V Zimbabwe zemřely desítky slonů. Zřejmě dobrovolně žerou jedovaté rostliny

V africkém Zimbabwe začínají z neznámých příčin umírat desítky slonů, podobně jako v sousední Botswaně. Vědci pátrají po tom, co za hromadnými úmrtími těchto zvířat stojí. Pytláky vyloučili hned na začátku vyšetřování. Uhynulé slony totiž naleznou vždy včetně klů, kvůli kterým je pytláci většinou loví.

Po hromadném vymírání slonů v Botswaně začínají vzácná zvířata umírat i v sousedním Zimbabwe. Pracovníci národních parků tu zatím našli těla dvaadvaceti zvířat.

„Objevili jsme další mrtvá těla slonů, což znamená, že jsme jich celkem ztratili 22. Vyplývá to z leteckého průzkumu, který jsme provedli včera. Očekává se více úmrtí, situaci budeme nadále sledovat. Pokračovat budeme v leteckých i pozemních průzkumech,“ říká mluvčí Úřadu pro správu národních parků a divoké zvěře v Zimbabwe Tinashe Farawo.

Na rozdíl od tragických úmrtí slonů v Botswaně, kde ochránci zvířat napočítali kolem tří set uhynulých kusů, ale v Zimbabwe možná tuší, co za neštěstím stojí. Na vině by měla být bakteriální infekce způsobená požitím jedovatých rostlin.

„Naši vědci mají podezření, že existuje bakterie, která tato zvířata zabíjí. K těmto incidentům dochází hlavně v tomto ročním období kvůli nedostatku potravy,“ doplňuje Farawo.

Problém tak podle něj může trvat po celé období sucha, které v Zimbabwe běžné trvá až do října. Ani tehdy ale nemusí být úmrtím konec. V oblasti se podle Farawa sloni přemnožují a jsou tak hrozbou sami sobě.

„Když se podíváte na míru úmrtnosti, většina zvířat, která zemřou jako první, jsou ta, která jsou ještě mladá a slabá, protože mladí jedinci nemohou dosáhnout na vyšší větvě. Nakonec se tak nasytí vegetací, která je jedovatá,“ tvrdí.

V Botswaně a Zimbabwe žije nejvíce slonů na celém světě. Ochránci zvířat kvůli zhoršujícím se podmínkám přemýšlí, že některá zvířata přesunou do zoologických zahrad. Chtějí tak chránit také tamní obyvatele, přemnožená zvířata se totiž stále více přibližují k lidským obydlím. Jen tento rok přišlo při střetu se slonem o život 50 lidí. To je nejhorší bilance za minulé desetiletí.

Tagy: