reklama

V IKEM operovali speciální metodou historicky nejmenší dítě na světě. Honzíka zachránili

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) operovali speciálním způsobem historicky nejmenší dítě na světě. Devítiměsíčnímu Honzíkovi odstraňovali metodou ALPPS nádor jater. Díky sérii náročných operací nemusel podstoupit transplantaci ani doživotně užívat léky.

reklama

„Historicky nejmenší dítě na světe podstoupilo v květnu v IKEM unikátní a náročný výkon v podobě odstranění nádoru jater metodou ALPPS (Associating Liver Partition and Portal vein Ligation for Staged hepatectomy). V té době devítiměsíčnímu Honzíkovi lékaři IKEM provedli tento typ jaterní resekce během dvou složitých operací,“ informovali lékaři na sociálních sítích.

K tématu

První zákrok trval téměř pět hodin a chirurgové při něm uzavřeli žilní zásobení postižené poloviny jater. Orgán rozdělili tak, aby postižená část odumřela. „Ta zdravá mohla naopak zesílit a zregenerovat během následujících dnů natolik, že převzala kompletně funkci celých jater. Při druhé operaci o 7 dnů později jsme pak odebrali tu část zasaženou nádorem,“ popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Maminka si nejdřív problémy nepřipouštěla

První nesrovnalosti objevila dětská lékařka, když bylo chlapečkovi pět měsíců. „Když paní doktorka všechno kontrolovala, nahmatala mu zvětšená játra. Je pravda, že měl i větší bříško, ale on byl celé takové macatější miminko,“ popsala Honzíkova maminka Renata, která si nejdříve nepřipouštěla, že by se dělo něco vážného.

„Pan docent mi říkal: ‚Maminko, to, že není (Honzík) žlutý, neznamená, že to není vážná věc.‘ Tehdy mi opravdu sklapla čelist a přemýšlela jsem, že je asi něco špatně. Pak mi doktoři říkali, že pokud se neudělá nějaký zákrok, malý tu s námi dlouho nebude, nepřežije,“ doplnila Renata.

Lékaři ale nakonec dokázali chlapečka zachránit. Díky speciálnímu zákroku nemusel podstoupit transplantaci jater a ani nebude muset doživotně užívat imunosupresi. I přesto se maminka stále obává o Honzíkovo zdraví.

Zároveň se ale raduje z toho, že může najednou se synem i s tříletou dcerou a manželem jezdit na výlety. „Konečně jsme se mohli jít podívat na zvířátka, pořádně do přírody, může si sehnout na trávu, aniž bych se bála, že by tam byla nějaká plíseň, která mu ublíží,“ dodala Renata s tím, že žádná velká oslava se zatím nekonala, ale určitě se chystá.

K tématu

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama