reklama

Vláda nám zanechá důkladně promořenou zemi, kritizuje ekonom. V úmrtnosti je Česko druhé

Staroměstské náměstí
Zdroj: David Bodeček

Epidemiologická situace se v Česku v posledních týdnech lepší, přesto ČR stále patří na absolutní špičku zemí v počtu úmrtí na obyvatele v souvislosti s nemocí COVID-19. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se Česko ve zvládání pandemie řadí mezi některé africké státy. Doplnil jej ekonom Daniel Münich, který upozornil, že je v počtu obětí před námi pouze Gibraltar. Oba se shodují, že zodpovědnost leží na vládě.

reklama

Rychetský hovořil kriticky k vládě v pořadu Partie. „Výsledek je skutečně velice tristní. Ostatním zemím se podařilo se situací vyrovnat podstatně lépe. Najednou jsme v situaci, v jaké je Mexiko nebo některé africké země, což je opravdu velmi smutné,“ řekl

K tématu

„Náš ústavní systém je nastaven tak, že vláda může za všechno. Vláda musí zajistit stálý chod věcí. Naše vláda už je rok v situaci, ve které jsme svědky jakéhosi střetu dvou hodnot. Na jedné straně je ochrana veřejného zdraví, na druhé straně jsou základní svobody jako svoboda pohybu lidí, svoboda shromažďování, svoboda sociální komunikace,“ vysvětlil dále Rychetský.

Promořená země

Rychetského slova zaujala ekonoma Daniela Münicha, jenž se podrobně zabývá covidovými statistikami. Upozornil, že je Česko kromě Gibraltaru v počtu úmrtí úplně nejhorší zemí na světě.

„Promořená země: Vlastně už jen taková drobnost. V počtu covid mrtvých na obyvatele jsme na 2. místě světa vystřídali San Marino. Pavel Rychetský správně říká, že v českém systému má vláda všechny páky, jak krizi zvládnout (či nezvládnout) a politická zodpovědnost za ten smutný světový rekord jde jednoznačně za ní. Tato vláda nám za sebou zanechá důkladně promořenou zemi, fakticky i obrazně,“ napsal na Facebook.

Promořená země: Vlastně už jen taková drobnost. V počtu covid mrtvých na obyvatele jsme na 2. místě světa vystřídali San...

Posted by Daniel Münich on Monday, April 5, 2021

V počtu obětí na milion obyvatel je Česká republika nejhorší na světě (2 529), pokud nepočítáme Gibraltar. Následují San Marino (2 475) a Maďarsko (2 248). V počtu úmrtí na obyvatele za uplynulých 14 dnů je ČR na třetím místě za Maďarskem a Bulharskem.

Počet úmrtí na milion obyvatel
Počet úmrtí na milion obyvatel
Zdroj: CNN Prima NEWS

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal v ČR výrazně růst zejména od loňského října, v listopadu a letos v březnu byla několikrát překročena hranice 200 mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je z 3. listopadu, následují letošní 8. březen s 234 mrtvými a 15. březen s 231 mrtvými.

Loni na jaře trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní). Aktuálně počet zemřelých s covidem přesáhl 27 000. Poslední tisíc mrtvých přibyl za osm dní, což je zvolnění nárůstu.

K tématu

Tagy: Partie Partie Terezie Tománkové Daniel Münich Pavel Rychetský koronavirus COVID-19
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Téměř sedm let čekali lidé z Vlachovic-Vrbětic, až vyšetřovatelé najdou viníka výbuchů v muničních skladech za obcí. „Teď už ho konečně máme, tak ať platí. Rusáci mi dluží nejméně milion, a to jen za ztracené dotace na naše pole,“ rozčiluje se farmářka Renata Pekařová. Podnikatel v lesnictví Dalibor Olšák zase v areálu muničních skladů koupil 117 hektarů lesa, škody jdou do desítek milionů. „Rád bych, aby stát s Ruskem nějaké odškodnění vyjednal, ale půjde to těžko. Tohle je příliš velká hra s globálními rozměry,“ přemítá.

Do normálu se nevrátíme ani v roce 2023, varuje lékař. Odborníci sází na červenec
Česko-ruská krize: Utrpět může české strojírenství a vývoz potravin, tvrdí experti
Uspořádejme velké koncerty, vychytáme tím infikované, vyzývá Flegr
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Jak by nám mohli Rusové uškodit? Zdražení plynu nehrozí, uklidňuje Havlíček
Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci
Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Lidé si stále častěji myslí, že se na krizi přiživujeme, tvrdí zdravotníci
O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
Další články
reklama
reklama