reklama

V Zimbabwe zemřely desítky slonů. Zřejmě dobrovolně žerou jedovaté rostliny

V africkém Zimbabwe začínají z neznámých příčin umírat desítky slonů, podobně jako v sousední Botswaně. Vědci pátrají po tom, co za hromadnými úmrtími těchto zvířat stojí. Pytláky vyloučili hned na začátku vyšetřování. Uhynulé slony totiž naleznou vždy včetně klů, kvůli kterým je pytláci většinou loví.

reklama

Po hromadném vymírání slonů v Botswaně začínají vzácná zvířata umírat i v sousedním Zimbabwe. Pracovníci národních parků tu zatím našli těla dvaadvaceti zvířat.

„Objevili jsme další mrtvá těla slonů, což znamená, že jsme jich celkem ztratili 22. Vyplývá to z leteckého průzkumu, který jsme provedli včera. Očekává se více úmrtí, situaci budeme nadále sledovat. Pokračovat budeme v leteckých i pozemních průzkumech,“ říká mluvčí Úřadu pro správu národních parků a divoké zvěře v Zimbabwe Tinashe Farawo.

K tématu

Na rozdíl od tragických úmrtí slonů v Botswaně, kde ochránci zvířat napočítali kolem tří set uhynulých kusů, ale v Zimbabwe možná tuší, co za neštěstím stojí. Na vině by měla být bakteriální infekce způsobená požitím jedovatých rostlin.

„Naši vědci mají podezření, že existuje bakterie, která tato zvířata zabíjí. K těmto incidentům dochází hlavně v tomto ročním období kvůli nedostatku potravy,“ doplňuje Farawo.

Problém tak podle něj může trvat po celé období sucha, které v Zimbabwe běžné trvá až do října. Ani tehdy ale nemusí být úmrtím konec. V oblasti se podle Farawa sloni přemnožují a jsou tak hrozbou sami sobě.

„Když se podíváte na míru úmrtnosti, většina zvířat, která zemřou jako první, jsou ta, která jsou ještě mladá a slabá, protože mladí jedinci nemohou dosáhnout na vyšší větvě. Nakonec se tak nasytí vegetací, která je jedovatá,“ tvrdí.

V Botswaně a Zimbabwe žije nejvíce slonů na celém světě. Ochránci zvířat kvůli zhoršujícím se podmínkám přemýšlí, že některá zvířata přesunou do zoologických zahrad. Chtějí tak chránit také tamní obyvatele, přemnožená zvířata se totiž stále více přibližují k lidským obydlím. Jen tento rok přišlo při střetu se slonem o život 50 lidí. To je nejhorší bilance za minulé desetiletí.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama