Záhadný úhyn slonů
V posledních dvou měsících bylo na severu Botswany objeveno více než tři sta padesát mrtvých slonů. Příčina jejich úmrtí zatím není známa. Podle vědců toto záhadné vymírání znamená tragédii pro celý druh.
První sloní těla se objevila na začátku května v deltě řeky Okavango. Na konci měsíce šlo již o více než sto padesát mrtvých slonů a během června se tento počet zdvojnásobil. K naprosté většině úmrtí došlo v blízkosti vodních zdrojů. „Jde o úroveň vymírání, jaké jsme již dlouho nebyli svědky,“ uvedl Niall McCann, ředitel britské neziskové organizace National Park Rescue.
Zdejší ochránci rovnou vyřadili jako důvod hromadného úmrtí pytláky, neboť mrtvá těla všech slonů byla netknutá. Kromě toho ochránci upozorňují na to, že v oblasti vymírají jen sloni. Pokud by je pytláci trávili, umírala by i jiná zvířata. Otravou antraxem pytláci v Botswaně loni zabili stovku slonů, při pohledu na mrtvá těla zvířat ochránce okamžitě napadlo, že ho použili i tentokrát. „Jde o zcela bezprecedentní situaci, kdy takové množství slonů umírá najednou bez spojitosti se suchem,“ dodal McCann.
Příčina úmrtí bude zřejmě odhalena až po laboratorní analýze. Vzorky však zatím botswanské úřady neotestovaly. Podle ochránců je to podezřelé. „Pokud dojde k hromadnému úmrtí slonů nedaleko lidských obydlí v době, kdy se všichni zaměřujeme na nemoci přenášené z divokých zvířat, je zvláštní, že úřady vzorky stále neposlaly do spolehlivé laboratoře,“ vysvětlil McCann.
Podle úřadů za zpomalení analýzy mohou koronavirová opatření, jelikož vzorky bylo potřeba poslat do zahraničí. „Testy děláme a musíme je pak potvrdit. Je to složité. Získat výsledky trvá, jelikož pracujeme jako tým. Za zpožděním stojí převoz vzorků mezi laboratořemi,“ prohlásil ředitel botswanské veterinární správy Letlhogile Modisa. Podle jeho informací mohli všichni sloni zemřít v rozmezí jednoho měsíce, mrtvá těla některých z nich se ale našla teprve nyní.
Podle očitých svědků někteří sloni před úmrtím chodili v kruzích. To by mohlo být známkou poruchy nervové soustavy. Podle prvotního ohledání se zdá, že někteří jedinci zemřeli náhle, jelikož spadli přímo na obličej, naopak jiní pravděpodobně umírali pomalu. Zemřeli mladí i staří jedinci obou pohlaví, proto je podle ochránců těžké říct, co může být příčinou této tragédie. Podle místních se v deltě pohybuje i několik oslabených a vyhladovělých slonů, kteří možná také brzy zemřou. Počet mrtvých však může být vyšší, oblast ještě nebyla důkladně prozkoumána kvůli neprostupnému terénu.
Botswana je domovem celé třetiny africké sloní populace, jejíž počty strmě klesají. V deltě žije přibližně patnáct tisíc slonů. Právě sloni žijící v deltě jsou pro turisty velkým lákadlem. Ekoturismus se nachází hned na druhém místě příjmů země (na prvním jsou diamanty).