reklama

V příštích měsících a letech utáhneme opasky, jsem pro snížení DPH, říká Kovanda

V příštích měsících a letech si Češi budou muset utáhnout opasky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Klíčovou roli ve zdražování podle něj může sehrát i vliv klimatu.

reklama

Do konce letošního roku nás pravděpodobně čeká zdražování, které bude pokračovat i na začátku příštího roku. Podle Kovandy je zdražování reakcí na pandemickou situaci, chování vlád a centrálních bank. „Během pandemie se nevyrábělo, ale do ekonomiky proudily nové peníze,“ vysvětlil Kovanda.

„Zdražování bude na půl cesty – bavíme se o cenách energií, práce apod. Jsou věci, které jdou udělat. Kdyby vláda umožnila větší příchod cizinců, kteří jdou pracovat do Česka, nebyl by tak vysoký tlak na mzdy, což se promítne i do cen. Nová vláda bude muset řešit, jestli všechna zdražování jsou oprávněná,“ řekl další host pořadu, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Kovanda míní, že to, co se nyní děje, bude přechodnou záležitostí. „Nesmíme zapomínat na to, že se do toho promítají i klimatické podmínky. Pokud by docházelo k větším výkyvům v důsledku klimatu, promítne se to třeba do vyšších cen obilovin,“ podotkl Kovanda.

Snížení DPH

„Jsem pro snížení DPH, protože tady bude velký úder na peněženky českých občanů. Bavíme se o inflaci, ale v příštích měsících i letech si budeme muset utahovat opasky z důvodu zdražování energií, zelených politik Evropské unie, které jsou nebezpečné a povedou spoustu lidí do energetické chudoby,“ varoval Kovanda.

„Čtyři miliony lidí v České republice nebude schopno platit za energie a budou mít méně peněz na potraviny. Když nebudeme moc utrácet za jídlo, prodejci nebudou moci zvyšovat ceny. Proto si myslím, že se jedná o přechodný jev. Spíš se obávám inflace v oblasti energií – uměle zdražujeme energie a to je zásah do peněženek. Energie tvoří obrovskou část rodinných rozpočtů. Zejména budou zasaženy nízkopříjmové vrstvy a chudší obyvatelé. Bude to sociální problém,“ pokračoval Kovanda.

„Minimálně příští rok bude o vysoké inflaci. Pokud vláda nepřijde s podporou pro chudé, nastane problém,“ dodal Prouza.

Bohemia Energy

Zákazníci Bohemia Energy se ve středu dozvěděli, že jejich dodavatel energií ze dne na den zkrachoval. Klienti o elektřinu ani plyn ale nepřijdou. Závazky přebírají jiné společnosti. Lidé mají půl roku na sjednání nové smlouvy. „Největší dodavatelé už oznámili, že novým klientům budou výrazně zdražovat ceny energií. Bude to obrovský nárůst, na který řada lidí nebyla připravena,“ řekl Kovanda.

„Firma, která přebírá klienta, musí pro něj zajistit komoditu – nakoupit elektřinu a plyn,“ doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

Mladík vs. vysloužilý voják: Finále F1 je tu, Enge si přeje souboj do posledního kola

Celosezonní pouť končí zastávkami v arabském světě. Formuli 1 dělí od tečky pouhé dva závody a na rozdíl od posledních let není v takto pokročilé fázi jasné, kdo se stane mistrem světa. Stále jsou ve hře oba hlavní aktéři – Max Verstappen a Lewis Hamilton. „Letošní ročník je zajímavější a daleko atraktivnější. Je hezké vidět, že o titul bojují jezdci ze dvou týmů,“ uvedl pro CNN Prima Tomáš Enge, který před 20 lety okusil královnu motorsportu.

reklama

Domácí zpravodajství

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

reklama