reklama

V IKEM operovali speciální metodou historicky nejmenší dítě na světě. Honzíka zachránili

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) operovali speciálním způsobem historicky nejmenší dítě na světě. Devítiměsíčnímu Honzíkovi odstraňovali metodou ALPPS nádor jater. Díky sérii náročných operací nemusel podstoupit transplantaci ani doživotně užívat léky.

reklama

„Historicky nejmenší dítě na světe podstoupilo v květnu v IKEM unikátní a náročný výkon v podobě odstranění nádoru jater metodou ALPPS (Associating Liver Partition and Portal vein Ligation for Staged hepatectomy). V té době devítiměsíčnímu Honzíkovi lékaři IKEM provedli tento typ jaterní resekce během dvou složitých operací,“ informovali lékaři na sociálních sítích.

K tématu

První zákrok trval téměř pět hodin a chirurgové při něm uzavřeli žilní zásobení postižené poloviny jater. Orgán rozdělili tak, aby postižená část odumřela. „Ta zdravá mohla naopak zesílit a zregenerovat během následujících dnů natolik, že převzala kompletně funkci celých jater. Při druhé operaci o 7 dnů později jsme pak odebrali tu část zasaženou nádorem,“ popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Maminka si nejdřív problémy nepřipouštěla

První nesrovnalosti objevila dětská lékařka, když bylo chlapečkovi pět měsíců. „Když paní doktorka všechno kontrolovala, nahmatala mu zvětšená játra. Je pravda, že měl i větší bříško, ale on byl celé takové macatější miminko,“ popsala Honzíkova maminka Renata, která si nejdříve nepřipouštěla, že by se dělo něco vážného.

„Pan docent mi říkal: ‚Maminko, to, že není (Honzík) žlutý, neznamená, že to není vážná věc.‘ Tehdy mi opravdu sklapla čelist a přemýšlela jsem, že je asi něco špatně. Pak mi doktoři říkali, že pokud se neudělá nějaký zákrok, malý tu s námi dlouho nebude, nepřežije,“ doplnila Renata.

Lékaři ale nakonec dokázali chlapečka zachránit. Díky speciálnímu zákroku nemusel podstoupit transplantaci jater a ani nebude muset doživotně užívat imunosupresi. I přesto se maminka stále obává o Honzíkovo zdraví.

Zároveň se ale raduje z toho, že může najednou se synem i s tříletou dcerou a manželem jezdit na výlety. „Konečně jsme se mohli jít podívat na zvířátka, pořádně do přírody, může si sehnout na trávu, aniž bych se bála, že by tam byla nějaká plíseň, která mu ublíží,“ dodala Renata s tím, že žádná velká oslava se zatím nekonala, ale určitě se chystá.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama