reklama

V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

V posledních dvou měsících bylo na severu Botswany objeveno více než tři sta padesát mrtvých slonů. Příčina jejich úmrtí zatím není známa. Podle vědců toto záhadné vymírání znamená tragédii pro celý druh.

reklama

První sloní těla se objevila na začátku května v deltě řeky Okavango. Na konci měsíce šlo již o více než sto padesát mrtvých slonů a během června se tento počet zdvojnásobil. K naprosté většině úmrtí došlo v blízkosti vodních zdrojů. „Jde o úroveň vymírání, jaké jsme již dlouho nebyli svědky,“ uvedl Niall McCann, ředitel britské neziskové organizace National Park Rescue.

Zdejší ochránci rovnou vyřadili jako důvod hromadného úmrtí pytláky, neboť mrtvá těla všech slonů byla netknutá. Kromě toho ochránci upozorňují na to, že v oblasti vymírají jen sloni. Pokud by je pytláci trávili, umírala by i jiná zvířata. Otravou antraxem pytláci v Botswaně loni zabili stovku slonů, při pohledu na mrtvá těla zvířat ochránce okamžitě napadlo, že ho použili i tentokrát. „Jde o zcela bezprecedentní situaci, kdy takové množství slonů umírá najednou bez spojitosti se suchem,“ dodal McCann.

Někteří ze slonů zemřeli náhle a spadli přímo na obličej. Jiní umírali pomalu.
Někteří ze slonů zemřeli náhle a spadli přímo na obličej. Jiní umírali pomalu.

Příčina úmrtí bude zřejmě odhalena až po laboratorní analýze. Vzorky však zatím botswanské úřady neotestovaly. Podle ochránců je to podezřelé. „Pokud dojde k hromadnému úmrtí slonů nedaleko lidských obydlí v době, kdy se všichni zaměřujeme na nemoci přenášené z divokých zvířat, je zvláštní, že úřady vzorky stále neposlaly do spolehlivé laboratoře,“ vysvětlil McCann.

Podle úřadů za zpomalení analýzy mohou koronavirová opatření, jelikož vzorky bylo potřeba poslat do zahraničí. „Testy děláme a musíme je pak potvrdit. Je to složité. Získat výsledky trvá, jelikož pracujeme jako tým. Za zpožděním stojí převoz vzorků mezi laboratořemi,“ prohlásil ředitel botswanské veterinární správy Letlhogile Modisa. Podle jeho informací mohli všichni sloni zemřít v rozmezí jednoho měsíce, mrtvá těla některých z nich se ale našla teprve nyní.

Až 70 procent mrtvých slonů bylo objeveno v blízkosti vodních zdrojů.
Až 70 procent mrtvých slonů bylo objeveno v blízkosti vodních zdrojů.

Podle očitých svědků někteří sloni před úmrtím chodili v kruzích. To by mohlo být známkou poruchy nervové soustavy. Podle prvotního ohledání se zdá, že někteří jedinci zemřeli náhle, jelikož spadli přímo na obličej, naopak jiní pravděpodobně umírali pomalu. Zemřeli mladí i staří jedinci obou pohlaví, proto je podle ochránců těžké říct, co může být příčinou této tragédie. Podle místních se v deltě pohybuje i několik oslabených a vyhladovělých slonů, kteří možná také brzy zemřou. Počet mrtvých však může být vyšší, oblast ještě nebyla důkladně prozkoumána kvůli neprostupnému terénu.

Botswana je domovem celé třetiny africké sloní populace, jejíž počty strmě klesají. V deltě žije přibližně patnáct tisíc slonů. Právě sloni žijící v deltě  jsou pro turisty velkým lákadlem. Ekoturismus se nachází hned na druhém místě příjmů země (na prvním jsou diamanty).

K tématu

Tagy: Afrika sloni volně žijící zvířata Botswana Letlhogile Modisa veterinární správa

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Pozor na české trýznitele, varují nizozemská média. Upozorňují také na slabinu Čechů

Pozor na české trýznitele, varují nizozemská média. Upozorňují také na slabinu Čechů

S rozporuplnými pocity komentují nizozemská média fakt, že Česko bude soupeřem „Oranjes“ v osmifinále fotbalového mistrovství Evropy. Úlevu nad tím, že se Nizozemci o vlásek vyhnuli úřadujícím šampionům z Portugalska, střídá varování před nepříjemnými Čechy. Média připomínají, že český tým dokázal v nedávné době Nizozemce v důležitých zápasech několikrát porazit, a k opatrnosti nabádá i reprezentační kouč Frank de Boer.

Volby 2021

Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.

Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, koalice Spolu zase 19,5 procenta. Do Sněmovny by podle CVVM dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Veškeré průzkumy z předchozích týdnů přitom favorizovaly koalici Pirátů a STAN. Jednotlivé průzkumy používají různé metodiky, proto je nelze navzájem příliš srovnávat. Vedení hnutí ANO přesto působí jako překvapení.

Slovensko

O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli

O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli

Slovenská pobočka mobilního operátora O2 dočasně blokovala přístup na populární streamovací portál Twitch. Důvodem bylo rozhodnutí soudu, který na žádost slovenského Úřadu pro regulaci hazardních her (ÚRHH) zakročil proti jednomu z uživatelů. Protože ale nešlo blokovat konkrétní profil osoby, šla mimo hru celá stránka. Nakonec ÚRHH i O2 přehodnotily situaci a server opět zpřístupnily, uvedl slovenský operátor pro CNN Prima NEWS.

Babiš před summitem EU: S Ruskem jsme na bodě mrazu, od Orbána chci vysvětlení
Nebe, mrak 9. Dojatý pošťák našel dívku, která napsala dopis zesnulému otci
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další články
reklama
reklama