reklama
CNN Prima News transplantace

transplantace

Výpis příspěvků ke štítku „transplantace“

Flegr: Postižené děti chodí do škol, přitom je covid ohrožuje mnohonásobně víc

Mentálně postižení lidé mají násobně vyšší pravděpodobnost, že skončí s covidem v nemocnicích. Ještě větší je riziko úmrtí. Informoval o tom evoluční biolog Jaroslav Flegr na svém Facebooku. Podobně riziko zvyšuje transplantace plic nebo ledvin a závažná onemocnění. Flegr se odvolává na analýzu francouzské skupiny EPI-PHARE, kterou tvoří léková agentura a státní úřad pro zdravotní pojištění.

Zachrání mnoho lidských životů. Čeští pacienti mohou dostat speciální lék

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku na COVID-19 bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Rozhodnutí zveřejnilo na webu. Lék na bázi monoklonárních protilátek, tedy proteinů bránících vstupu viru do lidských buněk, má pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění. Podle odborníků je třeba látku podat co nejdříve po nákaze, nemusí být ale účinná na další mutace viru. Česko by mělo prvních 500 dávek obdržet do konce února.

Pacient nepočká jako převodovka v autě, říká kardiochirurg o omezování operací

Radovan Jursa pracuje přes dvacet let jako kardiochirurg ve Fakultní nemocnici Ostrava, zároveň je ale i ceněným básníkem. „Nevidím rozdíl mezi vzlétnutím helikoptéry a anděla,“ přemítá v jedné básni. Aktuálně dál operuje pacienty v ohrožení života, mrzí ho však, že pandemie omezuje plánované operace i transplantace, kterými se rovněž zabývá.

reklama