zemích Evropy. Celkově by měla produkce klesnout o deset procent.