reklama

V Česku se otevírají restaurace a hotely, do škol se vracejí mladší žáci

Česko se dneškem o další krok přiblíží k životu před koronavirovou pandemií. Pro povinné nošení roušek začíná platit mírnější režim, zákazníkům se otevřou vnitřní prostory restaurací a také hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení.

reklama

Konat se mohou hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob a po dvouapůlměsíční pauze se dnes do škol mohou vrátit žáci prvního stupně základních škol. Všude však platí přísná hygienická a bezpečnostní pravidla. Část restrikcí se neuvolní na Karvinsku, kde v Dole Darkov plošné testování odhalilo přes dvě stovky případů onemocnění.

Lidé nemusí ode dneška nosit roušky venku, pokud splní podmínku aspoň dvoumetrového odstupu od dalších osob, které s nimi nežijí ve stejné domácnosti. V budovách nebo MHD je nošení dál povinné. Výjimky mají děti ve školách či školkách nebo některé profese, například lidé v kancelářích.

K tématu

Veřejnosti se dnes také otevírají vnitřní prostory hradů a zámků, zoologických a botanických zahrad a 14 jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR. Provoz mohou zahájit také služby, při kterých je porušována integrita kůže. Češi tak budou moci vyrazit na tetování, piercing nebo permanentní make-up. Umožněny jsou za určitých podmínek i návštěvy v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních. S omezeními začne fungovat i provoz všech sociálních služeb, ale jen pro klienty do 50 let.

Zároveň se obnoví provoz koupališť a bazénů, ale také wellnes služeb. Například Aquacentrum Šutka v Praze snížila kapacitu návštěvníků na 300 lidí z původních 500. Platí zde i speciální opatření, jako je například zvýšená hladina chloru v bazénech, častější úklid a v areálu je k volnému užití dezinfekce. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení.

„Největší zájem o návštěvu centra mají především sportovní kluby, které zde trénují. V Aquacentru Šutka je ale i vyhrazená část pro veřejnost,“ říká Jan Chabr, radní pro správu majetku Magistrátu hlavního města Prahy. Do sauny mohou zájemci vstupovat opět v omezeném počtu.

V pondělí se otevřely ale i vnitřní prostory kaváren či restaurací. Jednou z nich je i Selfiecoffe v pasáži U Nováků. „Pocity jsou smíšené. Těšili jsme se, až konečně budeme moct otevřít v plném režimu, teď ale jen doufáme, že zákazníci budou chodit,“ říká spolumajitel Marek Adam a dodává, že překlenout období, kdy měli zavřeno, se jim povedlo z velké části díky voucherům, které si hosté zakoupili. Kapacita je v kavárně snížená, aby hosté dodrželi doporučené rozestupy. „Bude to o toleranci lidí, zda počkají, když se bude tvořit fronta,“ dodává Adam.

První velká vlna rozvolňování opatření přijatých kvůli koronaviru nastala 11. května, kdy se otevřely venkovní zahrádky restaurací, obchodní centra a třeba i kadeřnictví. Povolené byly po dvou měsících také akce do 100 lidí, což se týkalo návštěv divadel, kin či muzeí, svateb, sportovních tréninků nebo mší. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) epidemiologická situace po tomto uvolnění nezaznamenala žádné negativní trendy.

Tagy: pandemie rozvolňování opatření

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama