CNN Prima News kontrola

kontrola

Výpis příspěvků ke štítku „kontrola“

Německá ministryně vnitra: Kontroly na hranicích by měly pokračovat. Týká se to i Česka

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce pokračovat v hraničních kontrolách i po březnu 2025. V pátek to v braniborském Rheinsbergu prohlásila na jednání ministrů vnitra německých spolkových zemí. Německo od poloviny září kvůli boji proti nelegální migraci kontroluje hranice se všemi svými sousedy, pomezí s Českou republikou střeží od loňského října.

Vláda hledá způsoby, jak osekat dotace do obnovitelných zdrojů. Hazard, varují solárníci

Aktualizováno

Na podporu obnovitelných zdrojů energie v příštím roce vláda vyčlení ze státního rozpočtu 8,5 miliardy korun, dotace tak bude stejná jako v letošním roce, řekl ve středu před novináři ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kabinet ale hodlá přesněji a individuálně vyhodnocovat výnosnost provozu solárních elektráren a až poté udělit dotace. Tím by se výsledná částka mohla snížit. Proti tomu se ostře ohradil výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Pro web CNN Prima NEWS sdělil, že rozhodnutí podkopává důvěru investorů a jde o „hazard s českou energetikou“.

Scholz: Kontroly na hranicích s Německem budou trvat tak dlouho, jak to bude možné. I s Českem

Kontroly na německých hranicích budou podle kancléře Olafa Scholze pokračovat tak dlouho, jak jen to bude možné. Podle agentury DPA to předseda německé vlády řekl v pořadu RTL Direkt spezial, který se bude vysílat v úterý večer na stanici RTL. Německo od poloviny září kontroluje kvůli nelegální migraci už celou svou pozemní hranici, což podle kancléře působí "mnoho mrzutostí". Hranici s Českem kontroluje Německo od loňského října. "Budeme to dělat tak dlouho, jak jen to bude možné. A to bude velmi dlouho," řekl Scholz k hraničním kontrolám.

Ekonomický rozměr volebních debaklů Pirátů: Minus 25 milionů a nejdražší europoslanec

Druhý volební neúspěch v tomto roce bude mít pro vládní Piráty i nepřehlédnutelný ekonomický dopad. V předchozím období měla strana krajských zastupitelů 99 a za každého získala od státu roční příspěvek ve výši 250 tisíc korun, tedy ročně téměř 25 milionů. Nyní získali Piráti jen tři. Navíc je už nyní jasné, že Česká pirátská strana při červnových eurovolbách vydala za zisk křesla nejvíce peněz ze všech, co se do europarlamentu dostali, a to 17 milionů. Vyplývá to z prostého dělení celkové sumy, kterou strany a hnutí vynaložily na kampaň, počtem získaných křesel. O další peníze přišli Piráti ztrátou svého senátora v Praze 8.

Stát brání levnějšímu dovozu potravin, zlobí se obchodníci. Ministerstvo vyhlášku hájí

Stát stále brání levnějšímu dovozu potravin, stěžují si obchodníci. A to i přesto, že ministerstvo zemědělství nově snížilo počet druhů potravin, jejichž dovoz musí čeští dodavatelé hlásit. Podle zástupců supermarketů ovšem tato úprava nic neřeší a stát prý nadále chrání velké české potravináře. Ministerstvo namítá, že mu jde o zdraví spotřebitelů.

Zákaz starých kotlů se blíží: Řada lidí nechala výměnu na poslední chvíli, jaké hrozí pokuty?

Do zákazu používání starých kotlů zbývají už jen tři týdny. I přesto stále více než polovina jejich majitelů neoslovila odbornou firmu kvůli výměně. Pro kotle 1. a 2. emisní třídy začne zákaz platit 1. září: Jde o zařízení na tuhá paliva vesměs vyrobená mezi roky 2000 a 2012. Týká se to i kotlů, které štítek nemají, případně jsou starší více než 20 let. Úřady hodlají výměny kontrolovat. Ministerstvo životního prostředí poskytuje dotace na novější a ekologičtější způsoby vytápění.

Jízda bez dálniční známky? Řidiči celníky neobalamutí, hrozí desetitisícové pokuty

Vědí o vás dříve, než si všimnete vy jich. Celníci číhající na dálničních nájezdech nebo odpočívadlech mají dokonalý přehled o hříšnících, kteří nemají zaplacenou známku. Přímo ze svého auta se dokážou propojit s kontrolními branami a dostávají on-line informace o vozidlech bez uhrazeného poplatku. „Díky propojení s registrem v reálném čase si dokážeme vše ověřit dříve, než se k nám auto přiblíží,“ přiblížil liberecký celník Ondřej Bartoš.

Černí pasažéři v Česku si zřejmě pořádně připlatí. Pokuty mají být dvojnásobné

Aktuální sazebník pokut se pravděpodobně brzy změní. Jak vyplývá z připravovaného návrhu zákona, dopravní společnosti by mohly vymáhat až dvojnásobek aktuální přirážky. Pro pasažéry, kteří cestují takzvaně na černo, se tak může maximální výše pokuty zvednout z 1 500 na 3 000 korun. Novela je aktuálně v připomínkovém řízení. Jak pro CNN Prima NEWS uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka, k navýšení pokut nedošlo déle než deset let – a dopravní podniky ztrácejí nástroj, jak zabránit vědomému a masovému nedodržování přepravních podmínek.