reklama

V IKEM operovali speciální metodou historicky nejmenší dítě na světě. Honzíka zachránili

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) operovali speciálním způsobem historicky nejmenší dítě na světě. Devítiměsíčnímu Honzíkovi odstraňovali metodou ALPPS nádor jater. Díky sérii náročných operací nemusel podstoupit transplantaci ani doživotně užívat léky.

reklama

„Historicky nejmenší dítě na světe podstoupilo v květnu v IKEM unikátní a náročný výkon v podobě odstranění nádoru jater metodou ALPPS (Associating Liver Partition and Portal vein Ligation for Staged hepatectomy). V té době devítiměsíčnímu Honzíkovi lékaři IKEM provedli tento typ jaterní resekce během dvou složitých operací,“ informovali lékaři na sociálních sítích.

K tématu

První zákrok trval téměř pět hodin a chirurgové při něm uzavřeli žilní zásobení postižené poloviny jater. Orgán rozdělili tak, aby postižená část odumřela. „Ta zdravá mohla naopak zesílit a zregenerovat během následujících dnů natolik, že převzala kompletně funkci celých jater. Při druhé operaci o 7 dnů později jsme pak odebrali tu část zasaženou nádorem,“ popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Maminka si nejdřív problémy nepřipouštěla

První nesrovnalosti objevila dětská lékařka, když bylo chlapečkovi pět měsíců. „Když paní doktorka všechno kontrolovala, nahmatala mu zvětšená játra. Je pravda, že měl i větší bříško, ale on byl celé takové macatější miminko,“ popsala Honzíkova maminka Renata, která si nejdříve nepřipouštěla, že by se dělo něco vážného.

„Pan docent mi říkal: ‚Maminko, to, že není (Honzík) žlutý, neznamená, že to není vážná věc.‘ Tehdy mi opravdu sklapla čelist a přemýšlela jsem, že je asi něco špatně. Pak mi doktoři říkali, že pokud se neudělá nějaký zákrok, malý tu s námi dlouho nebude, nepřežije,“ doplnila Renata.

Lékaři ale nakonec dokázali chlapečka zachránit. Díky speciálnímu zákroku nemusel podstoupit transplantaci jater a ani nebude muset doživotně užívat imunosupresi. I přesto se maminka stále obává o Honzíkovo zdraví.

Zároveň se ale raduje z toho, že může najednou se synem i s tříletou dcerou a manželem jezdit na výlety. „Konečně jsme se mohli jít podívat na zvířátka, pořádně do přírody, může si sehnout na trávu, aniž bych se bála, že by tam byla nějaká plíseň, která mu ublíží,“ dodala Renata s tím, že žádná velká oslava se zatím nekonala, ale určitě se chystá.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům

PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům

Prodělali jste COVID-19 a chtěli byste se vrátit co nejrychleji zpět do formy? Podle expertů koronavirus poškozuje hlavně plíce, lékaři tak doporučují jejich rehabilitaci. Shodují se, že mimo to pomůže například i pohyb nebo přestat kouřit. Přispět k uzdravení po nemoci by ale mělo i ovoce, zelenina či bylinky. Podívejte se na přehled toho, co podle odborníků pomůže.

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Kauza lihového bosse Březiny opět u soudu. Začal proces s příbuznými a zaměstnanci
Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely
Ze stovky měl málem miliony. O štědrý jackpot sázkaře připravil teatrální Son a VAR
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Hazard a nezodpovědnost. Opozice kritizuje zmatky s obsazením postu ministra zahraničí
Následky hackerského útoku v Olomouci: Lidé si nic nevyřídí, výplaty přijdou pozdě
PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům
Další články
reklama
reklama