reklama

Vánoce budou pekelné, varuje Kubek. Vláda raději obětuje pár tisíc lidí než ekonomiku

Pandemie je rozjetá a „spásou“ zůstává očkování. Ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Povzdychl si nad postupem vlády, která namísto lockdownu a zdraví lidí dává přednost ekonomice.

reklama

Počty nakažených v České republice prý znamenají jediné – pro zdravotníky budou Vánoce mimořádně náročné. „A pekelné, je to matematická jistota. Lidé jsou už teď nakažení, je to rozjeté. Musel by být lockdown, a k tomu není politická ani společenská vůle. Žiju v zemi, kde je lepší nechat zemřít pár tisíc lidí než oslabit ekonomiku. To já nesdílím,“ zdůraznil Kubek.

Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) se zdravotníci stávají terčem fyzického a psychického vydírání. „Je mi to velmi líto, je to sprosté a trapné,“ podotkl. Namísto nenávisti si podle něj zasloužili obdiv.

Souhlasil s ním i virolog Jiří Černý. „Podle toho, co si troufnu odhadnout, Vánoce budou pravděpodobně pekelné. Zdravotníkům děkuju. Prosím, vytrvejte,“ vyzval Černý.

V úterý testy odhalily téměř 22 tisíc nakažených, zhruba o 3 900 méně než před týdnem. I tak je to ale páté nejvyšší číslo od začátku epidemie. Počty hospitalizovaných s covidem zůstávají nad šest tisíc. Kubek vnímá „spásu“ v očkování.

„Doba přesvědčování trvala tři čtvrtě roku a je na čase povinné očkování. Chtěl bych poděkovat prezidentovi Zemanovi, který to řekl jasně,“ sdělil Kubek. Všichni politici se podle hlavy státu bojí uvést, že povinné očkování je jediným řešením, protože se obávají ztráty hlasů voličů. Podle šéfa ČLK se díky vakcíně snižuje riziko, že by se pacient dostal na JIP, a to až osmkrát.

Na „antivaxery“ není čas

„Je důležité, aby se dělaly PCR testy a sekvence. Lepší být připraven než nepříjemně překvapen. Začínám být optimistický, vlna jako by stagnovala, ale děsím se jen toho, aby se z Moravy nepřelila do Čech, můžeme to zvládnou za předpokladu že lidé dostanou třetí dávku,“ sdělil . Nejhorší covidová situace je nyní právě na Moravě.

Hádat se s antivaxery podle něj už není čas. „Nic jiného než očkování nás z pandemie nevymotá.  Když jsme nedokázali lidi přesvědčit, musí být očkování povinně. Když tu není ochota lockdownu, tak jiná šance není,“ uzavřel.

Povinné očkování doporučuje již doporučuje řada odborníků i politiků. Například europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který se během pandemie koronaviru rozhodl pomáhat jako dobrovolník na covidových odděleních.

Podle vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martina Balíka se o povinném očkování proti covidu pro všechny může mluvit jen v kombinaci s uznáváním protilátek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama