Izrael zaútočil na základnu v Íránu. Tamní média zveřejnila záběry z údajného náletu

Írán zaútočil na Izrael

Íránem zněly výbuchy

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, informovala íránská média. Zpravodajský web The Times of Israel píše, že šlo o útok Izraele, jehož cílem byla vojenská letecká základna v regionu. Podle agentury FARS byl možným cílem vojenský radar. Írán podle tamních médií aktivoval protivzdušnou obranu a pozastavil v některých částech země letištní provoz. Agentura Reuters s odkazem na íránská média informovala, že nad Isfahánem byly kolem 2:30 SELČ pozorovány tři drony, protivzdušná obrana je sestřelila. Íránská média zveřejnila záběry z údajného útoku.

Žádné zprávy o škodách zatím nejsou. Íránští představitelé podle agentury Reuters uvedli, že situace je normální, k Íránu nebyly vyslány žádné střely. Četná jaderná zařízení v zemi jsou podle zdrojů íránských médií v bezpečí. Zpravodajský web The Times of Israel uvedl, že cílem útoku bylo vojenské zařízení poblíž Isfahánu.

ČTĚTE TAKÉ: Stojíme na prahu třetí světové války? Experti řekli, jak velká je hrozba ničivého konfliktu

Íránský zpravodajský kanál se sídlem v Londýně zveřejnil záběry, které údajně ukazují útok izraelského dronu na vojenskou základnu poblíž Isfahánu.

Tři výbuchy se ozvaly severozápadně od města Isfahán, metropole stejnojmenné provincie ležící zhruba 340 kilometrů jižně od Teheránu, uvedla íránská polooficiální agentura FARS. Nedaleko tohoto místa se podle ní nachází vojenská základna. FARS později uvedla, že nad Isfahánem byly okolo 2:30 SELČ pozorovány tři drony, které ve vzduchu sestřelila protivzdušná obrana. Cílem mohl být nedaleký radar.

O izraelském útoku na Írán v noci na pátek hovořili také američtí činitelé, uvedly agentura Reuters či stanice CNN a ABC News. Nejde o jaderné cíle, řekl CNN americký úředník, který si nepřál být jmenován. Rozsah cílů nebyl „nikdy přesně specifikován, ale jaderné a civilní lokality mezi ně nepatří,“ dodal druhý.

Izraelská armáda na dotaz CNN o zprávách o explozích v Íránu uvedla, že „v tuto chvíli nemá žádný komentář“.

Na Blízkém východě se ještě více vyostřila napjatá situace poté, co Írán minulý víkend poprvé přímo zaútočil na Izrael. Na židovský stát vyslal na 300 raket a útočných dronů. Izrael a jeho spojenci jich 99 procent zlikvidovali, škody vznikly minimální.

Írán v pátek pozastavil lety do Teheránu, Isfahánu či Šírázu a dalších měst na západě, severozápadě a jihozápadě země, píše CNN. Nejméně osm letů bylo podle serveru FlightRadar24 odkloněno mimo íránský vzdušný prostor. Protivzdušnou obranu Írán aktivoval v několika provinciích.

Írán v noci nečelil pouze možnému útoku, ale rovněž zemětřesení o síle 4,4 stupně. To udeřilo nedaleko města Sabzevar na severovýchodě země. Píše o tom specializovaný web Volcano Discovery.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry z fronty. Granát z dronu spadl okupantovi na hlavu, odrazil se od helmy a vybuchl

Tagy:
Izrael Írán Teherán USA Střední východ protivzdušná obrana Isfahán Šíráz Fars