reklama

Školačka v Brně se nerozhlédla, srazila ji tramvaj. Případů kvůli nepozornosti přibývá

Neuvěřitelné štěstí měla malá dívka, kterou v centru Brna srazila tramvaj. Školačka utrpěla jen lehká zranění. Při přebíhání kolejí se zapomněla rozhlédnout. Podobných případů podle místního dopravního podniku v poslední době přibývá.

reklama

Dívka čekala, až odjede tramvaj, a následně chtěla přeběhnout koleje. Nevšimla si ale, že se k ní z druhé strany blížila další souprava. Řidič už srážce nemohl zabránit. „Je potřeba si uvědomit, že tramvaj váží desítky tun a má úplně jinou brzdnou dráhu než například osobní auto nebo autobus,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Holčička měla štěstí v neštěstí. Řidič totiž zrovna přijížděl na zastávku, a tak už brzdil. „Dívenka byla při vědomí. Zkontrolovali jsme její zdravotní stav, poskytli jsme jí přednemocniční péči a s poraněním lehkého charakteru jsme ji převezli do Dětské nemocnice v Brně,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Nepozornost, kapuce a sluchátka v uších

Podobné případy, kdy tramvaj srazí člověka, nejsou v Brně ojedinělé. Nedávno CNN Prima NEWS informovala o třináctiletém školákovi, který přecházel koleje, byl ale tak zahleděný do mobilu, že vůbec nevnímal, co se kolem něj děje. Chlapec nakonec skončil se středně těžkým poraněním v nemocnici.

V prosinci 2017 se střetl s rozjetou tramvají tehdy třináctiletý Patrik. Skončil jen s lehkým zraněním, nehodu dával za vinu kapuci. „Vlastně jsem chtěl jenom přeběhnout. Nedával jsem pozor,“ přiznal Patrik.

„Pokud chodec vstoupí před tramvaj z takto bezprostřední blízkosti, řidič tramvaje moc možností nemá. Zařadí všechny brzdové stupně, které má, potom už se jen musí dívat na to, jestli se situace zvládne, nebo ne,“ sdělil tehdy vedoucí dispečerů brněnského dopravního podniku Miroslav Dressler.

Jak řidiči upozorňují, významnou roli kromě nepozornosti chodců hrají třeba i sluchátka v uších nebo právě kapuce na hlavě. Většina případů, kdy tramvaj srazí člověka, přitom končí fatálně a obezřetnost je tak rozhodně na místě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu
Velká Británie

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama