CNN Prima News přijímací zkoušky

přijímací zkoušky

Výpis příspěvků ke štítku „přijímací zkoušky“

Jak přicházíme o mladé talenty. Český systém hodil děti přes palubu, nyní září v zahraničí

Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.

TEST: Zadání přijímaček odhaleno. Obstáli byste v letošních zkouškách z češtiny a matematiky?

V pátek odstartovala první kola přijímacích zkoušek na střední školy. V úvodní vlně se před záznamovými archy ocitli mladí uchazeči o čtyřleté studijní obory. S jakými zapeklitými úlohami se museli poprat v testech z matematiky a českého jazyka? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.

Přijímací zkoušky 2025 PŘEHLEDNĚ: První kolo testů se blíží. Kdy se žáci dozvědí výsledky?

Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.

Příprava na přijímačky: Jak zmírnit stres? Významnou roli mají rodiče, líčí experti a radí

Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.

Nejžádanější nematuritní obory PŘEHLEDNĚ: Nápor je u automechaniků, o pekaře děti nestojí

Kam se děti hlásí nejčastěji, pokud ne na gymnázia a další maturitní obory? Největší nápor se čeká u automechaniků, špatně si nicméně nevedou ani učiliště zaměřená na služby v restauračním byznysu či kadeřnictví. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo školství a Cermat na základě podaných přihlášek na střední školy. Ve srovnání s loňským rokem došlo k mírnému nárůstu zájmu o studium zakončené výučním listem. Podívejte se na přehledný pořadník, na které nematuritní obory se uchazeči hlásili nejčastěji a které profese u nich naopak propadly.

MAPA zájmu o čtyřleté obory podle krajů: Kde děti zabojují o gymnázia, lycea či „učňáky“?

Zhruba 159 tisíc dětí letos podalo přihlášku na střední školu, přičemž tradičně je největší zájem o gymnázia. Deváťáci však zároveň ve velkém doufají v úspěšné složení přijímacích zkoušek na maturitní obory, ale také na střední odborná učiliště s výučním listem. Kde je však o jednotlivé čtyřleté obory na základě krajů největší zájem? Podívejte se na přehlednou mapu, která odhaluje následující „boj“ školáků o vysněná zaměření.

Nejpopulárnější čtyřleté maturitní obory PŘEHLEDNĚ: Kde panuje nejdrsnější konkurence?

Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.

Boj o střední školy: Téměř 160 tisíc dětí, jeden výpadek a nájezd na maturitní obory

Aktualizováno

O lavice na středních školách zabojuje 159 tisíc uchazečů. O maturitní obory je stále masivní zájem, uvedl Cermat na tiskové konferenci k přijímacímu řízení na střední školy. Během termínu podání, který skončil 20. února, zaznamenal systém největší nápor dva dny před koncem, na kontě má i jeden výpadek. Elektronicky poslalo přihlášku 84 procent dětí, uvedli zástupci Cermatu a ministerstva školství.

Termíny přijímaček PŘEHLEDNĚ: Kdy začne první kolo zkoušek a za jak dlouho budou výsledky?

Boj o místa na středních školách vstupuje do další fáze. Zájemci o studium mají nyní necelé dva měsíce na to, aby se připravili na první kolo přijímacích zkoušek. Termínů je hned několik včetně náhradních, navíc se liší podle toho, zda se jedná o celostátní či školní testy. V jakých řádných termínech se zkoušky pořádají a kdy přijdou výsledky z prvního kola? Podívejte se na přehled všech důležitých dat, který připravila redakce CNN Prima NEWS.

Velký přijímačkový byznys: Děti se chystají na zkoušky, přípravné kurzy hlásí plnou kapacitu

Podávání přihlášek na střední školy i víceletá gymnázia je v plném proudu. A stejně tak přípravné kurzy na přijímačky. Ty bývaly luxusem a konkurenční výhodou, dnes už jsou v mnoha případech běžnou praxí. Na přijímačky už to jednoduše děti nechodí jen „zkusit“. Stále více se jich na zkoušky cíleně připravuje, a to v kurzech za tisíce korun. Některé firmy, které kurzy nabízejí, hlásí i přes vysoké ceny plné stavy.

PŘEHLEDNĚ: Co když dítě skončí po přijímačkách „pod čarou“? Na odvolání zapomeňte, nepomůže

Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.