
Ghetta migrantů v Česku? Fiktivní hrozba, řekl Nový. Hrnčíř ho obvinil z „nebezpečné romantiky“
Téměř půl milionu lidí je placeno ze státního rozpočtu, ovšem jen 15 procent z tohoto počtu tvoří státní úředníci, o jejichž postech se vedou dlouhodobě diskuse mezi politiky. Vyplývá to z aktualizované interaktivní aplikace think-tanku IDEA při Ekonomickém ústavu Akademie věd ČR. V minulém roce tak dosáhly platy těchto úředníků ve srovnání s průměrnou mzdou nových minim, klesá i konkurenceschopnost. Škrty by ovšem podle autorů nového výzkumu nepřinesly výrazné peníze navíc do státní kasy. O tom je přesvědčen i člen Národní ekonomické rady vlády Petr Janský.
Tři z pěti pokusů vystudovat bakalářský obor končí v Česku neúspěchem. Vysokoškoláci nejčastěji ukončují studium už v prvním ročníku. A to především kvůli velkým nárokům školy, vlastní lenosti, nespokojenosti s náplní oboru, ale i kvůli tomu, že raději upřednostní práci před studiem. Experti radí vládě, aby nelichotivou statistiku pomohla vylepšit. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) vidí šanci ve školném.
České univerzity se vytrácí ze žebříčků nejlepších vysokých škol světa, zatímco srovnatelné státy jako Rakousko či Portugalsko jsou na tom výrazně lépe. O reformách se zatím pouze mluví. Národní ekonomická rada vlády (NERV) proto navrhuje řadu změn včetně zavedení školného či reformy struktur škol. Podle dalších expertů je potřeba, aby se zvýšila náročnost škol a učilo na nich podstatně více expertů.
Podpora českého vysokého školství patří v Evropské unii k těm nejnižším, uvedl ekonom a expert na školství Daniel Münich. Problémem podle něj není pouze nedostatečná státní podpora, ale také nevytvoření podmínek pro příliv soukromých financí. Pro CNN Prima NEWS podotkl, že nevidí naději, aby se situace v příštích letech zlepšila.
Přestože se zřejmě povedlo zajistit dostatečné peníze pro školství, aby učitelé získali slíbené navýšení platů, podle ekonoma Daniela Münicha to nestačí, aby školství získalo potřebnou kvalitu. Nesmí se podle něj zapomínat na důležité reformy. V této souvislosti zveřejnil seznam věcí, které je podle něj potřeba zajistit.
Experti nerozumějí, proč chce kabinet Petra Fialy škrtat ve školství, což je krok, který jde proti prioritám a slibům vládní koalice. Kvalitní vzdělání je základem budoucí prosperity, tvrdí například ekonom Daniel Münich. Škrty v této oblasti jsou velmi krátkozraké. Vládě by proto doporučoval konsolidovat finance návratem superhrubé mzdy.
Celkový dluh, který před sebou hrneme, je politický. Nemůže za něj stát bumbrlíček, jak často slyšíme, nebo rozmařilý život státních zaměstnanců. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl místopředseda ČMKOS Vít Samek. Ministerstvo financí zjistilo, že škrty pro snížení státního deficitu budou nutné již letos, sdělil poradce premiéra a ekonom Daniel Münich.
Únik propočtů zvýšení sazeb DPH byl podle ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Daniela Münicha nešťastný. Vládu kritizoval za to, že analýzy provádí v utajení a bez přítomnosti odborné veřejnosti.
Velikonoční svátky neznamenají pouze klid a odpočinek od pracovního shonu, ale také velké výdaje. Ekonomové totiž upozorňují, že letošní Velikonoce budou ty nejdražší v české historii. Lidé si výrazně připlatí například za vejce, máslo nebo i za cukr. Svátky však mohou s nadšením očekávat naopak obchodníci, kteří na nákupech spotřebitelů vydělají.
Přestože se očekávalo, že bude letos kvůli krizi docházet k masivnímu propouštění, jsou aktuální předpoklady výrazně optimističtější. Dokonce hovoří o oživení trhu práce. Podle ekonomů by se však ve druhé polovině roku znovu mohla situace zhoršit, a některé firmy se zřejmě propouštění nakonec stejně nevyhnou. Mají z toho však obavy, jelikož by v případě oživení trhu hledaly nové zaměstnance jen těžko.
Česká vláda by se při hledání finančních prostředků mohla inspirovat u Dánska, které zrušilo státní svátek „Velký den modliteb“, což mu do rozpočtu zajistí v přepočtu přibližně 10 miliard českých korun. Ty chce nyní investovat především do obrany. Pokud by Česko teoreticky zrušilo dva svátky, mohlo by to pokrýt celou červnovou mimořádnou valorizaci důchodů, kterou chce v rámci šetření omezit.
Energetická a ekonomická krize již začíná tvrdě dopadat na české firmy a řada z nich avizuje, že bude muset v příštím roce propouštět. Podle ekonomů by se měli nejvíce obávat lidé, kteří pracují ve sklárnách, slévárnách, ocelárnách nebo například v pekárnách. Jiní odborníci však situaci uklidňují s tím, že se firmy určitě nebudou zbavovat pracovitých a zodpovědných zaměstnanců. Zároveň připomínají, že je Česká republika skrze velmi nízkou míru nezaměstnanosti dobře připravená na nadcházející krizi.