Ivermektin proti covidu nepomáhá, pokusil se dokázat slovenský infektolog Peter Sabaka. Na Facebook vložil rentgenové snímky plic jednoho z pacientů, který látku k léčbě užíval.
„Tohle jsou plíce pacienta. Hned, jak zjistil, že má COVID-19, užíval vysoké dávky ivermektinu, hydroxychlorochinu, zinku, aspirinu a antibiotika. Navzdory tomu skončil se 70 procentním postižením plic na vysokoprůtokovém kyslíku,“ uvádí na svém facebookovém profilu u rentgenového snímku známý slovenský lékař Peter Sabaka.
Slovensko ve varu: Vláda doufá ve zkrocení covidu, odpůrci chtějí generální stávku
Na Slovensku začal platit lockdown, který vláda premiéra Eduarda Hegera vyhlásila kvůli rekordním počtům nakažených a kolísajícímu zdravotnictví v zemi. Platit má minimálně dva týdny, ale je klidně možné, že dojde na jeho prodloužení. Odpůrce očkování a vlády to však nenechalo klidnými. Okamžitě se rozjela kritika posledních opatření a část opozice volá po vyhlášení generální stávky.
Zmiňuje, že jde o případ pro ilustraci. Podobně postižených pacientů prý mají ve slovenských nemocnicích „kopu“. Sabaka vysvětluje, že snímek by měl ideálně ukazovat černé plíce, neboť takové obsahují vzduch a jsou zdravé. Bílé naopak obsahují vodu.
Infektologův závěr je takový, že řada lidí bohužel věří hoaxům nebo nemají uvědomělé doktory. „Pacienti končí v nemocnici nebo od zkorumpovaných lékařů nedostanou včas vitamíny, ivermektin a antibiotika jsou hoax, který má efekt jako sůl do ran unaveným zdravotníkům, kteří opravdu dělají, co je v jejich silách,“ zakončuje svůj příspěvek Sabaka.
Slovensko aktuálně zápasí s návalem covidových pacientů v nemocnicích. Situaci komplikuje fakt, že špitály dlouhodobě trpí nedostatkem personálu. V zemi je proočkováno jen asi 48 procent obyvatel.
Pľúca pacienta ktorý preventívne užíval vysoké dávky vitaminu D. Hneď ako zistil že má Covid-19 užival vysoké dávky...
Posted by Peter Sabaka on Tuesday, November 30, 2021
Ivermektin dříve podporoval i Babiš, schválil ho SÚKL
Jisté studie v minulosti v boji proti nemoci účinnost ivermektinu vyzdvihovaly, ty novější je však vyvrátily. Pozitivní efekt léku se neprokázal, ale i tak zůstal velmi populární zejména u antivaxerů, neboli odpůrců očkování. Zprvu jej podporoval i premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho užívání schválil rovněž Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Dnes už jej jako léčivo na COVID-19 nevnímají. Jeho užívání naopak stále propaguje bývalý kontroverzní poslanec Lubomír Volný.
Své fanoušky má ivermektin i v USA. V zemi dokonce probíhají pravidelná shromáždění odpůrců očkování, kteří lék prosazují. Účastníci z něj mnohdy odcházejí nakažení.