V IKEM operovali speciální metodou historicky nejmenší dítě na světě. Honzíka zachránili

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) operovali speciálním způsobem historicky nejmenší dítě na světě. Devítiměsíčnímu Honzíkovi odstraňovali metodou ALPPS nádor jater. Díky sérii náročných operací nemusel podstoupit transplantaci ani doživotně užívat léky.

„Historicky nejmenší dítě na světe podstoupilo v květnu v IKEM unikátní a náročný výkon v podobě odstranění nádoru jater metodou ALPPS (Associating Liver Partition and Portal vein Ligation for Staged hepatectomy). V té době devítiměsíčnímu Honzíkovi lékaři IKEM provedli tento typ jaterní resekce během dvou složitých operací,“ informovali lékaři na sociálních sítích.

První zákrok trval téměř pět hodin a chirurgové při něm uzavřeli žilní zásobení postižené poloviny jater. Orgán rozdělili tak, aby postižená část odumřela. „Ta zdravá mohla naopak zesílit a zregenerovat během následujících dnů natolik, že převzala kompletně funkci celých jater. Při druhé operaci o 7 dnů později jsme pak odebrali tu část zasaženou nádorem,“ popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Maminka si nejdřív problémy nepřipouštěla

První nesrovnalosti objevila dětská lékařka, když bylo chlapečkovi pět měsíců. „Když paní doktorka všechno kontrolovala, nahmatala mu zvětšená játra. Je pravda, že měl i větší bříško, ale on byl celé takové macatější miminko,“ popsala Honzíkova maminka Renata, která si nejdříve nepřipouštěla, že by se dělo něco vážného.

„Pan docent mi říkal: ‚Maminko, to, že není (Honzík) žlutý, neznamená, že to není vážná věc.‘ Tehdy mi opravdu sklapla čelist a přemýšlela jsem, že je asi něco špatně. Pak mi doktoři říkali, že pokud se neudělá nějaký zákrok, malý tu s námi dlouho nebude, nepřežije,“ doplnila Renata.

Lékaři ale nakonec dokázali chlapečka zachránit. Díky speciálnímu zákroku nemusel podstoupit transplantaci jater a ani nebude muset doživotně užívat imunosupresi. I přesto se maminka stále obává o Honzíkovo zdraví.

Zároveň se ale raduje z toho, že může najednou se synem i s tříletou dcerou a manželem jezdit na výlety. „Konečně jsme se mohli jít podívat na zvířátka, pořádně do přírody, může si sehnout na trávu, aniž bych se bála, že by tam byla nějaká plíseň, která mu ublíží,“ dodala Renata s tím, že žádná velká oslava se zatím nekonala, ale určitě se chystá.

Tagy: