
Ordinace pod dohledem: Pacienti běžně nahrávají lékaře. Pozor, co zveřejníte, varuje advokát
Transplantace vlasů už dávno není výsadou celebrit. Díky špičkové péči, příznivým cenám a vysoké úspěšnosti se z Turecka – a především z istanbulské kliniky Clinicana – stává oblíbená destinace pro muže i ženy z celého světa, včetně Česka. Co vše zákrok obnáší? Kolik stojí? A proč jsou výsledky tak přesvědčivé?
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil seznam závadných léčiv, která se v červnu 2025 vyskytla na českém trhu. Jsou mezi nimi i přípravky určené k léčbě příznaků depresí nebo krém na ošetření ran, odřenin či menších popálenin. Zatímco některé přípravky bylo nutné stáhnout ze zdravotnických zařízení, u jiných byla pozastavena distribuce.
Vypadávání vlasů není konečná. Díky moderní medicíně a rostoucímu trendu transplantací míří stále více českých mužů do Istanbulu – včetně Miroslava z jižní Moravy. S naší reportérkou absolvoval celou cestu za novou kšticí – od letenky až po aplikaci 3 500 vlasových štěpů.
Příběh malého Dominika není čtenářům CNN Prima NEWS cizí. Rodině chlapečka, kterému byla ve čtyřech měsících diagnostikována leukémie, mnozí v létě minulého roku pomohli. Tehdy Dominika čekala důležitá transplantace kostní dřeně. Po měsících slibných vyhlídek se však nemoc vrátila, tentokrát ve větší síle. Sedmičlenná rodina si navíc musí zajistit nové bydlení. Druhé tak ve sbírce na platformě Donio prosí o pomoc.
Pacienti ve své nové tváři často hledají něco, co jim připomíná jejich původní obličej. Ve speciálu pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS to uvedl profesor Bohdan Pomahač, vedoucí transplantační chirurgie na Yale New Haven Hospital v Connecticutu. Jednat se podle jeho slov může i o drobnost, jako je ďolíček ve tváři či tvar nosu.
Dnes sedmnáctiletý Alex Vondra se dosud potýkal již se dvěma životními ranami. Mladíkovi, který od dětství miluje pohyb, v patnácti letech selhalo srdce, díky transplantaci však dostal druhou šanci na život. Později ovšem přišla další rána: přišel o ruku. Navzdory okolnostem a všemu, čím si za svůj mladý život již musel projít, se ale nevzdává. Střední průmyslová škola (SPŠ) Žďár nad Sázavou, kam mladík dochází, a tamní Oblastní charita nyní vybírají finance na sportovní protézu, která by Alexovi výrazně ulevila. Zapojit do pomoci se může každý.
Brno přišlo o jednu ze svých největších lékařských kapacit. Ve věku 63 let zemřela známá odbornice na srdce Lenka Špinarová. Deset let stála v čele I. interní kardioangiologické kliniky (I. IKAK) Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Američanka, které byla loni v listopadu transplantována prasečí ledvina, musela být tohoto orgánu zbavena, protože ho její tělo začalo po více než čtyřech měsících odmítat. I tak se Towana Looneyová z Alabamy stala nejdéle žijícím pacientem po transplantaci prasečího orgánu. S odkazem na sdělení nemocnice, která ji operovala, o tom informovala agentura AFP.
Boj dvacetiměsíční Madlenky o život motivoval tisíce lidí napříč republikou k zápisu do registrů dárců kostní dřeně. V úterý se poprvé ve velkém přidala i Ostrava. Na svého zachránce Madlenka sice stále čeká, ale díky pokrokům v léčbě alespoň může být s mámou a tátou – její domácí režim má však přísná pravidla.
V posledních dnech je možné zaznamenat rekordní nápor nových dárců kostní dřeně, kteří se zaregistrovali v náborových centrech po celé České republice. Důvodem je nejen touha pomoci malým pacientům, jako je Madlenka, ale i dospělým čekajícím na transplantaci kostní dřeně. Jaké podmínky musí dárci splnit a jak a kde se mohou přihlásit, se dočtete v následujícím článku.
Osud malé Madlenky, která musí podstoupit transplantaci kostní dřeně do šesti týdnů, není Čechům lhostejný. Za víkend do pražského IKEMu přišlo 730 lidí, kteří se registrovali do seznamu potenciálních dárců kostní dřeně. Další nábory se chystají v řadě českých měst, lidé se mohou jít zaregistrovat i během příštího týdne.
Dvacetiměsíční Madlenka trpí vážnou poruchou krvetvorby a akutně potřebuje transplantaci kostní dřeně, informuje Deník N. Čas se rychle krátí. Holčička, která se aktuálně nachází ve vážném stavu v motolské nemocnici, potřebuje operaci podstoupit do čtyř týdnů. Lékaři ale bohužel v současnosti nemají k dispozici vhodného dárce. Rodiče proto prosí o pomoc širokou veřejnost. Do hledání se také zapojili policisté z Libereckého kraje, kteří po vhodném dárci pátrají i ve vlastních řadách.