reklama
CNN Prima News Daniel Münich

Daniel Münich

Výpis příspěvků ke štítku „Daniel Münich“

Učitelům výrazně stouply platy. Česko však směřuje do problémů, varuje ekonom Münich

4. září 2021 14:13

Čeští vysokoškolsky vzdělaní učitelé se dočkali v posledních dvou letech výrazného zvýšení platů a dosáhli průměru relativních platů v zemích Evropské unie. Vyplývá to ze studie Daniela Münicha, výkonného ředitele akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI a bývalého člena Národní ekonomické rady vlády, zveřejněné k začátku nového školního roku. Úplně dobře to ale podle něj není. „Rozdávat peníze daňových poplatníků, navíc za cenu obrovských deficitů veřejných rozpočtů, je oproti provádění systémových reforem hračka,“ říká.

Omyl ekonomů: Nárůst nezaměstnanosti po covidu se nekoná. Jak je to možné?

18. července 2021 08:35

Když před rokem a půl začínala koronavirová krize, obávali se ekonomové, že bude následovat krize finanční. Za následek měla mít masivní propouštění, k čemuž docházelo například po minulé krizi po roce 2008. Nezaměstnanost se však oproti predikcím udržela nadále na velmi nízké úrovni a naopak již čtvrtý měsíc za sebou klesá. Ekonomové tak nyní hledají příčinu těchto pozitivních výsledků.

Recept na covid: Česko mělo celoplošně testovat dřív, Dánsko díky tomu nemoc zkrotilo

15. května 2021 06:47

Testování, trasování a očkování se dlouhodobě ukazují jako nejefektivnější nástroje k řešení koronavirové pandemie. Není náhodou, že se situace v České republice začala výrazně lepšit poté, co se začalo plošně testovat ve firmách a ve školách. Statistiky také naznačují, že země, které dlouhodobě masivně testovaly, mají po více než roce s covidem výrazně méně obětí.

Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom

11. května 2021 14:47

„Během pandemie jsme vše obrátili do ekonomiky, ale zapomnělo se na psychické problémy lidí,“ řekl v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS ekonom Daniel Münich. Podle něj čeká české občany po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny zvyšování daní. Münich zároveň nevidí důvod, proč by se měly zvyšovat důchody nad rámec běžné valorizace a po konci pandemie očekává nárůst nezaměstnanosti.

Vláda nám zanechá důkladně promořenou zemi, kritizuje ekonom. V úmrtnosti je Česko druhé

7. dubna 2021 07:28

Epidemiologická situace se v Česku v posledních týdnech lepší, přesto ČR stále patří na absolutní špičku zemí v počtu úmrtí na obyvatele v souvislosti s nemocí COVID-19. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se Česko ve zvládání pandemie řadí mezi některé africké státy. Doplnil jej ekonom Daniel Münich, který upozornil, že je v počtu obětí před námi pouze Gibraltar. Oba se shodují, že zodpovědnost leží na vládě.

Best in covid? Česko patří mezi nejhorší na světě, hůř jsou na tom jen tři malé státy

6. února 2021 07:33

Česko patří mezi nejhorší země na světě podle statistiky počtu nakažených nemocí COVID-19 na 100 tisíc obyvatel. ČR se nachází v tabulce na čtvrtém místě, před ní jsou však pouze malé státy Andorra, Gibraltar a Černá Hora. Za Českém následují další země s menším počtem obyvatel San Marino, Slovinsko nebo Lucembursko. Výjimkou jsou na šestém místě USA.

Na on-line výuku přešli i žáci speciálních škol. Do lavic se vrátí podle vývoje pandemie

2. listopadu 2020 19:38

Na distanční výuku přecházejí od 2. listopadu i speciální školy. Žáci by se měli učit on-line, ale ne všechny děti mají přístup k internetovému připojení. Například v Základní škole a mateřské škole pro zrakově postižené a vady řeči v Plzni má podle ředitelky Ivy Šmrhové přístup k on-line výuce 90 procent žáků. Zbytek budou řešit takzvanou papírovou formou.

Münich: Otevírat školy je riskantní, pokud nebude dostatek testů a trasovacích kapacit

2. listopadu 2020 17:40

Ekonom Daniel Münich z CERGE institutu, který se zabývá výzkumem v oblasti ekonomie vzdělávání a trhu práce, tvrdí, že otevírat školy je extrémně riskantní, pokud nebude dostatek testů a trasovacích kapacit. Ze zahraničních studií soudí, že pro žáky a studenty bude mít uzavření škol celoživotní dopad. Ztrátu budoucích výdělků studentů za jaro vyčíslil na 100 až 200 miliard korun. V pořadu Interview televize CNN Prima NEWS také uvedl, že je potřeba co nejrychleji stáhnout počty nakažených na úroveň, kdy si Česko bude moct dovolit řízeně a pod kontrolou školy otevřít.

reklama