Proběhne záludné druhé kolo přijímacích zkoušek. Studentům dělal problém víkend

V pondělí proběhne druhé kolo přijímacích zkoušek.

Druhé kolo přijímacích zkoušek

V pondělí čekají žáky devátých tříd druhé kolo přijímacích zkoušek na střední školy. Jednotná zkouška je podle kritiků i tento rok náročná. Letos se k výtkám přidává i nevhodně zvolený termín, kdy řádná kola rozdělil víkend.

„Úlohy opět byly velmi záludné a postavené tak, jak se s nimi děti na základní škole nemůžou setkat,“ sdělila poslankyně Jana Berkovcová (ANO) pro CNN Prima NEWS. Aby děti uspěly, musí se podle ní doučovat mimo školu. To je finančně náročné a znevýhodňuje ty žáky, kteří si přípravu mimo školu nemohou dovolit.

ČTĚTE TAKÉ: Přijímačky pod palbou kritiky: Paskvil a zločin, zuří žáci i experti. Zkuste si letošní testy

„Já mám první data, která analyzují a srovnávají loňskou náročnost testů s tou letošní, a zatím to vypadá, že jsou zhruba stejně těžké,“ řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Před covidovou pandemií se přijímačky na střední školy konaly vždy v pátek a v pondělí následujícího týdne. Během pandemie se termíny sloučily a zkoušky se konaly dva dny po sobě, tedy ve čtvrtek a v pátek. Letos se ale organizátoři vrátili k modelu s víkendem mezi termíny, a to se nelíbí některým odborníkům a rodičům.

„Když už, tak ať to jsou dva dny po sobě. Ty děti teď budou vystrašené, budou se bát, jak to s těmi přijímačkami dopadne,“ sdělil lékař z Psychiatrické nemocnice Bohnice David Adam.

„Do určité míry nám ten stres pomáhá výkon zlepšovat, ale když je to naše nabuzení veliké, tak výkon jde dolů,“ řekla školní psycholožka Martina Kateřiňáková.

„Moc nerozumím tomu, proč byl termín rozdělený. Přikláním se k tomu, aby to bylo hned dva dny po sobě,“ řekla Berkovcová. Termín byl podle ministra Beka rozdělen kvůli snazší logistice studentů, kteří se hlásí na školy, které jsou daleko od sebe. „Je důležité, aby se děti učily už v rámci základní školy zvládat stres,“ dodal ministr školství.

Na psychiku dětí působí i dlouhé čekání na vyhodnocení testu, které trvá měsíc. Tomu by měla pomoci digitalizace přijímacích testů. „To může nastat ve chvíli, kdy by se ty testy konaly na základních školách online pod dozorem. To není možné zvládnout v příštím roce,“ řekl Bek.

„Čtyřicet procent deváťáků trpí psychickým onemocněním a my jim ještě takhle nevhodným způsobem nakládáme,“ dodal Adam.

Pro příští rok se zatím žádné změny neplánují.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Stanjura chce zrušit resort Pirátům. Nechme jen ten pro hledání národního ptáka, opáčil Bartoš

Tagy:
přijímací zkoušky Česká pirátská strana ANO 2011 Starostové a nezávislí Mikuláš Bek Psychiatrická léčebna Bohnice CERMAT Jana Berkovcová ESG