reklama

V Liberci jezdila „tichá“ tramvaj. Tlumočníci naučili cestující znakovou řeč

Takzvaná tichá tramvaj jezdila po Liberci. Cestující se v ní mohli za jízdy naučit pozdravit nebo poděkovat ve znakové řeči, a to přímo od neslyšících nebo od tlumočníků. Speciální vůz vypravuje každoročně liberecký dopravní podnik, letos to bylo už popáté.

reklama

Tato tramvaj se sice jmenuje tichá, ale je v ní pořádně rušno. Stačí pár zastávek a rychlokurz znakového jazyka máte za sebou.

„Lidé se hodně se ptají na základní konverzaci. Zajímají je slovíčka jako dobrý den, na shledanou, děkuji, ale i pikantnosti, třeba jak se ukáže pivo,“ říká tlumočnice Lucie Romancová.

Ojedinělou akci dopravní podnik uspořádal už popáté, aby běžným cestujícím přiblížil nástrahy, se kterými se ve veřejné dopravě musejí potýkat neslyšící.

„Oni například neslyší hlášení zastávek, konečných, výluk na trati a podobně,“ vysvětluje mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Martina Poršová.

A jak přistupovat k neslyšícím? „Když je evidentně zmatený, stačí k němu přistoupit a oslovit ho. Zkrátka vyjádřit, že máte touhu se s ním zkontaktovat. Zaťukat mu na rameno a on si vás všimne, protože zavolání neslyší,“ dodává tlumočnice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama