reklama

V KSČM rostou tlaky na výměnu šéfa poslanců Kováčika. Nahradit ho může Ondráček

Pavel Kováčik je šéfem poslaneckého klubu dlouhých 18 let.
Foto: Profimedia.cz

Mezi komunisty se ozývají hlasy, že by měl po 18 letech ve funkci předsedy poslaneckého klubu skončit Pavel Kováčik. Informace CNN Prima NEWS potvrdily dva zdroje přímo z KSČM. O místo Kováčika by se měl ucházet poslanec Zdeněk Ondráček, kterému jeho oponenti přezdívají „komunistická mlátička“ kvůli jeho zásahům proti demonstrantům v roce 1989.

reklama

Kováčik kandiduje v říjnových volbách do Senátu. Pokud by se do horní komory dostal, místo předsedy poslaneckého klubu by se automaticky uvolnilo. V případě, že by Kováčik senátorské křeslo nezískal a zůstal ve Sněmovně, mohl by o post šéfa poslanců i tak přijít – a to po dlouhých 18 letech.

K tématu

„V KSČM rostou tlaky na výměnu předsedy klubu,“ řekl CNN Prima NEWS člen užšího vedení partaje. „Je to pravda. Ten vnitřní souboj probíhá delší dobu, s blížícím se sjezdem ještě sílí,“ potvrdil další zdroj přímo z klubu KSČM. Pavel Kováčik kandiduje do Senátu na Znojemsku

Sám Kováčik zmiňované tlaky nevyloučil. „Kdeco se povídá. Tyto problémy budeme řešit, nastanou-li. Nezabývám se tím, zvlášť ne teď na dovolené. Co přijde, to přijde. Nebudu-li zvolen senátorem, pochopitelně budu neúspěšným kandidátem. S takovým se musí něco udělat. Uvidíme. Řeč se vede, voda teče,“ řekl CNN Prima NEWS Kováčik, který je poslancem od roku 1996. Jako předseda klubu KSČM působí bez přestávky od roku 2002.

Ondráček prohrál o dva hlasy

Ondráček nechtěl potvrdit, jestli se bude o funkci předsedy klubu ucházet. „Jsem 14 dní na táboře a o politiku se nezajímám. Není to o tom, co chci já, ale co potřebuje strana. Nechám to na kolezích. Dělám práci, kterou potřebuje strana,“ prohlásil.

Šéfovat poslancům chtěl Ondráček už v roce 2017, kdy se o místo střetl právě s Kováčikem. Ondráček tehdy volbu o dva hlasy prohrál. O předsedovi hlasuje celý klub, KSČM má ve Sněmovně 15 poslanců.

Jméno Ondráčka naposledy vyvolalo vášně v roce 2018, kdy se poslanec stal předsedou komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Proti Ondráčkovi tehdy protestovaly desetitisíce lidí. Vadilo jim, že člověk, který během Palachova týdne v roce 1989 zasahoval proti demonstrantům, má kontrolovat trestné činy policistů. Ondráček nakonec z čela komise odstoupil.

Místopředsedkyně klubu KSČM a poslankyně Hana Aulická Jírovcová uvedla, že o případném konci Kováčika nic neslyšela. „Musím říct, že jsem překvapená vaším dotazem. Absolutně nechápu, jak se k vám tyto informace dostaly. To, jestli je někdo znepokojen prací našeho současného předsedy, bychom si měli vyříkat na našem poslaneckém klubu. Neprobírali jsme to,“ sdělila. Lídr KSČM Vojtěch Filip pouze vzkázal, že o takových informacích nic neví a že je v lázních na léčení.

KSČM čeká sjezd

Rostoucí tlaky v KSČM souvisí s blížícím se sjezdem strany. Ten měl původně proběhnout letos na jaře, kvůli koronavirové krizi se ale odsunul až na podzim. Křeslo předsedy bude obhajovat Filip. Proti němu se postaví europoslankyně Kateřina Konečná.

Půjde tak o jakýsi střet, jestli má strana pokračovat v zajetých kolejích, nebo si zvolí nové mladší vedení. Nervozita roste i kvůli tomu, že některé průzkumy straně přisuzují méně než pět procent a hrozí, že by se komunisté poprvé od roku 1989 nedostali do Poslanecké sněmovny.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama