reklama

Vánoční cesta: Lití olova a krájení jablka. Znáte i méně známé tradice Štědrého dne?

Vrcholem adventu a vůbec celých Vánoc je Štědrý den. I když si většina vybaví především tradiční štědrovečerní večeři a rozbalování dárků, je s tímto dnem spojeno i mnoho dalších tradic, zvyků a pověr. Znáte všechny?

reklama

Štědrý den lze označit také jako den před narozením Ježíše Krista. I proto je považovaný za den zvláštních mocí, kdy se dělají nejrůznější zvyky a obyčeje. Někteří věří třeba i na pověry.

Lití olova

Jedním z populárních zvyků je lití olova. Nad plamenem se rozžhaví kousek olova, ten se pak zprudka nalije do nádoby napuštěné studenou vodou. Z odlitku, který vznikne, se dotyčnému věští budoucnost. Někteří při lití používají i staré zaříkávání: „Štědrý večere, olovo leju, ukaž mi, čeho se naděju.“ Například hvězda představují dobré znamení, srdce lásku, kříž naopak do dalšího roku přináší nepříjemnosti.

Pouštění lodiček

Na Štědrý den se také pouští lodičky. Do poloviny skořápky oříšku se postaví svíčka, tu lze připevnit voskem. Každý člen rodiny má jednu skořápku, která připomíná právě lodičku. Skořepinové lodičky se pak pouští v lavoru s vodou. Toho, jehož svíčka pluje nejvíce, čeká cesta. Naopak potopená lodička znamená neštěstí. Komu svíčka vydrží hořet nejdéle, bude mít dlouhý život. Lodičky můžou také předpovídat, zda se následující rok pár nerozdělí. Záleží na tom, zda lodičky plují od sebe nebo k sobě.

Stromeček

K Vánocům také neodmyslitelně patří vánoční stromeček. Tradice se v každé rodině liší. Někteří jehličnatý strom věší do vzduchu, jiní ho nechávají na zemi. Dříve bylo také časté, že stromeček přinesl až Ježíšek, a to přímo na Štědrý den. Vždy se ale pod ním objeví zabalené dárky.

Cukroví a vánočka

I když se cukroví a vánočka mohou připravit už v době adventu, je zvykem, že právě na Štědrý den musí být na stole plno jídla. Cukroví proto nesmí chybět. Mezi to nejoblíbenější v Česku patří vanilkové rohlíčky, perníčky, linecké či vosí hnízda. Stůl může zdobit i neméně oblíbená vánočka z kynutého těsta. Mnohdy je plněna hrozinkami a posypaná plátky mandlí. Někteří namísto vánočky dělají i německou štólu. Ta je plněná kandovaným ovocem a ořechy.

Půst

Mnozí však na Štědrý den dodržují půst. Věří, že když až do večera nebudou jíst, uvidí zlaté prasátko. Jiní až do večera nejí alespoň maso.

Stíny

Jednou z pověr jsou i takzvané stíny. Když se rozsvítí, dívají se všichni okolo po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře, praví pověra.

Štědrovečerní večeře

Ještě před tím, než nedočkavé děti vtrhnou pod stromeček, čeká rodinu štědrovečerní večeře. Podle zvyklostí by zde neměla chybět rybí polévka z kapra. Ten se zároveň podává i jako hlavní chod, a to smažený v trojobalu, servíruje se s bramborovým salátem. Čím dál častěji však mnozí dávají přednost jiné alternativě, jako je losos, který není tolik cítit rybinou. Jiní namísto sladkovodní ryby osmaží klasické řízky. Ryba je však symbolem křesťanství.

Šupina

Na Štědrý den se pod talíře dávají šupiny z kapra. Mají přinést všem členům rodiny dostatek peněz. Někteří pak šupinu nosí i v peněžence.

Krájení jablka

Po večeři se také rozkrajují jablka, a to opačně, než jsme zvyklí. Z rozkrojených jablíček lze věštit budoucnost. Hvězdička značí zdraví, naopak křížek smrt.

Pohádky

K Vánocům a zvlášť Štědrému dni patří pohádky. Jak ty české, tak zahraniční, vám nabídne i televize Prima, a to nejen 24. prosince ale i v době svátků.

Mše

Nejen věřící pak po štědrovečerní večeři a sledování televize chodívají na půlnoční mši. Slavnost Narození Páně se ale kvůli covidovým opatřením může letos lišit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
ZOH 2022

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama