reklama

Vánoční kapři podraží hlavně ve velkých městech. Kolik letos zaplatíme za kilogram?

Letos si milovníci tradic sáhnout hlouběji do peněženky. Podle odborníků podraží nejen potraviny, energie či palivo, ale také vánoční kapři. Připlatit bychom si mohli až pětinu loňské ceny, tvrdí někteří ekonomové.

reklama

Tradiční podzimní výlovy rybníků jsou v plném proudu. Mezi rybami nejsou jen kapři, ale také štiky, candáti nebo dokonce úhoři. Na výlovu se zastavil také štáb CNN Prima NEWS.

„Výlov se vždycky provádí na podzim, aby bylo chladno, protože je více kyslíku ve vodě a lépe se s rybami manipuluje. Všechny ryby, které se tady vyloví, se poté rozvezou do rybářských revírů,“ popsal jednatel Českého rybýřského svazu v Ústí nad Labem Josef Kusebauch.

Výlov Žižického rybníku začal úderem osmé hodiny krátce poté, co paprsky slunce trochu zahřály vodní hladinu. A ryb bylo požehnaně. „Ryby jsou vzrostlé a osvalené, nejsou hubené, takže byly dobře živené,“ vylíčil farmář a majitel rybníku U Jelena Tomáš Jelen.

A jak to bude s cenami vánočních kaprů? Podle ekonomů si letos připlatíme, a to zejména ve velkých městech. „Ještě donedávna bylo možné sehnat kapra za 100 korun nebo dokonce i mírně pod 100 korun za kilogram. V letošním roce se cena bude pohybovat kolem 120 korun za jeden kilogram,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Kapr prý podraží i kvůli růstu cen energií na rybářských lodích, olejů a krmiv. „Cena bude určitě nižší v malých městech, spíše tam, kde je nižší kupní síla, například na severu Moravy, na Moravě obecně, a také na severu Čech. Naopak třeba v Brně nebo v Praze si zákazníci připlatí, ale rozdíly nebudou nijak markantní,“ doplnil odborník.

To, že si za kapra na Vánoce připlatíme, potvrdil také majitel rybníka Tomáš Jelen. „Ceny se zvednou o pět korun, což si myslím, že není žádné zdražení. Musím navyšovat, protože ceny veškerých olejů, krmiv, energií nesmyslně rostou,“ řekl Jelen.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama