CNN Prima News přijímací zkoušky

přijímací zkoušky

Výpis příspěvků ke štítku „přijímací zkoušky“

Termíny přijímaček PŘEHLEDNĚ: Kdy začne první kolo zkoušek a za jak dlouho budou výsledky?

Boj o místa na středních školách vstupuje do další fáze. Zájemci o studium mají nyní necelé dva měsíce na to, aby se připravili na první kolo přijímacích zkoušek. Termínů je hned několik včetně náhradních, navíc se liší podle toho, zda se jedná o celostátní či školní testy. V jakých řádných termínech se zkoušky pořádají a kdy přijdou výsledky z prvního kola? Podívejte se na přehled všech důležitých dat, který připravila redakce CNN Prima NEWS.

Velký přijímačkový byznys: Děti se chystají na zkoušky, přípravné kurzy hlásí plnou kapacitu

Podávání přihlášek na střední školy i víceletá gymnázia je v plném proudu. A stejně tak přípravné kurzy na přijímačky. Ty bývaly luxusem a konkurenční výhodou, dnes už jsou v mnoha případech běžnou praxí. Na přijímačky už to jednoduše děti nechodí jen „zkusit“. Stále více se jich na zkoušky cíleně připravuje, a to v kurzech za tisíce korun. Některé firmy, které kurzy nabízejí, hlásí i přes vysoké ceny plné stavy.

PŘEHLEDNĚ: Co když dítě skončí po přijímačkách „pod čarou“? Na odvolání zapomeňte, nepomůže

Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.

Začal boj o střední školy: Přihlášku má podat přes 100 tisíc dětí, jak postupovat?

Od 1. února se mohou zájemci o studium na střední školy přihlásit na přijímací zkoušky – elektronicky, „po staru papírově“ i v kombinaci. Opět se očekává obří nápor dětí na nejžádanější školy – stejně jako loni, také letos se má na přijímačky přihlásit přes 100 tisíc zájemců. Kapacitně jsou na tom ale střední školy stejně jako minulý rok. Řada rodičů se navíc musí v prvních dnech seznamovat s Digitálním přihlašovacím systémem (DiPSy), který se loni spustil za doprovodu porodních bolestí.

Bankovní identita PŘEHLEDNĚ: Jak si ji založit a použít k přihlášení u přijímaček na střední?

Vaše pravá digitální občanka, o které možná nevíte. Bankovní identita (též BankID) je nástroj, který má prakticky každý, kdo používá internetové bankovnictví. Prostřednictvím bankovní identity se mohou nejen občané ČR přihlašovat do aplikací státní správy nebo také podávat přihlášky na přijímací zkoušky na střední školy. Kolik lidí používá bankovní identitu, které banky ji nabízejí, k čemu dalšímu slouží a jak ji vytvořit? Na to vše odpovíme v přehledu redakce CNN Prima NEWS.

TEST: Jak byste si vedli u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z matematiky

Více než 100 tisíc žáků devátých tříd si od 1. února bude podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce na své vybrané střední školy a gymnázia. Ještě než dojde na ostré skládání zkoušek, mohou si studenti vyzkoušet i přijímačky ve škole či doma prostřednictvím aplikace nebo testových zadání z předchozích let. Větší strach mnozí mají z úloh týkajících se matematiky. Jsou skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadáních z loňského roku.

Spor o zkušební přijímačky: Cermat si ulehčil práci, tvrdí kritici. Které úlohy se opakují?

Deváťáci mají za sebou přijímací zkoušky na střední školy nanečisto. Část pedagogů upozornila na problém se zadáním: některé úlohy z matematiky se opakovaly. Ředitelé základních škol to považují za polovičatou práci, poslankyně Jana Berkovcová (ANO) viní společnost Cermat, která přijímací řízení spravuje. Ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková ale namítla, že úloh jsou stovky a že jde o stoprocentní simulaci ostrého termínu.

PŘEHLEDNĚ: Přijímací zkoušky 2025. Jak správně podat přihlášku a kdy vyhlížet výsledky?

Přihlašování na přijímací zkoušky je už za rohem. Zájemci o studium na středních školách se budou muset pečlivě rozhodnout, kam a v jakém pořadí podat své přihlášky. Kvůli nedostatečným kapacitám na nejžádanějších školách musí myslet i na alternativy a „jistoty“ v podobě oborů, u kterých se očekává menší nápor uchazečů. Na co si dát pozor, která úskalí vyplývají z Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy), jak lze podat přihlášku v tištěné formě a jaké termíny by si všichni měli zapsat do kalendáře? Podívejte se na náš přehled k přijímacímu řízení na střední školy pro rok 2025.

MAPA nejžádanějších středních škol napříč Českem. Kam se loni nedostaly tisíce deváťáků?

Tisíce žáků devátých tříd se každoročně nedostanou na svou vyhlédnutou střední školu, a situace by se mohla opakovat i letos. Přihlášky budou žáci podávat od 1. února, přičemž letos by se jich mělo k přijímacím zkouškám dostavit více než sto tisíc. Ačkoliv se školy snaží kapacity navýšit, ne vždy se to povede. Na jaké školy se v roce 2024 hlásilo nejvíce dětí v jednotlivých krajích? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehlednou mapu nejžádanějších škol.

TEST: Obstáli byste u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z českého jazyka

Již 1. února si žáci devátých tříd budou podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce. Letos by se o místa na středních školách a gymnáziích mělo ucházet více než 100 tisíc studentů, a podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) se bude jednat o podobně silný ročník jako loni. Každý rok se po složení zkoušek objevuje kritika na složitost a obtížnost některých úloh – jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z českého jazyka na zadáních z loňského roku.

Školství 2025 PŘEHLEDNĚ: Vzniká kontroverzní studijní obor. Kdy budou přijímačky či maturity?

Ani školství se v novém roce neobejde beze změn. Oproti roku 2024, který přinesl zásadní reformy, včetně proměny přijímacích zkoušek, to ale letos vypadá s novinkami spíše vlažněji. Některé navrhované změny přesto vzbudily vášnivé diskuse jak u veřejnosti, tak mezi odborníky. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled toho, co v roce 2025 zahýbe českým školstvím, včetně termínů přijímacích zkoušek a maturit.