Vánoce budou pekelné, varuje Kubek. Vláda raději obětuje pár tisíc lidí než ekonomiku

Pandemie je rozjetá a „spásou“ zůstává očkování. Ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Povzdychl si nad postupem vlády, která namísto lockdownu a zdraví lidí dává přednost ekonomice.

Počty nakažených v České republice prý znamenají jediné – pro zdravotníky budou Vánoce mimořádně náročné. „A pekelné, je to matematická jistota. Lidé jsou už teď nakažení, je to rozjeté. Musel by být lockdown, a k tomu není politická ani společenská vůle. Žiju v zemi, kde je lepší nechat zemřít pár tisíc lidí než oslabit ekonomiku. To já nesdílím,“ zdůraznil Kubek.

Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) se zdravotníci stávají terčem fyzického a psychického vydírání. „Je mi to velmi líto, je to sprosté a trapné,“ podotkl. Namísto nenávisti si podle něj zasloužili obdiv.

Souhlasil s ním i virolog Jiří Černý. „Podle toho, co si troufnu odhadnout, Vánoce budou pravděpodobně pekelné. Zdravotníkům děkuju. Prosím, vytrvejte,“ vyzval Černý.

V úterý testy odhalily téměř 22 tisíc nakažených, zhruba o 3 900 méně než před týdnem. I tak je to ale páté nejvyšší číslo od začátku epidemie. Počty hospitalizovaných s covidem zůstávají nad šest tisíc. Kubek vnímá „spásu“ v očkování.

„Doba přesvědčování trvala tři čtvrtě roku a je na čase povinné očkování. Chtěl bych poděkovat prezidentovi Zemanovi, který to řekl jasně,“ sdělil Kubek. Všichni politici se podle hlavy státu bojí uvést, že povinné očkování je jediným řešením, protože se obávají ztráty hlasů voličů. Podle šéfa ČLK se díky vakcíně snižuje riziko, že by se pacient dostal na JIP, a to až osmkrát.

Na „antivaxery“ není čas

„Je důležité, aby se dělaly PCR testy a sekvence. Lepší být připraven než nepříjemně překvapen. Začínám být optimistický, vlna jako by stagnovala, ale děsím se jen toho, aby se z Moravy nepřelila do Čech, můžeme to zvládnou za předpokladu že lidé dostanou třetí dávku,“ sdělil . Nejhorší covidová situace je nyní právě na Moravě.

Hádat se s antivaxery podle něj už není čas. „Nic jiného než očkování nás z pandemie nevymotá.  Když jsme nedokázali lidi přesvědčit, musí být očkování povinně. Když tu není ochota lockdownu, tak jiná šance není,“ uzavřel.

Povinné očkování doporučuje již doporučuje řada odborníků i politiků. Například europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který se během pandemie koronaviru rozhodl pomáhat jako dobrovolník na covidových odděleních.

Podle vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martina Balíka se o povinném očkování proti covidu pro všechny může mluvit jen v kombinaci s uznáváním protilátek.

Tagy:
Vánoce ekonomika Milan Kubek Ministerstvo zdravotnictví mrtví nárůst nakažených lockdown