reklama

Válek: Má důvěra v lidi nemá meze. Vyhlášku o povinném očkování upravím podle omikronu

V boji s covidem nemá má důvěra v lidi meze. Ve zprávách na CNN Prima NEWS to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Vyhlášku o povinném očkování hodlá politik vyřešit do poloviny února.

reklama

Minulá vláda zavedla vyhlášku o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let, která má vejít v platnost 28. února. Tu však současný ministr zdravotnictví Válek nepovažuje za definitivní. „Do poloviny února ji upravím podle toho, jak se bude vyvíjet situace s omikronem,“ konstatoval na CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Navázal tak na slova premiéra Petra Fialy, který ve středu na tiskové konferenci uvedl, že vláda bude o povinném očkování pro jisté skupiny lidí jednat.

Do Česka dostanu všechny schválené vakcíny

Ačkoliv Válek plánoval znovu zavést uznávání PCR testů jako doklad bezinfekčnosti, zatím k tomu nedošlo. „Změnila se situace s omikronem a všechny kapacity musíme využít ve prospěch těch, co mají pozitivní antigenní test nebo symptomy,“ pronesl. „Neměním však svůj postoj, pracuji na navýšení kapacit a lehké změně strategie tak, aby PCR testy byly základním kamenem,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Na středeční tiskové konferenci Válek uvedl, že důvěřuje lidem při boji s koronavirem a svá slova před kamerou nyní rozvedl. „Moje důvěra v lidi nemá meze a s blížícími se svátky pokoje a klidu se naopak zvětšuje. Jsem přesvědčen o tom, že vysvětlováním a srozumitelnými opatřeními můžeme přesvědčit lidi, aby se očkovali,“ doplnil pro CNN Prima NEWS Válek a slíbil, že do Česka dostane všechny schválené vakcíny a efektivní léky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu
Velká Británie

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční
Domácí

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

 • Aktualizováno
 • Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

  Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

  Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

  V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

  Aktualizováno

  Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

  Aktualizováno

  Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

  Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

  Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

  reklama