reklama

Riziko odkládání operací: Pacienti čekají i několik měsíců a může je to stát život

Pandemie koronaviru odpoutala pozornost od jiných vážných nemocí, jako je například rakovina. Shodli se na tom lékaři v nedělní Partii. Kvůli COVID-19 klesl počet operací i preventivních kontrol. Nyní jsou čekací lhůty několikaměsíční, a to může pacienty stát i život.

reklama

Celkem žije v Česku 600 tisíc lidí se zhoubným nádorem nebo s jeho minulostí. „My jsme z té covidové záležitosti učinili nějakou superdiagnózu, které upozaďuje všechny ostatní diagnózy. Musíme vnímat všechny ostatní nemoci,“ řekl v Partii gastroenterolog Julius Špičák. Podle něj klesly jen v jeho oboru v době pandemie onkologické výkony o 60 až 70 procent.

K tématu

I na kardiologické klinice ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady zaznamenali lékaři během epidemie výrazný pokles plánovaných zákroků, a to na méně něž polovinu. To se projevilo právě teď. Lidé, kterým lékaři zákrok odložili, se řadí do front, které trvají i několik měsíců.

Podceňování akutních příhod

Eva Vyskočilová čekala na operaci chlopně asi čtvrt roku a byla jednou z pacientů, kterým lékaři volali, že by nebylo vhodné, aby zákrok podstupovala během epidemie. U některých pacientů ale prodlužování čekací doby může být velmi rizikové.

Řešením při dlouhém čekání může být i jiná nemocnice. „Pacient má především právo obrátit se na svoji pojišťovnu a požadovat zajištění časové a místní dostupnosti. To má povinnost pojišťovna splnit,“ řekl CNN Prima NEWS advokát Ondřej Dostál.

Lidé v posledních měsících podceňovali i akutní příhody. Například při podezření na infarkt je ale nutné zavolat záchranku co nejrychleji.

K tématu

Tagy: operace Partie Partie Terezie Tománkové

Další hlavní zprávy

Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
Další články
reklama
reklama