V centru Ostravy by měl vyrůst nejvyšší mrakodrap v České republice

Ve středu schválili ostravští zastupitelé prodej pozemků ve tvaru slzy v centru Ostravy. Dosud nezastavěné území o rozloze přes osm tisíc metrů čtverečních kupuje společnost RT Torax za 61,7 milionu korun. Postaví na něm obchodně administrativní centrum s hotelem a byty.

„Již od 80. let minulého století se mluví o tom, že by na pozemku takzvané Slzy měl vyrůst výškový objekt. Projekt Ostrava Tower toto beze zbytku naplňuje. Šedesátipatrová budova s výškou 238 metrů by se navíc stala nejvyšší stavbou v České republice,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Vznik ostravské dominanty podle něj zároveň doplní postupný rozvoj Nové Karoliny v moderní čtvrť s kvalitním bydlením a bohatou občanskou vybaveností. „Postupná dostavba území, které ještě do roku 1986 bylo černouhelným dolem s koksovnou, architektonicky propojí historické jádro města na jedné straně a Dolní oblast Vítkovice na straně druhé,“ dodal Macura.

V jedné věži budou byty, ve druhé hotel a kanceláře

Nabídky na koupi pozemků podali podle oficiální webové stránky města Ostravy dva zájemci. Společnost RT Torax splnila podmínky a zároveň předložila atraktivní a neočekávané řešení. Investor bude na pozemku stavět obchodně administrativní centrum s dvěma věžemi, a to obytnou se 48 patry, ve které budou byty, a administrativní věží s 60 podlažími.

Ve spodních patrech administrativní věže vzniknou kancelářské prostory a v horní části hotel s vyhlídkovou restaurací. V parteru potom komerční prostory a konferenční centrum. Součástí stavby by měly být společné podzemní garáže pro zhruba 700 aut. Parter navíc podle plánu propojí nákupní centrum Forum Nová Karolina, ulici 28. října a městský bulvár ulice Jantarová.

Funkční a inovativní stavba nevšedního vzhledu

O záměru prodat pozemky ve tvaru slzy rozhodli ostravští zastupitelé loni v květnu. Do konce září 2019 měli zájemci lhůtu pro předložení nabídek. Město jako součást záměru určilo parametry, které hodnotila pracovní skupina. Stanovena byla minimální nabídková kupní cena ve výši 37 milionů korun. Město požadovalo, aby měl objekt minimálně dvanáct nadzemních podlaží a byl v souladu s platným územním plánem a základními funkčními a prostorovými regulačními podmínkami z ledna 2019.

„Odsouhlasení prodeje pozemku Slza ze strany statutárního města Ostravy chápeme jako podporu projektu, který bychom v této lokalitě chtěli realizovat. V nejbližší době nás čeká náročný geologický průzkum pozemku. Od jeho výsledků se bude odvíjet přesnější podoba připravovaného projektu,“ vysvětlil jednatel společnosti RT Torax a jeden z realizátorů projektu Tomáš Häring.

Dodal, že jejich záměrem je vybudovat zajímavě řešenou, funkční a inovativní stavbu nevšedního vzhledu, a přitom vysoké architektonické kvality. „Bude se jednat o unikátní stavbu nejen pro samotnou Ostravu, ale i celou Českou republiku,“ řekl Häring.

Mrakodrap musí být postaven do května 2026

Společnost RT Torax podle náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové předložilo velmi ambiciózní projekt, který do konceptu rozvoje města zapadá. „Bezesporu se v čase objeví řada komplikací, které jsou běžné i pro mnohé méně náročné projekty. Město je připraveno s investorem spolupracovat a být nápomocno jeho řešení," uvedla Bajgarová.

Převod pozemků je smluvně vázán na úhradu celé kupní ceny a také na vydání pravomocného stavebního povolení, o které musí firma požádat do prosince roku 2022. Objekt musí být postaven do května roku 2026. Město má na pozemky až do zkolaudování nového objektu předkupní právo.

Doposud nejvyšší budovy v České republice

  1. AZ Tower (Brno): 30 pater, výška střechy 111 m, výška nejvyššího bodu 116 m
  2. City Tower (Praha): 27 pater, výška střechy 109 m, výška nejvyššího bodu 116 m
  3. City Empiria (Praha): 27 pater, výška střechy 104 m, výška nejvyššího bodu 132 m
  4. V Tower (Praha): 30 pater, výška střechy 103,9 m, výška nejvyššího bodu 103,9 m
  5. SaS group Tower (Most): 23 pater, výška střechy 96 m, výška nejvyššího bodu 100 m
  6. Rezidence Eliška (Praha): 25 pater, výška střechy 93,6 m, výška nejvyššího bodu 93,6 m
  7. Hotel International (Praha): 16 pater, výška střechy 88 m, výška nejvyššího bodu 89 m
  8. Spielberk Tower B (Brno): 21 pater, výška střechy 85 m, výška nejvyššího bodu 85 m
  9. Budova CETIN (Praha): 18 pater, výška střechy 85 m, výška nejvyššího bodu 96 m
  10. Corinthia Hotel Prague (Praha): 24 pater, výška střechy 84 m, výška nejvyššího bodu 90 m

Zdroj: Wikipedia.org

Tagy: