CNN Prima News transplantace

transplantace

Výpis příspěvků ke štítku „transplantace“

Průlom ve zdravotnictví. Opravy na srdci dokážou růst s dětmi, odhalil případ malého Owena

Owenu Monroeovi bylo pouhých 18 dní, když se zapsal do zdravotnické historie. Stal se prvním člověkem na světě, kterému byla provedena částečná transplantace srdce. K průlomové operaci došlo v roce 2022, spolu s ní pak padly i další milníky – tkáň použitá k opravě srdce se od té doby zvětšuje. Informace byly zveřejněny v časopise JAMA a dávají odborníkům naději k nalezení a aplikaci převratného typu tkáně rostoucí spolu s pacienty.

Génius, díky němuž žijí miliony lidí. Tělo Victora Changa našli rozstřílené ve stoce

Aktualizováno

Smrt matky ho navedla k tomu, že se rozhodl po celý život pomáhat lidem. Významný australský kardiochirurg čínského původu Victor Chang, jenž by v úterý oslavil 87. narozeniny, posunul úroveň celosvětové lékařské disciplíny o pořádný kus dále. V nemocnici v Sydney sestavil tým expertů, kterému se podařilo v šestiletém období provést neuvěřitelné množství transplantací srdce. Zářnou Changovu kariéru však přerušila tragédie, když byl zastřelen dvěma zločinci.

Unikátní záchrana miminka v Motole: Lékaři transplantovali srdce teprve tříměsíční holčičce

Lékaři Fakultní nemocnice Motol transplantovali srdce kojenci s kardiomyopatií, tedy srdeční vadou, která vedla k mimořádně rychlému selhávání orgánu. Přednosta Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Ondřej Materna řekl, že jde o nejmladší dítě v ČR s transplantovaným srdcem. V současné době jsou děvčátku čtyři měsíce a je nadále hospitalizováno v Motole. Podle lékařů byla operace úspěšná a další prognóza je příznivá, uvedla nemocnice v tiskové zprávě.

Onemocnění jater probíhá dlouho bez příznaků. Jak můžeme předejít cirhóze či rakovině?

Existuje celá řada onemocnění jater od těch méně závažných až po život ohrožující stavy. Jaké příznaky bychom neměli přehlížet a proč mezi diabetem a postižením jater existuje vzájemný vztah? Na to se CNN Prima NEWS při příležitosti Světového dne zdraví jater, který připadá každoročně na 19. dubna, zeptala farmakologa docenta Jiřího Slívy a diabetoložky Markéty Kubíčkové.

Šlechetné gesto doktorky: Neznámé ženě darovala svou ledvinu. Zachránila tím dva životy

Americká doktorka Aleksandra Gmurczyková se rozhodla darovat svoji ledvinu ženě, kterou nikdy v životě neviděla. Sama se léčbě tohoto orgánu věnuje, s lidmi na čekací listině tak přichází do styku každý den. Volba mezi vlastními pacienty by jí však prý zlomila srdce, proto zvolila netradiční cestu darování neznámému člověku. Její rozhodnutí navíc svým způsobem zachránilo dva životy, umožnilo totiž využití takzvané párové transplantační výměně.

Podívejte se, kolik stojí lékařské zákroky. E-shop VZP „nabízí“ bypass či dialýzu

Transplantace ledviny v akci 1+1. I takovou nabídku mohou uživatelé nalézt na speciálním e-shopu, který vytvořila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Fiktivní web System Shop od 6. února spadá do nové komunikační kampaně, jež má za cíl otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti zdravotního systému. Autoři chtějí upozornit zejména na důležitost prevence. Přesto snahu pojišťovny řada lidí kritizuje a padají slova o neetičnosti i nechutnosti kampaně.