Riziko odkládání operací: Pacienti čekají i několik měsíců a může je to stát život

Pacientka, která čekala na operaci.

Pandemie koronaviru odpoutala pozornost od jiných vážných nemocí, jako je například rakovina. Shodli se na tom lékaři v nedělní Partii. Kvůli COVID-19 klesl počet operací i preventivních kontrol. Nyní jsou čekací lhůty několikaměsíční, a to může pacienty stát i život.

Celkem žije v Česku 600 tisíc lidí se zhoubným nádorem nebo s jeho minulostí. „My jsme z té covidové záležitosti učinili nějakou superdiagnózu, které upozaďuje všechny ostatní diagnózy. Musíme vnímat všechny ostatní nemoci,“ řekl v Partii gastroenterolog Julius Špičák. Podle něj klesly jen v jeho oboru v době pandemie onkologické výkony o 60 až 70 procent.

I na kardiologické klinice ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady zaznamenali lékaři během epidemie výrazný pokles plánovaných zákroků, a to na méně něž polovinu. To se projevilo právě teď. Lidé, kterým lékaři zákrok odložili, se řadí do front, které trvají i několik měsíců.

Podceňování akutních příhod

Eva Vyskočilová čekala na operaci chlopně asi čtvrt roku a byla jednou z pacientů, kterým lékaři volali, že by nebylo vhodné, aby zákrok podstupovala během epidemie. U některých pacientů ale prodlužování čekací doby může být velmi rizikové.

Řešením při dlouhém čekání může být i jiná nemocnice. „Pacient má především právo obrátit se na svoji pojišťovnu a požadovat zajištění časové a místní dostupnosti. To má povinnost pojišťovna splnit,“ řekl CNN Prima NEWS advokát Ondřej Dostál.

Lidé v posledních měsících podceňovali i akutní příhody. Například při podezření na infarkt je ale nutné zavolat záchranku co nejrychleji.

Tagy: