
Řidič sporťáku po úmrtí sražené matky s kočárkem promluvil. Vyjádřil lítost a nabídl peníze
Resortu školství nejvíce ublížilo prostřídání několika ministrů, zhodnotila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Mladých starostů Zdena Kašparová. Současnému ministru Mikuláši Bekovi (STAN) prý situaci nezávidí. Současně však poukázala na viditelné změny, jež jsou na ministerstvu vidět. Kašparová rovněž promluvila o postavení žen v Poslanecké sněmovně a připustila, že STAN na rozdíl od koalice Spolu netíží názorové rozkoly. Doufá každopádně, že strany současné vlády zaznamenají na podzim co největší úspěch.
Kvůli obraně a konkurenceschopnosti Evropy se do sebe ve speciálu České zájmy v Evropě na CNN Prima NEWS pustili europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) a Kateřina Konečná (KSČM). Šéfka komunistů vyčetla koalici, že pokud bude slabý průmysl, „každý rád zdrhne z Evropy“, na což reagovala Nerudová slovy, že komunisté museli Česko oplotit, aby lidé neutíkali. Konečná poslala kolegyni z europarlamentu „na Hrad“, čímž odkazovala na debatu o členství prezidenta Petra Pavla v KSČ.
Skutečnost, že je prvního dubna nutné být ve střehu, opět dokázaly aprílové žerty českých politiků. Ti letos voliče i soupeře napálili třeba krádeží barvy, „prašalinou“ s trdelníkem, fotkou s dredy i oznámením o vzniku zbrusu nové pravicové strany. Jiný z aprílových šprýmů pořádně vytočil europoslankyni Kateřinu Konečnou (KSČM). Podívejte se, jaké vtípky letos pobavily a v některých případech spíše pobouřily veřejnost.
Povedený aprílový žertík se podařil Starostům, když v úterý ráno na sociálních sítích změnili vizuál z tradiční růžové na modrou barvu. Rýpli si tím především do vládního koaličního partnera ODS, ale i celé koalice Spolu, která se svých tradičních barev vzdala minulý týden, když v rámci voleb 2025 přišla se svítivě zeleným vizuálem. „Modří už vědí,“ glosoval žert například ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
Pokud se nic nezmění, čeká české školství v příštích letech vážná personální krize, vyplývá z analýzy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (PedF UK). Co přesně by se mělo změnit, na to se redakce CNN Prima NEWS zeptala učitelů i politiků napříč politickým spektrem. Shodli se, že klíčem k řešení dlouhodobého nedostatku učitelů je zvyšování „mizerných“ platů. Upozornili však i na další problémy, kvůli kterým učitelé hojně opouštějí české školství.
Posun termínu na 1. ledna 2026 nic neřeší a je jen alibistickým přehozením absolutně nezvládnuté situace ohledně financování kuchařek, uklízeček a školníků na příští vládu, uvedl pro CNN Prima NEWS možný příští ministr školství Robert Plaga (za ANO). Reagoval tak na oznámení šéfa resortu Mikuláše Beka (STAN), že se vláda rozhodla odložit plánovaný začátek financování nepedagogických pracovníků obcemi a kraji z letošního září na leden 2026.
Vláda se rozhodla odložit plánovaný začátek financování nepedagogických pracovníků obcemi a kraji z letošního září na leden 2026. Do konce letošního roku bude platit školníky, uklízečky a kuchařky stát z rozpočtu. Na síti X to ve čtvrtek uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Podle něj o úpravě návrhu novely školského zákona v tomto smyslu rozhodl kabinet na základě diskuse „s klíčovými aktéry“.
Lidé v Moravskoslezském kraji Andreje Babiše nezajímají, řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně lidovců a bývalá miss Monika Brzesková. Ta je aktuálně starostkou Kravař a v kraji bude kandidovat jako dvojka koalice Spolu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V rozhovoru se pustila i do ministra školství Mikuláše Beka (STAN), a to za podle ní katastrofální komunikaci v souvislosti s financováním nepedagogických pracovníků. Drobný konflikt se STAN podle ní před volbami neuškodí. Brzesková se netají ani tím, že by si přála, aby lidovci šli do příštích voleb samostatně.
O lavice na středních školách zabojuje 159 tisíc uchazečů. O maturitní obory je stále masivní zájem, uvedl Cermat na tiskové konferenci k přijímacímu řízení na střední školy. Během termínu podání, který skončil 20. února, zaznamenal systém největší nápor dva dny před koncem, na kontě má i jeden výpadek. Elektronicky poslalo přihlášku 84 procent dětí, uvedli zástupci Cermatu a ministerstva školství.
Vládní návrh na změnu financování nepedagogických pracovníků vyvolal na politické scéně bouři. A ještě zdaleka neskončila. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) je za návrh převodu placení školníků či kuchařek ze státu na kraje a obce kritizován odbory, zástupci samospráv a škol, opozicí, ale i vládními lidovci. Nedá se vyloučit, že ve vládním návrhu, který čeká ve Sněmovně třetí čtení, ještě dojde ke změně načasování navrhovaných změn.
Podle novely školského zákona by od nového školního roku měly kuchařky a školníky platit města a kraje. Kromě toho se má na ně převést i pořizování školních pomůcek nebo třeba placení povinného plavání na prvním stupni. Stát jim na to slibuje peníze, jenže podle škol hrozí, že prostředků bude málo. Novela zvedla ve Sněmovně bouřlivou debatu.
Systém k podávání elektronických přihlášek na střední školy DiPSy hlásí softwarové výpadky. Uvedlo to Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). K úterý podalo přihlášku přes 113 tisíc žáků. Ostatní zájemci o studium na střední škole mají čas do 20. února.