CNN Prima News Mikuláš Bek

Mikuláš Bek

Výpis příspěvků ke štítku „Mikuláš Bek“

Pro Pražany je na středních školách míst dost, říká radní. Nastínil regionální problém

Míst na středních školách v Praze je dost, trvá si na svém pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN). Chaos podle něj vzniká kvůli přihláškám Středočechů. Těm radí, ať se hlásí na školy ve svém kraji, jsou podle něj stejně kvalitní jako v Praze. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví také o tom, že letos může být ve třídách až 32 studentů nebo vysvětluje, proč navrhuje vznik státního fondu pro školství, do kterého potečou peníze od developerů.

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když dítě po přijímačkách skončí „pod čarou“. Na odvolání zapomeňte

Termín přihlašování na střední školy prostřednictvím nového elektronického systému vypršel. Nyní se bude čekat na první kola přijímaček a také výsledky, které rozhodnou o dalším postupu. Ten ale doznal několika zásadních změn, především v situaci, kdy dítě skončí takzvaně „pod čarou“. Rodiče mnohdy sáhli po odvolání a doufali, že jim jiný uchazeč nakonec uvolní místo. To už ale od letošního roku neplatí, o rozřazení rozhodne právě nový systém.

Termín pro podání přihlášek na SŠ se prodlužuje. Kvůli výpadkům systému i stresu rodičů

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) o jeden den prodloužil termín pro podávání přihlášek na střední školy, tedy do půlnoci na čtvrtek 22. února. Bek to v úterý řekl na tiskové konferenci. Důvodem prodloužení termínu je podle něj zpoždění při zahájení elektronického podávání přihlášek, výpadky elektronického systému a snaha zmírnit stres rodičů při podávání přihlášek. Původně měl termín podávání přihlášek pro první kolo přijímacího řízení skončit v úterý. Jednotné přijímací zkoušky budou v dubnu.

Hádka v koalici. Vlivní členové ODS a STAN vyhrotili debatu o školství, rozsoudil je Kalousek

Ve vládní koalici to opět skřípe. Pomyslným jablkem sváru se tentokrát stalo financování školství. Vyhrocenou debatu odstartoval jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT zkritizoval ministra školství Mikuláše Beka (STAN). Ten jeho slova označil za „nefér“. Následně se do debaty na sociálních sítích přidali i další, včetně exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Šok pro školy. S novými rozpočty nemáme na platy, bědují zoufalí ředitelé a hrozí stávkou

Ministerstvo školství v týdnu rozepsalo školám prostředky pro rok 2024, a to včetně navýšení, které vláda na návrh ministra Mikuláše Beka (STAN) schválila před dvěma týdny. Ředitelé škol i odbory ale rozpis kritizují, protože podle nich nakonec snižuje finance na platy více, než co ministerstvo slíbilo. Některé školy se obávají, že budou muset propouštět, Pedagogická komora upozorňuje na hrozbu stávky.

Přehled nejžádanějších středních škol v Česku. Kam se loni nedostaly tisíce deváťáků?

Tisíce žáků devátých tříd se v roce 2023 nedostaly na svou vysněnou střední školu, a situace by se mohla opakovat i letos. Kapacity jednotlivých gymnázií a čtyřletých maturitních oborů se sice plánuje navýšit, zájem může některé instituce zaskočit. Na jaké školy se loni hlásilo nejvíce dětí v jednotlivých krajích? A jaké kroky plánují zřizovatelé škol do budoucna? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehlednou mapu nejžádanějších škol minulého roku i názor odborníků.

Vládu nepřekvapují jen Starostové, řekl Bek. Zmínil, kdy koaliční partneři zaskočili STAN

Vzájemné překvapování nemá nastávat na žádné straně. Starostové byli velmi zaskočeni akvizicí benzínových pump. V pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS to řekl šéf resortu školství Mikuláš Bek (STAN). Ten mimo jiné vysvětloval nedávnou koaliční roztržku, kterou vyvolal ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) zřízením funkce zmocněnce pro přijetí eura. Podle Beka však během středečního jednání kabinetu žádné napětí znát nebylo.

Na problémovém systému přijímaček pracoval i syn ředitele Cermatu. Peníze nedostane, říká otec

Do zakázek Cermatu se měl zapojit i nezletilý syn ředitele instituce. S informací přišel Deník N. Konkrétně se měl syn Miroslava Krejčího podílet na aplikaci TAU, která slouží k procvičování testů, a pracovat měl podle deníku i na kritizovaném systému přijímaček. Ten měl při spuštění rozsáhlé výpadky v nahrávání příloh. Ředitel na zapojení svého syna nevidí nic zvláštního a zdůvodňuje ho úsporami. Cermat spadá pod stát a řídí ho ministerstvo školství.

Žádné překvapení, systém na přijímačky se sesypal. Kde je chyba a co nemají rodiče dělat?

Digitální přihlašovací systém nefunguje. Spustí se nejdříve v průběhu pátku a nikoho to příliš nepřekvapuje. Ačkoliv se původně očekávaly komplikace související s náporem na servery, nakonec přešlap přišel odjinud, což odhalily až závěrečné testy. V čem spočívala chyba tentokrát? A co by měli nyní rodiče dělat, když systém stále nefunguje? Problémy přiblížil redakci CNN Prima NEWS Ondřej Profant, bývalý pirátský poslanec, informatik a náměstek ministra pro legislativu.

Přihlášky na SŠ: Systém vznikl na koleně, zní z ANO. Zajíčková kontrovala dálniční známkou

Vláda v oblasti digitalizace předvádí amatérismus. Takto se na účet nefunkčního elektronického systému přihlášek na střední školy ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS vyjádřila poslankyně hnutí ANO Jana Berkovcová. Zdůraznila, že je rozzlobená a velmi zklamaná. Systém, který má uchovávat data statisíců dětí se podle ní nemůže tvořit na koleně. Za vládu, Cermat i ministra školství se postavila poslankyně ODS Renáta Zajíčková. Připomněla problémy s elektronizací nákupu dálničních známek před čtyřmi lety.